Stavebnictví v Česku: Veřejné zakázky bez úplatku? Téměř nemožné!

realitní zpravodaj

1. 6. 2011

1.6.2011 - České stavebnictví připomíná potápějící se loď. Záchranného kruhu se ale zřejmě nedočká ani v příštím roce. Zlepšení situace se totiž nečeká! Nejhůř se přitom daří velkým firmám a sektoru inženýrského stavitelství. Zakázky se získávají těžko a třetina firem přiznává, že ty veřejné se neobejdou bez úplatku.

Jednu dobrou zprávu přesto pro stavebnictví v Česku máme – hůř už nebude. Také pokles tržeb bude mírně vyšší, než společnosti původně očekávaly na začátku roku. Takové závěry přináší pravidelná kvartální analýza společnosti CEEC Research.
V letošním roce pokračuje dokončování infrastrukturních projektů, zahájených v minulých letech. Privátní poptávka přichází jen s drobnými projekty, soutěže o veřejné zakázky se téměř nevypisují. Tudíž se vyčerpávají zásobníky práce. Bohužel žádný zásadní trend ve směřování českého stavebnictví není pro budoucí léta zřetelný, naopak ukončení investic do fotovoltaiky se promítne do dalšího poklesu výkonů stavebních firem. Bez oživení dopravního stavitelství a obdobných projektů v infrastruktuře nelze zlepšení v oboru očekávat, protože na obzoru je plánované ukončení evropských dotací na nové projekty v roce 2013,“ popsal situaci ředitel společnosti Metrostav, Pavel Pilát.

Zakázka s úplatkem
Analýza zjišťovala také původ zakázek a případný vliv úplatku na její získání. Velké firmy považují za neefektivnější získávání zakázek výběrové řízení, malé a střední firmy preferují naopak osobní kontakt. Devět z deseti firem potvrzují, že lze soukromou stavební zakázku získat bez úplatku, zatímco u veřejné zakázky je to pouze šest z deseti. Tento výsledek by měl vést k zamyšlení hlavně naše zákonodárce, kteří by se měli pokusit zjednodušit a zkvalitnit legislativu tak, aby došlo k přehlednějšímu a kvalitnějšímu procesu výběru dodavatelů.

Méně zakázek než loni
Aktuálně očekávají ředitelé společností pokles výkonu českého stavebnictví o 5,6 procenta (lednové predikce pro rok 2011 ukazovaly na celoroční pokles o 5,5 %, říjnové dokonce o 6,1 %). Podle Františka Vaculíka, generálního ředitele a předsedu představenstva PSJ a.s. je špatná situace způsobená rovněž tím, že český stavební trh byl i přes svoje problémy dosud zasažen méně než v další země. V celé EU přitom klesla stavební produkce za loňský rok o 4,14%.
Sebedůvěra společností se ale podle průzkumu zlepšuje, přesto stále každý druhý ředitel stavební firmy tvrdí, že má zakázek méně než před rokem. V oblasti inženýrského stavitelství je to dokonce 70%. Zakázky přitom mají firmy nasmlouvané dopředu na 6,8 měsíců (v lednu to bylo 7 měsíců). Zásadním problémem zůstává nedostatečná poptávka, a to hlavně taková, jež je financována z veřejných zdrojů.

 

Jitka Vrbová

Nemovitosti v nabídce

ulice Jilemnického náměstí 907/6, Ostrava
10 800 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
ulice Školní 711/5, Ostrava
9 500 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Mělník
9 750 000 Kč
prodej
prodej
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies