Jak poznat seriózní realitní kancelář při koupi nemovitosti?
20.3.2009 – Uvažujete o novém bydlení a máte strach, abyste nesvěřili své celoživotní úspory do rukou realitní kanceláře, která nemá dobré úmysly? Slyšeli jste, že některé realitní kanceláře ukončily svoji činnost aniž by dostály všem svým závazkům? Nechcete skončit mezi nespokojenými klienty? Zkusíme vám poskytnout základní informace jak minimalizovat rizika spojená s koupí nemovitosti.
Nalezení nemovitosti
Hledáte-li nemovitost, tak s největší pravděpodobností využijete tištěné inzertní magazíny popřípadě realitní servery. Již při prvním kontaktu s inzerátem se zaměřte na kvalitu popisu nemovitosti a na prezentované fotografie. Je-li nemovitost svěřena realitní kanceláři na základě exkluzivní smlouvy, jsou zpravidla k dispozici podrobné popisy vč. mnoha fotografií. Naleznete-li stejnou nemovitost ve více realitních kancelářích buďte na pozoru a pečlivě zvažte zdali na takový inzerát reagovat. Můžete se dostat do situace, kdy složíte blokační kauci na nemovitost ve stejný čas jako jiný zájemce v jiné realitní kanceláři. Neplánovaně byste se tak dostali do nepříjemné situace spojené s řešením konfliktu, který ze zájemců má na nemovitost právo. Doporučujeme tedy nemovitosti, které jsou zastoupeny pouze v jedné realitní kanceláři.
Prohlídka nemovitosti
Preferujete-li seriózní realitní kancelář, tak vám k jejímu rozpoznání bude zpravidla stačit první telefonát směřující na získání potřebných informací a sjednání termínu prohlídky. Realitní makléř by měl být, již v úvodním telefonátu, schopen zodpovědět většinu vašich dotazů. Při prohlídce nemovitosti v žádném případě nespěchejte a vše si pečlivě prohlédněte. Na základě zkušeností mnoha kupujících doporučujeme shlédnout nemovitosti vícekrát. Pokud možno tak i s odborníkem. Přece jenom, nekupujete párek s hořčicí. Již před prohlídkou si sepište vše co vás může zajímat (stáří nemovitosti, provedené opravy, výše plateb za služby, záplavová oblast, sousedské vztahy, důvod prodeje apod.). Vezměte si sebou také fotoaparát popřípadě videokameru a vše si zaznamenejte. Doma budete mít více klidu si vše prohlédnout. Pokud na vás nebude mít realitní makléř dostatek času tak ihned trvejte na další prohlídce. Čím více času věnujete prohlídce nemovitosti tím lépe.
Blokační kauce (záloha)
Zalíbila-li se vám nemovitosti splňující vaše požadavky, tak budete s největší pravděpodobností vyzvání ke složení blokační kauce. Tento postup je standardní ve většině realitních kanceláří může dosáhnout až 10% ceny nemovitosti. Zde dbejte na správnost dohody o složení kauce, kterou vyžadujte i když vám realitní kancelář bude tvrdit, že není potřeba. Dohoda o složení kauce upřesňuje podmínky pro započítání výše kauce do kupní smlouvy stejně tak i důvody pro nevrácení kauce v případě nerealizování koupě nemovitosti.
Předkupní smlouvy, kupní smlouvy
Na veškeré právní úkony si vyžádejte účast vašeho právního zástupce, který s vámi projde všechny body smlouvy. I přesto, že se jedná o další finanční vydání, je jistota úspěšného pořízení nemovitosti k nezaplacení. S právníkem se doporučujeme poradit ještě dříve než složíte blokační zálohu. Seriózní realitní kancelář nebude mít proti přítomnosti vašeho právního zástupce námitky.
Kupní cena
Při realizaci platby za vaši nemovitosti doporučujeme trvat na notářské úschově do doby přepisu nemovitosti na katastrálním úřadu. Až po zápisu nemovitosti do katastru nemovitostí dojte k převodu finančních prostředků na prodávající. Tento způsob je nejbezpečnější ochranou vašich úspor. Mnohé realitní kanceláře využívají externího notáře pro výše uvedené účely. Na vaši žádost vám umožní využít také vámi určeného notáře.
Služby realitní kanceláře
Seriózní realitní makléř není jen ten, který vás provede nemovitostí a přepočítá blokační kauci v realitní kanceláři, ale ten, kdo vám bude po celou dobu řešení koupě nemovitostí po ruce, umožní vám opakovanou prohlídku nemovitosti a postará se o maličkosti jakými je například převod energií z původního vlastníka na vás apod.