Zlomové období ve financování bydlení – úvěry ze stavebního spoření se propadají
15.3.2011 - Trh financování bydlení fyzických osob je v ČR tvořen hypotékami a úvěry ze stavebního spoření. V lednu došlo k výraznému propadu úvěrů ze stavebního spoření. Zatímco vloni bylo v lednu poskytnuto úvěrů za 3,9 mld. Kč, letošní leden se objem propadl na 2,0 mld. Kč, tedy bezmála o 50%.
Podle Asociace českých stavebních spořitelen, která uveřejnila výsledky za únor, propad nadále pokračuje. V únoru se letos poskytl objem úvěrů ze stavebního spoření ve výši 2,7 mld. Kč, zatímco vloni to bylo 4,5 mld. Kč. Meziměsíčně tak produkce v únoru poklesla o 40%. Od začátku roku se za první dva měsíce roku úvěry propadly o 44%. Za leden až únor bylo letos poskytnuto 4,7 mld. Kč, zatímco vloni to bylo 8,3 mld. Kč.
Meziroční pokles poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření, který se začal projevovat vloni po oznámení vládních úsporných opatření, je na počátku letošního roku velmi znatelný, což není překvapením, nicméně dynamika propadu je větší než jsme předpokládali. Ukazuje se, že stát svými úspornými opatřeními tuto oblast výrazně zasáhl, výsledek je dnes již patrný. Jsme toho názoru, že vládní úsporná opatření nepovedou dlouhodobě k pozitivní stimulaci daňových poplatníků. Spolu s uvažovanými změnami DPH bude dlouhodobý efekt opačný. Lidé sice nyní přesouvají své preference od úvěrů ze stavebního spoření k levným hypotékám, ty však na svém úrokovém minimu nevydrží dlouhodobě. Růst hypoték je na začátku letošního roku patrný. I když výsledky za únor ještě neznáme, lze předpokládat, že hypotéky v únoru rostly meziročním tempem v řádu desítek procent. V lednu byl jejich meziroční růst o 34%. Nicméně, je dost možné, že celkový trh financování bydlení letos bude stagnovat nebo ho čeká jen mírný růst, a to právě na úkor poklesu úvěrů ze stavebního spoření. U hypoték lze očekávat v příštích měsících zvýšený zájem i nadále – úrokové sazby jsou na velmi příznivých hodnotách, navíc lidé se v souvislosti s diskuzí okolo DPH rychleji rozhodují pro realizaci koupě nebo výstavby nového bydlení. Co se týká hypotečních úrokových sazeb, tak u fixních sazeb některé banky zvýšily svoje úroky na přelomu ledna a února. Nicméně se jednalo o malé zvýšení v řádu dvou až čtyř desetin procenta. Naopak klienti, kteří mají kuráž vzít si variabilní úrokovou sazbu, mohou nyní profitovat ze snížení, kdy v posledních 14 dnech snížily 3 banky svoji variabilní sazbu pod 3% (LBBW od 2,90%, mBank od 2,99% a GEMB od 2,99%). Příznivé prostředí nízkých hypotečních úrokových sazeb očekáváme i v příštích měsících.