Hypotéky si z příjmů domácností ukrajují stále méně
11.6.2012 - Klesající úrokové sazby významnou měrou pomáhají ke stále lepší dostupnosti vlastnického bydlení, která je v tuto chvíli na nejlepší úrovni v historii. Lidé, kteří si pořizují bydlení na hypotéku, v tuto chvíli na měsíční splátku již vynaloží méně než 1/3 svého měsíčního příjmu.
Index dostupnosti bydlení (IDB), který měří, jak velkou část příjmu vynaloží průměrná česká rodina na měsíční splátku hypotéky, v uplynulém měsíci klesl pod hranici 30 procent. Přitom ještě v roce 2009 se pohybovalo zatížení domácností měsíční splátkou hypotéky na úrovni 50 % - tedy poloviny měsíčního příjmu.
Na úrovni regionů potom nejlepší dostupnost bydlení vykazuje díky nízkým průměrným cenám bytů Moravskoslezský a především potom Ústecký kraj, kde průměrná domácnost ze svého měsíčního příjmu vydá na splátku 85% hypotéky zhruba 13 % (m/m -0,4 p.b.) průměrného příjmu v tomto regionu. Nejméně dostupné vlastnické bydlení, i přes vyšší průměrné příjmy, vykazuje region hlavního města, kde index díky vysokým cenám bytů i nadále zůstává nad úrovní 50 %.
Stále se zlepšující trend vykazují také statistiky indexu návratnosti bydlení (INB), který vyjadřuje, kolik let by domácnost musela spořit všechny své příjmy, aby si mohla pořídit byt s definovanými parametry. Ve většině krajů ČR v uplynulém měsíci došlo ke zlepšení, takže v průměru za celou ČR došlo v květnu ke zkrácení (v grafu zeleně) průměrné doby návratnosti ze 4,26 na 4,18 let.
Na regionální úrovni jsou výsledky velice podobné, jako v případě dostupnosti bydlení. Nejlepší úroveň návratnosti investovaných prostředků do vlastního bydlení vykazuje Ústecký kraj. Na opačném konci je Praha, Jihomoravský a Královehradecký kraj.
Z výše uvedených statistik jednoznačně vyplývá, že současná situace na realitním a hypotečním trhu je vhodná k pořízení vlastního bydlení, neboť dostupnost je nejlepší za posledních několik let.
Poznámka: zelená barva v regionálních grafech znamená meziměsíční zlepšení dostupnosti/návratnosti bydlení, modrá stagnaci a červená zhoršení.