Hypoteční úrokové sazby ve Švýcarsku spadly na samé dno, čeká nás to samé?
15.6.2010 - Ten, kdo si vezme v současné době hypotéku ve Švýcarsku, by měl jednoznačně respektovat doporučení tamních bankéřů a zafixovat svoji hypoteční úrokovou sazbu na delší fixaci. Nabídka jednoleté fixace se dá na trhu získat už za 1,65%, tříletá fixace už za 1,91% a podíváme-li se právě na doporučované delší fixace, pak můžeme jen tiše závidět. Anebo se odstěhovat do Švýcarska.
Pětiletá fixace sazby je k mání za 2,34% a například osmiletá za 2,82% a desetiletá pak za 3,05%. Jak je to možné? Srovnáme-li situaci u nás anebo i ostatní země kolem nás, pak musíme konstatovat, že Švýcarsko je skutečně výjimečnou zemí. Velmi zjednodušeně, výše úrokové sazby u hypotéky je dána cenou zdrojů, které banky „získají“, aby mohly půjčovat a marží banky, která pokrývá rizika a náklady banky. Podíváme-li se na cenu dlouhodobých zdrojů, ze které banky vycházejí (viz graf níže) pak je vidět, že trend vývoje ceny peněz ve Švýcarsku dosedl na samé dno a sazby jsou historicky nejnižší.
Druhým faktorem je marže banky a zde je nutno dodat, že v porovnání s námi jsou bankéři ve Švýcarsku mnohem „skromnější“ neboť jejich marže se pohybuje prakticky v rozmezí 0,9% až 1,5% u fixních úrokových sazeb. A právě zde je největší rozdíl v porovnání s námi. Marže bank prošly u nás na podzim 2008 „přestavbou“, kdy banky jednotně začaly aplikovat výrazně vyšší rizikovou přirážku pro případ nesplacení úvěru, a to právě v souvislosti s realitou ekonomické recese. Právě marže bank se u nás od této doby výrazně zvýšily a se Švýcarskem je bohužel nelze srovnávat. Přesto jsme od začátku letošního roku svědky pozitivního procesu poklesu úrokových sazeb, který by v příštích měsících měl pokračovat. Otázkou je, kdy se trend otočí.
Domníváme se, že v závěru roku k tomu může dojít, ale rovněž nemusí. Prostor pro pokles sazeb u našich bank skutečně je a záleží jen na postoji bank, jak se v příštích měsících zachovají. Paušální výroky (typu: …pro další snižování sazeb není vhodná doba…) nejsou pro oživení funkční. Oživení hypotečního trhu musí předcházet aktivní cenová politika bank, je pro to totiž ta nejvhodnější doba. Neboť bude hůř.