V USA přes 80 % nových hypoték tvoří refinancování
30.7.2012 - Úrokové sazby hypoték se nyní ve Spojených státech nacházejí na historických minimech. Nových hypoték na pořízení nemovitosti se však mnoho nesjednává. Hypotéky, včetně té Marka Zuckerberga (zakladatel facebooku), která se stala se svým úrokem 1,05 % hitem minulého týdne, nyní slouží především k refinancování.
Průměrné úrokové sazby hypoték v USA dál klesají. Jak podle statistik agentury Freddie Mac, která sleduje vývoj úrokových sazeb hypoték již od roku 1971, tak hypoteční bankovní asociace (MBA) sazby hypoték dosáhly na konci července nového historického minima. Hypotéky s 30letou fixací (FRM 30Y) podle statistik Freddie Mac klesly na 3,49 % a hypotéku s 15letou fixací banky aktuálně nabízejí dokonce za 2,80 %. V meziročním srovnání hypotéky jak s 30letou, tak 15letou fixací zlevnily o více než 3/4procentního bodu. Vloni v červenci banky tyto hypotéky poskytovaly v průměru za 4,55 % resp. 3,69 % a podobně jsou na tom i hypotéky s plovoucí úrokovou sazbou (ARM).
Hrozí USA opět hypoteční bublina?
Stávající úroveň úrokových sazeb skutečně nemá v historii srovnání, jak naznačuje následující graf. Přitom nízké úrokové sazby byly jedním hlavních spouštěčů hypoteční krize v USA, která vyvrcholila globální finanční krizí. Znamená to, že si Spojené státy opět zadělávají na problémy?
Samotné nízké úrokové sazby k nafouknutí bubliny rozhodně nestačí a trh se nyní nachází v naprosto odlišné situaci. Apetit po hypotékách totiž chybí jak na straně poptávky (kupující se bojí dalších poklesů cen nemovitostí), tak na straně nabídky (rizikové hypotéky téměř vymizely a nároky bank na bonitu klientů jsou stále vysoké). Navzdory oživení ekonomiky USA je trh bydlení i nadále v depresi, kterou přiživuje neustálý příliv zabavených nemovitostí a nedostatek nových pracovních míst.
Jak vyplývá ze statistik bankovní asociace trh hypoték sice meziročně vykazuje 10procentní růst žádostí o úvěry, nicméně tento přírůstek je z drtivé většiny tažen poptávkou po refinancování. Podíl žádostí jejichž účelem je splacení předchozího úvěru novou hypotékou s nižší úrokovou sazbou aktuálně činí podle statistik MBA závratných 80,1 procenta.
Zatímco v roce 2011 celkový objem refinancovaných hypoték činil 858 miliard dolarů, letos experti bankovní asociace očekávají, že objem refinancování dosáhne 932 miliard dolarů. Přehřátí realitního trhu tedy nehrozí, otázkou však zůstává, co se bude dít, až úrokové sazby znovu začnou růst. Nicméně v tuto chvíli MBA očekává, že stávající úroveň velmi nízkých úrokových sazeb zůstane zachována minimálně do konce roku 2012 a růst by neměla ani v roce 2013.