Krádeže nemovitostí. Jak se jim ubránit?
21.11.2013 - Majetková trestná činnost se rozrostla o další způsoby, jejichž následkem jsou vysoké škody. K tomu, aby vám někdo ukradl střechu nad hlavou, stačí mnohdy jen falešný občanský průkaz. Podvodník připraví kupní smlouvu na nemovitost, kde padělá podpis prodávajícího. Jak se proti tomu bránit?
K vlastnímu převodu domu (bytu, pozemku aj.) je nezbytná kupní smlouva společně s návrhem na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Podpisy musí být úředně ověřeny, k čemuž slouží výše uvedený falzifikát občanského průkazu, který si pachatel nechá vyhotovit na jméno vlastníka dané nemovitosti. Smlouvu už potom stačí podepsat a předat na Katastrální úřad. V ten okamžik se majetek převádí na nového majitele. Okradení lidé se o tom dozví až ve chvíli, kdy si jejich nemovitost bude nárokovat někdo jiný, popř. náhodnou kontrolou v prohlížeči katastru. V loňském roce se vyskytlo cca 1 000 falešných vkladů tohoto druhu.
Další riziko představuje fakt, že může nemovitost posloužit někomu cizímu jako ručení pro zajištění půjčky. Princip je stejný jako při odcizení, rozdíl je jen v typu smlouvy - místo kupní se použije zástavní.
Než dojde ke změnám v legislativě, které povedou k ochraně nemovitostí, musí si majitelé svůj majetek hlídat sami. Jednou z možností je každodenní kontrola katastru nemovitostí, další variantou je aplikace, která bude nemovitost sledovat sama. Toto zvládne např. projekt HLIDAMSIKATASTR.cz, kde se v několika krocích zadají potřebné údaje (jméno a adresa nemovitosti). Pokud nastane jakákoliv změna, bude majitel informován o tom, co se právě děje s jeho majetkem.