Dostupnost financování je na vrcholu, konec rekordů je však na dohled!
26.9.2016 - Banky v srpnu poskytly hypotéky za více než 18,1 mld. Kč. Průměrná výše úvěru se opět přiblížila 2 milionům a průměrný sjednaný úrok klesl na 1,84 %. Dařilo se i stavebním spořitelnám. Objemem dosáhly druhého nejlepšího srpnového výsledku v historii. Dostupnost úvěrů je nyní extrémně vysoká, ale jak dlouho ještě?
V srpnu se hypoteční trh opět rozeběhl na plné obrátky. Počet sjednaných hypoték vystoupal na 9 290 kusů, což je zhruba o 800 více než v loňském roce a o 1675 více než v předchozím měsíci. To samé platí o objemech sjednaných úvěrů. Zatímco loni si lidé v srpnu rozpůjčovali 15,6 miliardy korun, letos to bylo 18,1 mld. V meziročním srovnání to znamená nárůst o 16 procent. Z celkových 18 miliard připadá podle našich odhadů okolo 3 miliard na refinancování dříve sjednaných hypotečních úvěrů, takže skutečně nových úvěrů bylo sjednáno zhruba za 15 miliard. V našich odhadech přitom vycházíme z čísel ČNB.
"Refinancování letos již není takové téma, jako v letech 2011 – 2013. Nabídky bank jsou nyní velice vyrovnané, a pokud klient přijde do své stávající banky s nabídkou od konkurence, domácí banka v rámci udržení klienta tuto nabídku zpravidla dorovná. Refinancování dle našeho názoru má smysl pouze v případech, kdy konkurenční banka nabízí něco, co klient ve stávající bance nemůže získat. Ať už je to dofinancování projektu, navýšení úvěru, nebo jiné doprovodné služby", říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
Průměrná výše sjednané hypotéky v srpnu dosáhla 1,95 miliardy korun, což je i v rámci letošního roku průměrný výsledek. Oproti loňsku však průměrná částka vzrostla o více než 100 000 Kč a o předchozích letech nemluvě. Mnohokrát komentovanou příčinou nárůstu průměrné půjčené částky jsou rostoucí ceny nemovitostí, větší frekvence výstaveb rodinných domů a prodeje bytů v novostavbách. Ale zpětně je to také dobrá dostupnost financování bydlení a levných hypoték, díky kterým lidé dosáhnou na vyšší částky než v minulosti. Průměrná úroková sazba v srpnu sjednaných hypoték činila 1,84 %, což u 2milionové hypotéky se splatností na 20 let generuje měsíční splátku 9 967 Kč. Před třemi roky, při tehdy běžných sazbách okolo 3 %, by člověk při stejné splátce dosáhl na úvěr ve výši 1,8 mil. Kč. Ovšem daleko není ani doba, kdy se sazby pohybovaly okolo 5 % a pak by si za stejných podmínek klienti půjčily jen něco málo přes 1,5 mil. Kč.
"V následujících měsících očekáváme zachování nízké hladiny úrokových sazeb, ale přesto bude docházet ke znatelnému zhoršování dostupnosti financování bydlení. Jednak dílem omezení LTV ze strany ČNB, jednak banky zpřísní posuzování příjmů a schopnosti hypotéku splácet ze strany klienta," dodává Libor Ostatek.