Po malých bytech se připojují k růstu cen i velké byty
7.8.2013 - Ekonomická recese, která začala před necelými pěti lety, se hluboce podepsala na cenách nemovitostí nejen ve světě, ale i v České republice. Byty v původním stavu, zejména ty, nacházející se na velkých sídlištích, začaly po roce 2008 zlevňovat. Nejrychlejší pokles cen byl zaznamenán u bytů 3+1. Nejstabilnější byly ze začátku recese malé byty 1+1 a 2+1, u kterých byl pokles cen první dva roky jen mírný. Alespoň taková zjištění vyplývají z nejnovějších statistik cen bytů realitních portálů realitycechy.cz a realitymorava.cz, které trh s byty monitorují již pět let.
Za poslední rok se situace na českém realitním trhu značně změnila, alespoň co se vývoje cen bytů týče. Mnoho poptávajících, kteří dříve vyhledávali spíše menší byty, nyní volí v nabídkách realitních kanceláří mnohem častěji byty s více pokoji. Ty totiž mohou být z dlouhodobého pohledu ekonomicky výhodnější. Např. koupí bytu kategorie 2+1 mladý pár sice ušetří na pořizovacích nákladech, ale pokud dojde časem k narození dětí, tak bude potřeba byt prodat a přestěhovat se do většího. Náklady spojené s prodejem malého bytu a koupí bytu většího (daň z příjmu, daň z převodu nemovitostí apod.) mohou v součtu vyjít dráž, než kdyby byl pořízen větší byt hned na začátku společného života. I to může být jeden z důvodů, proč jsou v letošním roce velké byty nejvyhledávanější za posledních 5 let.
Zvýšený zájem o byty 3+1 se podepisuje zejména na jejich cenách. Jde o jedinou kategorii bytů, kterou letos v srpnu najdou zájemci hledající vlastní bydlení v realitních kancelářích za vyšší ceny než v roce 2012.
Za poslední rok se totiž zvýšily nabídkové ceny bytů 3+1 o 2,37 %. V srpnu 2012 se dal v ČR pořídit průměrný byt 3+1 za 1 415 010 Kč. O rok později to bylo již 1 448 622 Kč. Obdobná situace je také u dat za poslední čtvrtletí, kdy se ceny bytů 3+1 zvýšily o 2,48 %. Za poslední tři měsíce podražily také malé byty 1+1, které jsou nyní dražší o 2,56 % než na začátku května. Naopak byty 2+1 ve stejném období zlevnily o 1,31 %.
Dobrá dostupnost bydlení stále pomáhá lidem dosáhnout na větší nemovitosti než před pěti lety nebo ušetřit nemalé peníze. Otázkou jen zůstává, jak dlouho dobrá dostupnost vydrží. K nemovitostem se opět začínají vracet investoři, kteří v posledních pěti letech investovali spíše do jiných aktiv. Zvýšená poptávka ze strany investorů totiž může opět otočit směr vývoje cen bytů směrem vzhůru. Stejně tak se do součtu pořizovacích nákladů vepíše možné zvýšení úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Dostupnost bydlení se tak může ve zbytku letošního roku postupně zhoršovat.