Mít či nemít hypotéku? V Česku rozhodují ženy
21.5.2012 - Muži platí, ženy rozhodují. Tak by se s nadsázkou mohl popsat trend, který se v současnosti udržuje v českých domácnostech. V polovině z nich má dnes detailnější znalosti o finančních produktech právě žena a ta má proto také konečné slovo při rozhodování o výběru hypotéky.
"Ženy jsou dle průzkumu při zjišťování podrobností pečlivější, nespokojí se s informacemi z internetu, ale pročítají nabídky bank, radí se s finančními poradci a porovnávají získané informace. Tento proces jim nejčastěji zabere od 1 do 3 měsíců," komentuje situaci Ivana Bohatcová, výkonná manažerka segmentu Bydlení a úvěry ČSOB. Právě tato banka průzkum realizovala.
Z něj dále vyplynulo, že pro téměř 70 % Čechů se úvěr na bydlení stává běžnou součástí života. "Nejčastějším důvodem pro zažádání o hypotéku je touha osamostatnit se a potřeba rychlého bydlení," dodává Bohatcová. Průzkum také ukázal, že pro pětinu dotazovaných představuje tato forma financování jedinou možnost, jak si v relativně krátké době obstarat vlastní bydlení. Pro mnoho bank může být inspirativní, že pro téměř desetinu lidí, kteří hypotéku teprve plánují, je prvotním impulsem výhodná úroková sazba.
Průměrná hypotéka se splácí 25 let
Lidé si berou hypotéku nejčastěji na koupi bytu, domu či jeho stavbu. Naopak velmi ojedinělým případem je použít tento druh financování na rekonstrukci bytu nebo koupi stavebního pozemku. "Co se týče výše hypotečního úvěru, lidé, kteří o sjednání hypotéky teprve uvažují, nejčastěji plánují úvěr v rozmezí 1,5–2 milionů korun," upřesňuje Ivana Bohatcová. V realitě dávají domácnosti nejčastěji přednost úvěrům, které mají stanovenou dobu fixace úrokové sazby na 5 let - tuto dobu lidé i podle jiných průzkumů upřednostňují nejvíce. Klienti, kteří již někdy refinancovali, v průzkumu ale většinou zmiňovali kratší dobu.
Průměrná délka splácení hypotéky se v současnosti pohybuje okolo 25 let, přičemž průměrná výše splátky činí 10 124 korun. O tuto sumu se nejčastěji dělí dvě osoby. Ve více než polovině případů si svoji schopnost splácet zároveň pojistí.
Jak zjistila Poštovní spořitelna, o úvěry je největší zájem v červnu, což lze přikládat teplému počasí, kdy jsou lidé optimističtější a touží po lepší budoucnosti. Další vlnu půjček pak bankovní instituce zaznamenávají v listopadu. V této době zase mnohé Čechy tlačí blížící se konec roku, ve kterém chtějí stihnout úkoly, jež odkládali.
Graf zdroj: Poštovní spořitelna
Dobrou zprávou je, že veřejnost žádá půjčky, které mají financovat věci trvalejší hodnoty, především vybavení domácnosti nebo zlepšení kvality bydlení a odklánějí se od půjček na pořízení například nového modelu spotřebiče nebo mobilního telefonu.