Stavebnictví v ČR: propad bude pokračovat, zlepšení v nedohlednu

realitní zpravodaj

24. 2. 2012

24.2.2012 - České stavebnictví pod lupou. To byl úkol další kvartální analýzy společnosti CEEC Research. A výsledek? Nijak příznivý. Slovo krize ze stavebnictví jen tak nezmizí.

Jak se vyvíjelo české stavebnictví v loňském roce, ještě přesně nevíme. Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu ale dopadlo mnohem lépe, než se původně předpokládalo. Loňský propad stavebnictví oproti roku 2010 činil jen 3,1%. Původní odhady přitom počítaly s více než osmiprocentním propadem. Tady ale dobré zprávy končí. „Z trhu zmizelo poměrně velké množství malých a středních firem, ekonomika mnohých firem je velmi nestabilní, mnohé jsou na pokraji krachu. A zakázek je pro letošní rok méně než před rokem,“ shrnul Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Nejhorší je podle něj fakt, že se téměř zastavila investorská příprava dopravních staveb. „Bude-li mít stát někdy opět peníze na investice, nebude kde pracovat. Nevím, jestli někdo pociťuje zodpovědnost za tento stav,“ zlobí se prezident asociace.

Pokles produkce, tržeb i sebedůvěry
V roce 2012 dojde dle všech oslovených ředitelů stavebních společností k další eskalaci krize v českém stavebnictví. Propad by měl být dokonce výraznější než v minulém roce a co víc, zlepšení a návrat k růstu tržeb firmy neočekávají ani v roce 2013. „Důvody jsou dva – velké omezení zakázek veřejného sektoru a velmi selektivní financování developerských projektů ze strany bank. Očekávám mírné zlepšení vývoje v rezidenčním developmentu, a to paradoxně právě z důvodu omezení financování ze strany bank – ti developeři, kteří budou mít financování zajištěné, totiž získají velkou výhodu, protože nabídka rezidenčního bydlení na trhu bude omezena,“ analyzuje situaci Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.

Podle odhadů ředitelů stavebních firem by měl letos pokles stavebnictví činit až 9,2%, což by byl rekordně nejnižší meziroční propad od vzniku Česka. „Tento negativní trend mohou zvrátit především prorůstová opatření ze strany centrálních orgánů státu,“ myslí si generální ředitel Pozemního stavitelství Zlín a.s., Miroslav Lukšík. „Změna k lepšímu by mohla nastat, kdyby náš stát plně a urychleně vyčerpal veškeré dotace z EU pro rok 2012 a 2013,“ načrtává další možné řešení Jindřich Pytelka, jednatel Vodohospodářských staveb Teplice.

Analýza společnosti CEEC Research ukazuje i další trend -  sebedůvěra ředitelů stavebních firem v překonání konkurence stále klesá. V lepší výkony své firmy oproti konkurenci a v její překonání v roce 2012 věří méně než třetina. Přináší krize ve stavebnictví alespoň nějaká pozitiva? Zdeněk Synáček, obchodní ředitel společnosti Eurovia CS tvrdí, že současná situace nutí k hledání rezerv ve fungování firmy i konkrétních stavebních zadání. „Díky tomu pak můžeme zákazníkům nabízet nižší ceny a obstát tak v tvrdé konkurenci,“ doplňuje.

České stavebnictví v číslech
• 3,1% - meziroční propad stavebního sektoru v roce 2011
• 9,2% - odhadovaný pokles stavebnictví v roce 2012
• 5,4 měsíce - průměrná doba, na jak dlouho mají do budoucna stavební firmy nasmlouvané zakázky
• 5,1% - očekávaný průměrný propad tržeb stavebních firem v roce 2012
• 51% - tolik stavebních firem má méně zakázek než před rokem

Nemovitosti v nabídce

ulice Frýdlantská, Frýdek-Místek
13 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
ulice Hlavní třída 683/108, Ostrava
14 550 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
ulice Zborovská 2399/14, Ostrava
11 350 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies