Kam zamíří trh financování bydlení v 2. polovině roku?
8.8.2011 - V celkovém součtu obou uplynulých čtvrtletí roste trh financování bydlení 14 procentním tempem, což je s ohledem na výrazné zbrzdění v oblasti úvěrů ze stavebního spoření velmi slušný výsledek. Jak se bude situace na trhu vyvíjet ve zbývající druhé polovině roku?
Hypoteční banky a stavební spořitelny poskytly za první pololetí úvěry na bydlení v celkovém objemu 78 miliard korun, což je o 14 % více než ve stejném období loňského roku. Trh jako celek těží ze souhry několika faktorů, které pozitivně ovlivňují především poptávku po hypotékách, na nichž současný růstový trend stojí. Mezi tyto vlivy bezpochyby patří nízké úrokové sazby, velmi dobrá dostupnost hypoték, odložená poptávka z „krizových“ let, relativně nízké ceny nemovitostí a státní zásahy v oblasti podpory stavebního spoření, omezení odečitatelnosti úroků z úvěru a zvýšení DPH, které vedou klienty k urychlení rozhodnutí pořídit si bydlení.
Úvěry ze stavebního spoření
Nestabilita v oblasti stavebního spoření i nadále přetrvává. V tomto prostředí je odhad dalšího vývoje značně složitý. Odhad celkového objemu poskytnutých úvěrů letos podruhé korigujeme směrem dolů a očekáváme, že dosáhne zhruba 45 mld. Kč.
Hypotéky
Náš aktuální odhad je postaven na výrazném překonání pozitivního scénáře a jsme přesvědčeni, že dojde k výraznému překročení objemu 105 mld. Kč, který jsme avizovali v našem optimistickém scénáři na začátku roku. Vzhledem k dosavadnímu vývoji očekáváme, že celkový objem poskytnutých hypoték by se mohl dosáhnout až 120 mld. Kč*. Stejně jako v minulosti očekáváme, že účel financování bydlení bude zhruba z 80 % tvořen úvěry na bydlení a 20 % budou tvořit ostatní účely, kde dlouhodobě dominují refinanční hypotéky. Podíl refinancování v letošním roce očekáváme okolo 16 % celkového objemu sjednaných hypoték.
Příznivé úrokové sazby zůstanou podle našeho názoru zachovány i ve druhém pololetí letošního roku a v závěru bude průměrná sazba oscilovat v pásmu 4,00 % - 4,20 %, přičemž není vyloučeno, že průměrná úroková sazba měřená ukazatelem FINCENTRUM HYPOINDEX dokonce prolomí 4% hranici. Za loňský rok bylo celkem realizováno 126 hypotečních akcí, na kterých se podíleli všichni hypoteční poskytovatelé s výjimkou mBank. Nicméně za letošní rok to bylo už 145 akcí, což potvrzuje eskalaci a konkurenční tlak v oblasti ceny, který zatím neustává.
Variabilní úrokové sazby podle našeho názoru budou nejspíše stagnovat. Postoj ČNB je totiž vcelku jednoznačný – pro navýšení sazeb zatím nenastal ten správný čas, takže ani sazba PRIBOR, na kterou jsou sazby plovoucích hypoték navázány, se s velkou pravděpodobností nijak zásadně měnit nebude.
Podmínky pro financování bydlení v ČR budou i ve druhém pololetí velmi dobré a klientům se vyplatí do konce letošního roku svůj projekt financování bydlení realizovat.