Jak finančně podporovat ekologické bydlení? Šablonu můžeme vzít z Německa

realitní zpravodaj

19. 4. 2012

19.4.2012 - Stát chce podporovat energeticky úsporné bydlení, ale zatím neví jakým způsobem a kde na to vlastně vezme peníze. V sousedním Německu nabízí finanční podporu na ekologické bydlení už deset let. Jak vypadá tamní model, to bylo součástí semináře: Jak budeme financovat přechod k energeticky úsporným budovám?, který tento týden pořádala společnost Šance pro budovy.

Budeme finančně podporovat energeticky úsporné budovy. Takový závazek nedávno schválila vláda v rámci Národního programu reforem. Jednotný a stabilní finanční nástroj by tak mohl pomoci vlastníkům budov překonat největší bariéru, tedy vysoké počáteční investiční náklady do úsporných opatření. "Přechod k vyšším energetickým standardům je sázka na zvyšující se ceny energie a zajistí vlastníky před cenovými šoky," uvedl ekonom a člen NERV Miroslav Zámečník. Jenže kde má na tuto podporu vzít stát peníze?

Budoucnost nízkoúročných půjček
V současné době Češi nemohou získat žádnou dotaci ani půjčku na energeticky úsporná opatření v bydlení. Že o takovou podporu zájem je, dokázaly v nedávné době programy Zelená úsporám a Panel. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) plánuje v nejbližší době znovu navázat na program Panel, který podporoval zateplování a opravy bytových domů. Tentokrát by ale nešlo o úrokovou dotaci, ale o nízkoúročný, dlouhodobý úvěr. SFRB připravuje také program, který by využil prostředky z Evropských fondů. "Pilotní projekt zatím nazýváme Jessica, je určen hlavně městům s integrovaným plánem rozvoje. Už v roce 2013 by měl mít k dispozici 600 milionů korun," uvedl ředitel SFRB Jiří Koliba.

Petr Holub, koordinátor iniciativy Šance pro budovy, také upozornil, že Česká republika má nyní velkou příležitost využít pro podporu energeticky úsporných budov výnosy z aukcí emisních povolenek. Na vydražení v aukcích stále zbývají povolenky za odhadovaných 54 až 110 miliard korun pro období 2013 až 2020. Tato možnost je ale stále předmětem budoucího rozhodnutí Vlády ČR, která chce výnosy z povolenek nejprve do státního rozpočtu.

"Zelená banka" v Německu
V Česku zatím chybí ucelený koncept k podpoře energeticky úsporných opatření v bydlení. Jak by to mohlo fungovat, přijela do Prahy ukázat Gudrun Gumb, víceprezidentka německé státní banky KfW. Tato instituce se už od roku 2001 specializuje na nízkoúročné půjčky pro zájemce stavby nebo rekonstrukce energeticky úsporných budov. "Podpora energeticky úsporných budov a rekonstrukcí je účinnou cestou, jak posílit ekonomiku, vytvořit nová pracovní místa a příležitosti pro místní firmy. Růst zaměstnanosti znamená pro státní rozpočet méně vyplacených sociálních dávek a větší výnosy z daní. Předpokladem úspěchu jsou hlavně vhodně zvolené finanční nástroje," uvedla Gumb. Propočty z Německa ukazují, že pokud se nástroj nastaví dobře, může se jedna koruna z veřejných prostředků vrátit do ekonomiky čtyř až pětinásobně.

Nemovitosti v nabídce

Mělník
9 750 000 Kč
prodej
prodej
ulice Kateřinská, Dobrovice
8 350 000 Kč
prodej
prodej
ulice Krátká, Milovice
2 885 000 Kč
prodej
prodej
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies