Koupit nebo pronajmout? Toť otázka!
27.12.2013 - Bydlení řeší všichni, stejně jako všichni touží po místu, které poskytne bezpečí, pohodlí, navodí atmosféru domova. Vyvstává proto otázka: pořídit si vlastní nemovitost nebo jít do pronájmu? Nelze bohužel jednoznačně říci, která z těchto možností je lepší. Každá skýtá své výhody a nevýhody. Pojďme se na ně společně podívat.
Pokud se klient rozhodne zakoupit vlastní nemovitost a financovat ji např. hypotečním úvěrem, bude muset investovat část svých výdělků, případně našetřené peníze. Výměnou za to obdrží List vlastnictví a stane se tak majitelem daného bytu, domu. S pořízením vlastního bydlení souvisí zodpovědnost za majetek. "Je nezbytné starat se o něj, investovat čas i finanční prostředky do jeho provozu či případných oprav. Opomenout nesmíme ani daňovou povinnost, která vzniká vůči státu. Na druhou stranu může klient se svým majetkem nakládat, jak mu dovolují možnosti, popř. smlouva uzavřená s bankou. Pokud si vlastnictví majitel po čase rozmyslí, může svoji nemovitost samozřejmě prodat," říká Petr Baránek z RE/MAX Reality Servis Opava.
Bydlení v nájmu není tak náročné jako koupě, ať už hovoříme o finanční či časové dotaci. Po podpisu smlouvy složí zájemce bezpečnostní zálohu a k dohodnutému datu se může nastěhovat. Co se týká zodpovědnosti za pronajatý majetek, ta je rovněž výrazně nižší - všechny zásadní opravy je povinen řešit majitel, kterému se hradí nájem. V případě, že se nájemce rozhodne nemovitost opustit, lze tak učinit po dohodě s majitelem, popř. po uplynutí smluvní či zákonné výpovědní lhůty. "Jednou ze zásadních nevýhod je možná nestálost bydlení – nájemce nemá nikdy jistotu, že mu majitel znovu prodlouží nájemní smlouvu. Další negativum, ve srovnání s vlastním bydlením, tvoří fakt, že vlastník nemovitosti platí bance splátky, jejichž výše je srovnatelná s nájemným. Za nějakou dobu dluh splatí, majetek je jeho a bez jakýchkoliv omezení. Nájemce však platí stále nájemné, ve finále ale nevlastní nic," srovnává Petr Baránek.
Z výše uvedených rozdílů je patrné, že si každá z možností najde své příznivce i odpůrce. Je důležité promyslet oba způsoby a vybrat si ten nejvhodnější podle individuálních potřeb a přání.