Staré stavby na pozemku – rekonstruovat nebo bourat?

realitní zpravodaj

Dnes

Možná právě teď vám osud postavil do cesty skvělý pozemek v místě ideálním pro váš nový domov. Takový pozemek často bývá v obci a jeho součástí může být stará stavba – vybydlený dům, stará stodola, bývalá dílna. A nyní je na vás rozhodnutí, zda bourat nebo rekonstruovat.

Jestliže je pro vás vybraná lokalita nová, budete mít možná ke staré stavbě stojící na pozemku jiný přístup, než pokud kupujete pozemek v místě, kde jste například strávili dětství. Koupit dům sousedící s babiččinou chalupou, kde jste si o prázdninách hráli na kovboje a strávili ve stodolách a kůlnách čas stavěním úkrytů a bunkrů, je opravdu něco jiného. Nostalgické vzpomínky přivádějí lidi spíš k tomu zachovat alespoň část minulosti a využít ji pro moderní bydlení. Připravte se však na to, že všechno může být mnohem složitější,  než postavit nový dům.

V prvé řadě, stavaři i projektanti vědí, že stavět na „zelené louce“ je mnohem jednodušší. Od počátku si můžete nechat naprojektovat nebo vybrat projekt domu, který vyhovuje vašim požadavkům a potřebám. Kdežto u staré stavby se musíte přizpůsobovat tomu, co již stojí, takže máte především jasně danou plochu domu, do níž budete vtěsnávat jednotlivé místnosti a prostory.

S novou stavbou se samozřejmě pojí moderní energeticky úsporné materiály, izolace a konstrukce, které jsou dané, naměřené, připravené. Osadit je nezabere tolik času, jako vše naplánovat ve staré budově.

Pokud je to, dejme tomu, stodola, tak má naproti sobě dvoje velká vrata, kudy do ní vjížděly a kudy z ní vyjížděly povozy. A pak možná někde ve štítu malá okna nebo častěji průzory původně určené na větrání. To však znamená, že ke slovu spolu s projektantem přijde především statik. Ti budou muset naplánovat, kde a jak budovu prosvětlit, aby měly všechny prostory dostatek světla. A to se neobejde bez složitého bourání, dostavování a vyztužování.

A pokud to vezmeme „od podlahy“, tak to začne izolacemi a bude končit výškou budovy, která je v mnoha stodolách nadstandardní, ale bude třeba poradit si jak s jejím využitím, tak s nepřiměřenými tepelnými ztrátami, které s sebou tento prostor nese.

Do nové stavby se můžete nastěhovat prakticky během několika měsíců. Záleží na tom, jakou konstrukci si vyberete. Například dřevostavba na klíč trvá podle informací provádějících firem od tří do pěti měsíců, klasický zděný dům zhruba rok. Pokud začnete rekonstruovat třeba tu starou stodolu a budete ji chtít přestavět na dům pro bydlení, je třeba počítat s podstatně delší dobou. Záleží na stavu staré budovy a na mnoha dalších technických parametrech, které bude třeba při rekonstrukci zohlednit.

Na druhou stranu je pravdou, že stavby pro bydlení, zvláště ty s hotovými projekty, jsou dané a moc se v nich měnit nedá. Možná sem tam posunout nějakou příčku. Pokud nebudete řešit vlastní projekt, budete bydlet pěkně, úsporně a jednoduše. Ovšem když přijdete k sousedům, najdete podobný prostor. Nic individuálního, nic speciálního.

Naopak staré prostory dokážou bydlení ozvláštnit tak, že vaše bydlení bude jedinečné a neopakovatelné. Kamenné zdi, různé niky, výklenky, sprcha zabudovaná ve skále, či originální vinný sklípek, nebo naopak výhled z třetího patra na široké okolí, to vše umožní rekonstrukce staré stavby. Je třeba ovšem předpokládat, že cesta vedoucí k takovému bydlení, bude delší, složitější, a také finančně náročnější.

Jestliže jste teprve v procesu hledání pozemku vhodného pro váš dům, můžete se rozhodnout, jakou cestou se vydat. Nové stavby se hodí i na menší pozemky, což v konečném součtu může být pěkně vidět na celkových nákladech za dům. Jestliže se chcete vydat náročnější cestou, která vede k originálnímu bydlení, můžete se poohlédnout po starých zahradách a neobydlených venkovských stavbách, kde se fantazii opravdu meze nemusí klást.

Související články

Kupujete-li památkově chráněný objekt, zjistěte, kde získáte dotace na rekonstrukci

Podle Ing. Matěje Kubiny z Národního památkového ústavu vyžaduje projekční práce v památkově chráněných územích a na kulturních památkách znalost místa, stavby, historie, trpělivost a snahu zkoušet…

realitní zpravodaj

7. 1. 2025

Rychlejšímu využití brownfieldů brání především náročná administrativa

Podle analýzy Deloitte se 90 procent brownfieldů nachází v regionech s velmi nízkou atraktivitou. Největší počet brownfieldů byl v roce 2023 evidován v Moravskoslezském kraji (683 lokalit) a poté v…

realitní zpravodaj

10. 12. 2024

Chcete koupit pozemek, na němž je zbořeniště? Informujte se na možnosti využití

Pro informace je třeba zajít na více míst. Prvním z nich je katastr nemovitostí, který každou plochu definuje dle katastrální vyhlášky určitým druhem a způsobem využití. Druhem pozemku se myslí…

realitní zpravodaj

5. 3. 2024

Větrný mlýn, vinný sklep nebo starou salaš? Všechno se dá koupit, v lecčems se dá bydlet

V nizozemské provincii Utrecht ve městě Meerkerk se stala novým domovem pro dvě rodiny a místní dominantou stará zásobárna pitné vody. Nepoužívaný objekt se změnil na moderní a originální domov. Před…

realitní zpravodaj

14. 12. 2022

Kdy je potřeba povolení k odstranění stavby?

Jestliže je váš vyhlédnutý pozemek zastavěn nevyhovující stavbou, kterou byste chtěli zbourat, zjistěte si předem, zda to bude možné. Podmínky pro zbourání stávajících nevyhovujících staveb na…

realitní zpravodaj

17. 6. 2020

Nemovitosti v nabídce

ulice Moskevská 4/12, Český Těšín
3 490 000 Kč
prodej
prodej
ulice náměstí Jana Zajíce, Vítkov
15 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
ulice Houbalova, Brno-Líšeň
650 000 Kč
prodej
prodej
Copyright © 2006–2025 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies