Končí trend poklesu sazeb hypoték?
8.1.2013 - Rok 2012 byl rokem poklesu úrokových sazeb hypoték. Průměrné sazby hypoték - s výjimkou variabilních - klesly v průměru o více než půl procenta. Z aktuálních statistik společnosti GOLEM FINANCE však vyplývá, že v posledním měsíci tempo poklesu sazeb výrazně zpomalilo.
Fixní sazby
Průměrná nabídková úroková sazba hypotečních úvěrů, jejichž výše dosahuje maximálně 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV*), v prosinci klesla o 3 setiny procentního bodu, což vzhledem k dosavadnímu vývoji, kdy průměrná sazba meziměsíčně klesala o více než desetinu, signalizuje pozastavení poklesu úrokových sazeb. Tento typ hypotéky tedy banky v prosinci v průměru nabízely se sazbou 3,16 %.
Ještě k menším meziměsíčním poklesům došlo v ostatních měřených kategoriích. Hypotéky do 85 % LTV (GOFI 85) meziměsíčně zlevnily o 1 setinu procentního bodu. Index GOFI 100, který měří průměrnou nabídkovou úrokovou sazbu tzv. 100procentních hypoték, od října 2012 stagnuje zhruba na úrovni 4,7 procenta a ani v prosinci se na tom nic nezměnilo. Tento ukazatel meziměsíčně ztratil jen 2 setiny procentního bodu a jeho hodnota aktuálně činí 4,71 %. V meziročním srovnání tento typ hypoték (do 100% LTV) zlevnil o 44 bazických bodů, neboť v prosinci 2011 bylo možné 100% hypotéku v průměru pořídit se sazbou 5,15 %.
Variabilní sazby
Index variabilních úrokových sazeb (GOFI VAR 70) po předchozích výrazných propadech způsobených poklesem sazeb ČNB v prosinci zakotvila na úrovni 2,55 %. Hypotéky s variabilní sazbou tedy meziměsíčně v průměru zlevnily o pouhou setinu procentního bodu. Stagnace variabilních sazeb následuje po prudkém propadu, ke kterému došlo během 3 podzimních měsíců, kdy tyto hypotéky kopírovaly pokles mezibankovních sazeb a zlevnily o více než 4 desetiny procentního bodu. Jednalo se o propad skutečně nevídaný, neboť od listopadu 2011 do zmíněného září 2012 hodnota indexu GOFI VAR 70 víceméně oscilovala v pásmu mezi 2,96 – 2,98 procenty.
Shrnutí vývoje sazeb v roce 2012
Rok 2012 byl rokem poklesu úrokových sazeb hypoték. Průměrné sazby hypoték s výjimkou variabilních sazeb klesly v průměru o více než půl procenta, přičemž největší meziroční propad jsme zaznamenali u hypoték do 85 % LTV, jejichž roční průměr klesl z 4,18 % na 3,61 %, tedy o 0,57 p.b. Výsledkem rekordně nízkých sazeb, ochoty bank půjčovat a příznivých cen nemovitostí je historicky nejlepší dostupnost vlastního bydlení. V praxi to znamená, že noví žadatelé o hypotéku díky levnějšímu financování mají možnost dosáhnout na na vyšší standard bydlení anebo naopak za standard bydlení běžný v předchozích letech nyní zaplatí výrazně méně.
Roční průměr úrokových sazeb hypoték
V průběhu prosince se naplnila naše očekávání, která předpokládala určitý zlom ve vývoji úrokových sazeb. Banky se v prosinci orientovaly spíše na akce spojené s poplatky za vyřízení či správu úvěru než na snižování sazeb. A na základě lednových dat, která zatím máme k dispozici, již nyní můžeme říci, že trh s velkou pravděpodobností míří k obvyklému lednovému scénáři, kdy se banky pokusí ceny stabilizovat a v jednotlivých případech se možná pokusí testovat trh nepatrným navýšením sazeb. Podle našeho názoru však vzájemná konkurence jednotlivých poskytovatelů bude držet sazby na současných rekordně nízkých úrovních i během prvních měsíců roku 2013.
Oblastí, kde v úvodu letošního roku očekáváme výraznější změny je diskutovaný poplatek za správu úvěrového účtu. Další bankou, která tento poplatek nově příchozím klientům neúčtuje je Komerční banka, tedy již druhá banka z velké čtyřky. Kromě Komerční banky nulový poplatek za správu hypotéky má také Raiffeinsebank, Fio Banka, mBank a AXA bank.
Výhled do roku 2013
Z dlouhodobého pohledu je za námi období, které v historii poskytování hypoték nemá obdoby. Od začátku roku 2010, tedy již 3 roky, úrokové sazby klesají. Na začátku roku 2011 a 2012 došlo sice k mírnému nárůstu sazeb, ten byl však jen přechodný. Délka poklesu úrokových sazeb nemá obdoby. Možný potenciál poklesu sazeb se však s letošním rokem výrazně snížil. Jsme toho názoru, že letošní rok bude rokem stabilizace úrokových sazeb s malými výkyvy, kdy současná míra úrokových sazeb bude určující základnou. Každopádně, pokud by sazby v letošním roce i nadále klesaly, bylo by to překvapující, neboť základna je již nyní hodně nízko. Nicméně vyloučit se dnes nedá nic, spíše však pro letošní rok předpokládáme stagnaci úrokových sazeb.
?* LTV (loan-to-value ratio) poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a částkou úvěru
** PRIBOR (Prague Interbank Offered Rate) sazba, za které banky nabízejí na mezibankovním trhu přebytečnou likviditu