Jaký bude hypoteční rok 2013
13.1.2013 - Rok 2013 bude na hypotečním trhu ve znamení tvrdého konkurenčního boje. Poptávka po nových úvěrech totiž postupně klesá, zato stoupá zájem lidí o přefinancování stávajících hypoték za výhodnějších podmínek. Která z bank nabídne nižší sazbu, získává nové klienty.
Český hypoteční trh v roce 2012 překonal hranici 120 miliard korun poskytnutých hypoték. Podle odhadů bank ale zhruba čtvrtinu z tohoto objemu tvořily refixace. Trh nových hypoték bude i nadále klesat. Na jedné straně jsou sice hypotéky historicky levné, na druhé straně ale ani nadále nedochází ke zlepšení stavu české ekonomiky a lidé tak často větší investice odkládají. "V některých lokalitách už se také začínají velmi mírně zvedat nabídkové ceny bytů, a navíc od počátku roku došlo ke zvýšení daňové zátěže – to vše jsou faktory, které hovoří proti růstu hypotečního růstu," vypočítává mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.
Zájem o získání levnějšího úvěru u jiné banky však bude letos ještě vyšší. "V letošním roce bude končit fixace zhruba 120 tisícům klientů, což je velká šance pro banky nalákat je na refinancování. Bude tedy záležet na tom, jak si budou schopné klienty udržet," tvrdí Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která sdružuje hypoteční makléře.
Velké bankovní domy však nechtějí o nějakém podbízení se klientům dalším snižováním úrokových sazeb příliš slyšet. "Sazby by se letos měly po celý rok držet na stávajících úrovních, prostor pro jejich další pokles se vyčerpal," říká mluvčí České spořitelny Klára Pačesová. Je faktem, že rok 2012 byl rokem poklesu úrokových sazeb hypoték. Průměrné sazby hypoték s výjimkou variabilních sazeb klesly v průměru o více než půl procenta, přičemž největší meziroční propad byl u hypoték do 85 procent hodnoty zástavy nemovitosti. Je však možné, že hlavně menší hráči půjdou letos s cenami za úvěr ještě níže, aby si utrhli co nejvíce z koláče těch velkých.
Hypoteční makléři očekávají, že bude docházet k dalšímu posilování skupiny menších bank, které nejsou součástí statistik ministerstva pro místní rozvoj. Své výsledky ministerstvu nereportují LBBW Bank, mBank, Oberbank, Equa bank, Fio banka nebo AXA Bank.
Refinancování se každopádně většině lidí vyplatí, i kdyby zůstali u své banky. Hitem tohoto roku bude hlavně refixace pětiletých hypotečních úvěrů, které si klienti zafixovali v roce 2008. "Většina z nich měla hypoteční sazbu v průměru okolo 5,5 procenta a nyní budou chtít využít historicky nízkých sazeb," říká Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank. Konkrétně u této banky lze hypotéku s fixací na tři roky v současné době získat od 2,89 procenta, při refinancování od 2,69 procenta ročně.
Aby klient na ty nejnižší sazby dosáhl, musí často splnit několik podmínek. Například mít u dané banky účet, zařídit si pojištění úvěru, případně kreditní kartu. Nejvýhodněji si lze momentálně zařídit úvěr u mBank, která nabízí úrok 2,69 procenta a vyřízení je zdarma. Podmínkou je však pojištění úvěru.
Banky už se naštěstí z loňského roku poučily, že strategie "mrtvého brouka", kdy se nesnaží klientovi samy nabídnout lepší podmínky, není příliš výhodná. "Posíláme klientovi nabídku sazby zhruba šest týdnů před refixací. Lepší klient, který řádně splácí a má dobrou historii, dostane lepší sazbu než ten, kdo má problémy se splácením a rizikovější profil," říká generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.
Většina poskytovatelů úvěrů už také na lákání klientů zbrojí přípravou různých marketingových akcí. "Marketingové kampaně budeme mít po celý rok. Budou jak na různé části produktu, tak i na produkt hypotéky jako takový," říká Pačesová. Největší boom reklamních kampaní se dá čekat tradičně s příchodem jara.