Offsetová hypotéka – běh na dlouhou trať
7.9.2010 - Začátkem letošního roku se na našem trhu se začal objevovat pojem tzv. offsetové hypotéky, tedy hypotéky, kde oproti klasické hypotéce máte v bance i spořící účet a vaše prostředky na něm jsou vzájemně započítány oproti zůstatku vaší hypotéky. Offsetové hypotéky u nás existují od roku 2008, kdy produkt představila mBank v podobě tzv. bilančního mechanismu. Letos v dubnu představila offsetovou hypotéku Raiffeisenbank.
Prosazení offsetových hypoték je dlouhodobou záležitostí, což dokazuje příklad z trhu Velké Británie, kdy první offsetová hypotéka tam byla představena v roce 1997. V roce 2007, tedy po deseti letech existence, existovalo v UK už více než 250 offsetových hypotečních produktů, ale rozjezd tohoto produktu byl velmi pomalý právě v prvních letech existence.
U nás jsme s tímto produktem v zásadě stále na začátku a bude trvat delší čas, než produkt získá na větším povědomí a oblibě. Argumenty pro offset, které zafungovaly v zahraničí, jsou v zásadě tyto: Finanční výhodnost – při vyšším objemu peněz na spořícím účtu získávám finanční výhodnost, splácím nižší splátku úvěru nebo zkracuji dobu splácení úvěru. Flexibilita – svoje prostředky na spořícím účtu můžu kdykoli vybrat a zase vložit, můžu rovněž úvěr pružně mimořádně splatit, do výše offsetu bez sankce. Daňová synergie – neplatím daň z úroků spořícího účtu, dochází k zápočtu. Prostředky na spořícím účtu fungují jako určitý polštář, rezerva pro nenadálé události na straně klienta.
Nutno dodat, že finanční výhodnost offsetu ztrácí na atraktivitě při poklesu úrokových sazeb u hypoték, což se právě nyní děje a výhodnost už není taková jako v první polovině tohoto roku. Tato situace se však v průběhu času změní, neboť nízké úrokové sazby nebudou trvat věčně. Jak jsme již publikovali v dubnu, offsetová hypotéka určitě není pro každého a neočekáváme masový rozvoj tohoto produktu, nicméně nárůst v řádu procent je v příštích letech velmi pravděpodobný neboť přínos pro určitý segment klientů je jednoznačný. Offsetová hypotéka osloví klienty s vyšším objemem hypotéky (u Raiffeisenbank minimálně 2 mil. Kč), vyšší finanční rezervou, respektive úsporami (alespoň 250 tis. Kč) a vyšší bonitou (více než 40 tis. Kč čistého příjmu žadatelů měsíčně). Důležitým faktorem bude také vývoj prostředí úrokových sazeb u hypoték a úroků u vkladů. Uvidíme, co další měsíce přinesou.