Větrný mlýn, vinný sklep nebo starou salaš? Všechno se dá koupit, v lecčems se dá bydlet
Běžně se kupují bunkry, stodoly, vinné sklepy. Ale koupit a následně upravit pro bydlení můžete i mnoho jiných specifických objektů. Například sklad, nádražní budovu, obytný sud, vodní mlýn, nebo třeba rozhlednu.
V nizozemské provincii Utrecht ve městě Meerkerk se stala novým domovem pro dvě rodiny a místní dominantou stará zásobárna pitné vody. Nepoužívaný objekt se změnil na moderní a originální domov. Před několika lety byla zrekonstruována na exkluzivní bydlení zchátralá vodárenská věž na rozhraní pražské Libně a sídliště Ďáblice. Vznikl v ní unikátní mezonet s 360stupňovým výhledem na Prahu, ale také technické zázemí a wellness. To vše s přidanou hodnotou, protože se tím technické památce vrátila také její krása.
Bydlet můžete však také ve větrném mlýnu, na rozhledně či v glampingu nebo v domě na stromě. Ty poslední jsou však pro stálé bydlení trochu nepraktické a slouží spíše jako atraktivní rekreační bydlení.
Kde hledat zvláštní nemovitosti?
Zvláštní nemovitosti tohoto typu jsou sice částečně k dohledání na realitních portálech, ale ne vždy a ne všechny. Většinou se skrývají pod odkazy, jako Ostatní, Památky, Specifické nebo zvláštní nemovitosti. Lze je najít ale také v nabídce některých ministerstev v sekci odprodej nepotřebného majetku.
Především ministerstvo obrany nabízí bunkry a různé další stavby patřící k opevnění budovanému v 30. letech minulého století, ale i později. V nabídkách jsou také třeba kryty civilní obrany, České dráhy nabízejí například vodárenské věže, ale i různé sklady, zbrojnici a další budovy v železničních stanicích, či na již zaniklých nádražích. Jedinečné stavby patří také městům a obcím, a někdy vás k nim zavede náhoda, výlet do neznámé krajiny, a najednou zde stojí stavba, která přímo vybízí k využití.
Co je třeba při koupi sledovat
Pokud chcete koupit zvláštní nemovitost, důležitým faktorem je, zda je tato nemovitost zapsána jako kulturní či technická památka. Ze staveb, v nichž se dá bydlet, sem mohou spadat například mlýny a hamry, vodárenské věže, vojenské objekty, ale také statky, farmy, pivovary či cukrovary. Seznam technických památek vede Národní památkový ústav. Stejné je to s nemovitými kulturními památkami.
Po konzultaci s památkáři lze totiž teprve zjistit, zda a jak bude možné danou nemovitost opravit a využívat. Samozřejmě je nutné pečlivě prověřit technický stav nemovitosti, statiku konstrukce a celkový stav. Když se přenesete přes všechny tyto fáze a rozhodnete se nemovitost koupit, velké "dobrodružství" bude teprve na startu. Rekonstrukce takové nemovitosti na pohodlné bydlení znamená totiž nejen spolupráci s odborníky, památkáři, architekty, projektanty, ale také spoustu času a značné investice.
A především s nimi přichází zároveň úvaha, zda využít daný objekt opravdu pouze k vlastnímu bydlení, nebo jej spojit s dobrým podnikatelským záměrem a využít objekt také k podnikání. To se podařilo například majitelům vodního mlýna v Odrách, větrného mlýna v Ruprechtově a mnoha dalším, kteří nemovitost rozdělili na muzejní část, ubytovací, a případně restaurační.
Specifický typ nemovitosti vyžaduje odborné posouzení a je k němu třeba přizvat specialisty pro různé profese, ale i z oblasti památkové ochrany. Proto pokud po takové nemovitosti toužíte, spojte se s kvalifikovanou realitní kanceláří, která svým odborným servisem zajistí, aby koupě proběhla bez jakýchkoliv rizik.
Související články
Co je možné postavit na zahradě a za jakých podmínek?
Mnoho vlastníků si neuvědomuje, že ač je zahrada jejich vlastnictvím, nelze na ní bez povolení postavit cokoli. Jestliže si není vlastník jist, lze jen doporučit, aby s plánovaným záměrem zašel na…
realitní zpravodaj
19. 10. 2022
Bydlení v kontejnerech. Nový trend, nebo slepá ulička?
Kontejnerové bydlení se zabydluje i v Česku Ze zahraničí k nám vtrhly kontejnery, z nichž se skládají rodinné domky jak puzzle. Na začátku stačí jeden kontejner pro startovací bydlení a jak se rodina…
realitní zpravodaj
25. 3. 2022
Ministavby se stávají hitem. Kde je můžete postavit bez stavebního povolení?
Opustit jedno místo a jít. V důchodu si koupit "dům na kolečkách" a přesouvat se za teplem, lyžováním či mezi atraktivními lokalitami, které člověk během života nestihl navštívit. Také pracovním…
realitní zpravodaj
7. 4. 2021
Dům z palet. Nový trend dostupného bydlení?
Princ Charles vybral projekt I-Beam Design V roce 2014 byl v rámci exhibice udržitelných designů na charitativní akci prince Charlese představen první koncept domu z palet. Jeho tvůrci jej navrhli na…
realitní zpravodaj
24. 9. 2020
Netradiční bydlení v mobilních domech
Realitním trh ovlivňuje mnoho trendů, jedním z nich je bydlení v mobilních domech. Tzv. mobilheim si lidé pořizují kvůli rychlé stavbě, možnosti pozdějšího přesunu i jako módní záležitost v oblasti…
realitní zpravodaj
18. 4. 2016