Reality Slovensko: Objem poskytnutých hypoték v lednu vzrostl o 55 %
11.3.2013 - Slovenský hypoteční trh těží z nízkých úrokových sazeb, které jsou však s těmi českými jen těžko porovnatelné. Podle nedávno zveřejněných dat slovenské centrální banky (NBS) objem poskytnutých hypoték v lednu meziročně vzrostl o 55 %. Podobně jako v České republice však stále větší část tvoří refinancování.
Slovenské banky během prvního měsíce letošního roku poskytnuly svým klientům hypotéky v celkovém objemu 237 milionů eur, což je o 55 % více než ve stejném období loňského roku. Leden je na Slovensku, podobně jako u nás, zpravidla jedním z obchodně nejslabších měsíců, proto zveřejněné výsledky odborníky překvapily. Dosavadní rekord držel leden 2011, kdy banky poskytly hypotéky v celkové hodnotě 196 mil. eur.
Na Slovensku však podobně jako v České republice zveřejňované statistiky neodlišují nově poskytnuté hypotéky a úvěry, jejichž účelem bylo splacení dříve poskytnutých hypoték (tzv. refinancování) a podle tamních expertů je právě refinancování jednou z příčin nárůstu objemu sjednaných hypoték. Poptávku však kromě refinancování stimulují také relativně nízké úrokové sazby, které nyní banky klientům nabízejí.
Hypotéky jsou na Slovensku výrazně dražší
Průměrné úrokové sazby hypoték se nyní na Slovensku pohybují blízko historického minima, kterého bylo dosaženo v prosinci 2012. Leden byl v pořadí šestým „nejlevnějším“ měsícem od zavedení eura. Nicméně v porovnání s úrovní úrokových sazeb v ČR mají Slováci úvěrové financování výrazně dražší. V lednu zde průměrná úroková sazba sjednaných hypoték dosahovala 4,58 %, přičemž zmíněný prosincový rekord činí 4,27 %.
Dramatický nárůst však zaznamenaly hypotéky s variabilní úrokovou sazbou a fixací do jednoho roku, které podle statistik NBS meziměsíčně vzrostly z prosincových 4,00% na 4,76%. Mírnější zvýšení zaznamenaly fixace na 2 až 5 let, kde došlo k navýšení průměrné sazby z 4,27 % na 4,52 %.
Vláda chce zrušit poplatek za správu úvěru
Placení poplatků za vedení úvěrového účtu se na Slovensku stejně jako v Česku stalo terčem sporů mezi klienty a bankami. Slovenské ministerstvo financí před nedávnem připravilo návrh, na základě kterého by banky, stavební spořitelny a úvěrové společnosti nemohly od klientů požadovat poplatky za vedení úvěrového účtu a jiné služby, které slouží potřebám banky a které klient nepotřebuje. Vzhledem k nadpoloviční parlamentní většině vládní strany Smer a očekávanému bezproblémovému schválení, by navrhované opatření mělo začít platit zhruba v letošním červnu.
Jedničkou trhu hypoték je VÚB
Slovenskému trhu v tuto chvíli dominují dvě banky – Všeobecná úverová banka (VÚB) a Tatra banka, jejichž společný tržní podíl na objemu nově poskytnutých hypoték činí 66 % a zbývajících zhruba 34 % se dělí mezi zbývajících 6 bank.
Co se týče objemu nesplacené jistiny hypotečních úvěrů tak v tomto srovnání dominuje VÚB s bezmála 46 % následovaná Tatra bankou a Slovenskou sporitelňou (SLSP). Na zbývající pětici bank potom připadá zhruba 21 % objemu jistiny nesplacených hypoték.
Kromě hypotečních úvěrů Slováci k financování bydlení v mnohem větší míře než je zvykem u nás využívají standardní účelové úvěry. Podíl hypotečních úvěrů na celkovém objemu nesplacené jistiny úvěrů na bydlení v tuto chvíli dosahuje zhruba 30 %, 15 % tvoří úvěry ze stavebního spoření a tzv. „iné úvěry na byvanie“ představují zbývajících 55 %. A na tomto trhu největší tržní silou disponuje Slovenská sporitelňa (27,3 %), následovaná VÚB bankou (21 %) a Tatra bankou (13,4 %).