Reality ve Španělsku: Příští rok už tak levně nebude
1.6.2012 - Španělsko patří v Evropě ke státům, které ekonomickou krizi pocítily nejsilněji. Tamní ceny nemovitosti v posledních 5 letech spadly někde až polovinu a rovněž zájem o rekreační nemovitosti ze strany cizinců citelně zeslábl. Jak se cizinci chovají nyní a kupují španělské domy také Češi? I na to odpovídal v rozhovoru Ivan Pekař, majitel realitní kanceláře Reality Španělsko, který se na španělský realitní trh specializuje dlouhá léta.
Jak se za poslední 2 roky změnil realitní trh ve Španělsku?
Dá se říci, že toto období určité stagnace cen a tedy i prodeje nemovitostí se o něco prodloužilo. Někdy ty ekonomické odhady prostě kulhají za realitou, i když jsou dělány velice zodpovědně. Podívejte se na odhady ekonomického růstu či spíše ne růstu pro ČR naším ministrem financí i vládou. Tvrzení, že se ceny odrážejí ode dna, opravdu více platí pro letošní rok. Moji španělští partneři – majitelé realitních kanceláří – mi sdělili, že podle jejich poznatků a zkušeností se za nynější ceny příští rok už prodávat nemovitosti nebudou.
Je tedy výhodné nyní ve Španělsku kupovat nemovitosti. Proč byste tuto investici doporučil?
Na trhu s nemovitostmi ve Španělsku působím asi 20 let a podle mého názoru, který se za tuto dobu nezměnil, bylo, je a bude pro občany ČR koupě rekreační i rezidenční nemovitosti na španělském pobřezí Costa Blanca dlouhém cca 180 km výhodná. Hlavními důvody jsou krásné, čisté a teplé moře, specificky příjemné mikroklima po celý rok, podle Světové zdravotnické organizace se jedná o léčebnou oblast, dostupná občanská i dopravní vybavenost, cíleně vybudovávané atraktivity pro turisty i obyvatele. Kromě pořizovací ceny jsou zde daně i celkové životní náklady nižší než v ČR. Pro řadu našich občanů už může být proto v praxi využitelný styl, který ve Španělsku uplatňují občané ze západních zemí, kdy zde v podstatě ve svých nemovitostech trvale žijí senioři a jejich děti a příbuzní je v části roku navštěvují.
Španělský stát bohužel bude nucen "utahovat opasky", ale protože turistický ruch i ekonomický přínos cizinců - rezidentů je pro vládu i místní úřady velice přínosný, rozhodně tato vládní opatření nebudou tyto skupiny cizinců nijak zvlášť bolet. S předpokladem postupného růstu tamních cen se bude současná investice zhodnocovat.
Jaký je aktuální zájem klientů o tamní domy a v jaké lokalitě nejvíce?
Zájem českých klientů o koupi rekreačních nemovitostí samozřejmě v posledních 3 – 4 letech z důvodů ekonomické krize stejně jako v ČR i ve Španělsku o něco poklesl. V letošním roce se situace začíná o něco zlepšovat.
Zájemci o krásné a klidné lokality k rekreaci upřednostňují celé pobřeží Costa Blanca a je zajímavé, že je upřednostňují také úřady Provincie Valenciana, do které Costa Blanca se svým správním centrem Alicante patří. To proto, že skýtá nepřeberné množství možností a pro turisty z jiných zemí zajímavých atraktivit. V pokročilém stadiu je nyní jednání o navázání přímého leteckého spojení Brno - Alicante, na kterém mají obě strany velký zájem. To také povede ke zvýšení zájmu o celou tuto oblast. Výběr lokality je vysoce individuální záležitost, naše firma nyní českým zájemcům doporučuje především oblasti severně od Alicante, centra jako Jávea, Altea, Calpe, Villajoyosa atd. , ty patří mezi cizinci k velice atraktivním místům pro pořízení domu či apartmánu.
Kdo ze zahraničních zájemců převažuje a jaký podíl tvoří v klientele Češi?
Dlouhodobě zde převažují zájemci ze západní Evropy, např. Skandinávci, Britové a Nizozemci, v poslední době v souvislosti s ekonomickým růstem Německa se postupně zvyšuje i počet německých zájemců. Jako snad všude na pobřežích evropských teplých moří jsou zde i zájemci z Ruska, kteří však často vytvářejí něco jako svoje „kolonie“. Samozřejmě tato místa známe a našim zájemcům je sdělujeme.
Za sebe bych odhadl, že poměr českých klientů vůči těm z jiných zemí v podstatě odpovídá poměru počtu obyvatel v Evropě a ovšem také úrovni ekonomiky a životní úrovně jejích zemí.
Jak se ceny španělských nemovitostí aktuálně pohybují, příp. o kolik ceny klesly oproti minulým rokům?
Velice těžká otázka. Konkrétní ceny jsou velmi rozmanité a určují je takové prvky, jako jsou lokalita, vzdálenost od moře, stáří nemovitosti, společný nebo privátní bazén, garáž, solárium, pozemek a jeho velikost, krby atd.
Ceny nemovitostí „second hand“ jsou výrazně individuální – kromě výše uvedeného závisejí také na stáří, vnitřní i vnější vybavenosti, nábytku apod. Výhodou takové koupě je však možnost okamžitého užívání nemovitosti i to, že jsou zpravidla dobře "zabydlené."
Pokles cen se v uplynulých cca 5 letech pohyboval až o 50 %, ale velice záleželo především na lokalitě a na osobě i situaci prodávajících, a to jak fyzických osob, tak také developerů.
Platí, že vlastníci po koupi ji využívají jen pár týdnů v roce a po zbytek ji pronajímají? Je to výhodné?
Jedná se o výlučně individuální přístup každého majitele, který bych si nedovolil paušalizovat. Část mladších vlastníků chápe koupi nemovitosti jako investici především do svého seniorského věku a má zájem ji pronajímat s určitým výnosem. Jsou ale lidé, kteří si neradi pustí někoho cizího do vlastního obydlí. Naše firma českým klientům po koupi pomáhá najít spolehlivou možnost dlouhodobého pronájmu, výnos z něho je výhodný. Především pronajímání v období červenec – srpen, kdy se ceny nájemného pohybují až 4krát výš oproti ostatním měsícům, s výjimkou Vánoc a Velikonoc, kdy jsou také vysoké.
Dokážete odhadnout, jaká bude realitní situace ve Španělsku v nejbližší budoucnosti?
Jak to bude se samotným Španělskem, asi dnes netuší ani její vláda, ani celá EU a já samozřejmě také ne. Že ale ekonomická situace Španělska má na její realitní trh pro cizince na pobřeží zatím minimální vliv, jsem už popsal.