Vystěhování problémových nájemníků bude jednodušší
realitní zpravodaj
Co bych v tomto roce vybral za jeden z nejlepších počinů v realitní oblasti? Vládní návrh, který zjednodušuje a zrychluje proces vystěhování problémových nájemníků pomocí rozkazu k vyklizení! Pronajímání nemovitostí je sice skvělým zdrojem příjmů, ale občas přináší i výzvy, kdy bývalí nájemníci odmítají opustit váš byt či dům. Návrh v červnu schválila vláda, čeká na projednání poslanci. Pokud se řadíte mezi pronajímatele, čtěte dále.
Představte si to: Pronajímáte byt či dům, nájemní vztah s nájemcem skončil, ale on se odmítá vystěhovat. Současná právní úprava vám bohužel moc legálních účinných prostředků, jak ho dostat ven, nenabízí. Připravte se na celkem dlouhou a strastiplnou cestu. Pár podobných případů už jsem řešil – a řeknu vám, není to nic příjemného.
Rychlejší cesta k vystěhování nájemníků
Díky novému tzv. rozkaznímu řízení bude možné:
• Zrychlit proces ochrany vašich práv
• Minimalizovat náklady a čas strávený soudními spory
Hlavní výhodou je zkrácení a zjednodušení soudního řízení, díky čemuž získáte zpět kontrolu nad svou nemovitostí rychleji než dosud. Toto tzv. rozkazní řízení se bude vztahovat pouze na případy, kdy mezi pronajímatelem a bývalým nájemcem existoval nájemní vztah, který už skončil. A bývalý nájemník i nadále užívá vaši nemovitost neoprávněně. Nelze jím řešit jiné případy ani podnájemní vztah.
„Je to rozhodně správný krok dopředu, už aby to bylo schválené. Pronajímatelům urychlí a zjednoduší celý proces vymahatelnosti toho, na co mají právo. Nicméně musíme počkat, v jaké podobě zákonodárci návrh nakonec schválí,“ říká advokát Tomáš Klouda.
Jak proces vystěhování nájemníků proběhne?
Ačkoli rozkazní řízení přináší výrazné zlepšení, musíte dodržet všechny zákonem stanovené kroky.
1. Podání návrhu: Pronajímatel zahájí řízení návrhem, ve kterém písemnými důkazy doloží:
• Své vlastnické právo k nemovitosti.
• Skutečnost, že nájemní vztah skončil a nájemník užívá jeho nemovitost bez právního důvodu. To může prokázat například ukončenou nájemní smlouvou, výpovědí z nájmu či neuhrazeným nájemným.
2. Podmínky pro použití: Aby bylo možné rozkaz k vyklizení vydat, musíte splnit dvě podmínky:
• Nájemci odeslat písemnou výzvu k vyklizení alespoň 14 dní před podáním žaloby.
• Pokud nájemce podá žalobu na posouzení oprávněnosti výpovědi během zákonné dvouměsíční lhůty, soud nemůže rozhodnout o rozkazu k vyklizení, dokud toto řízení neskončí.
3. Rozhodnutí:
• Pokud jsou všechny dokumenty v pořádku a nejsou zde překážky, soud vydá rozkaz k vyklizení – a vy konečně můžete nechat nemovitost vyklidit.
Na co si dát pozor
Je otázkou, v jaké podobě nakonec poslanci zákon přijmou, návrhy úprav již z mnohých stran zaznívají. Prozatím rozhodně doporučuji – nenechte nic náhodě a nadále zajištujte své nároky! Pokud nevíte jak na to, rád vám s tím pomůžu.
Správa pronájmu může být náročná, proto se vyplatí spolupracovat s odborníkem. Jako realitní makléř vám rád pomůžu s výběrem vhodných nájemníků. A pokud už se dostanete do zapeklité situace, pomůžu vám i s jejím řešením.
Klientům vždy říkám, ať se nechtějí hned soudit – vždy je lepší hledat smírnou cestu, která ušetří starosti, vrásky na čele a peníze na obou stranách, zkrátka se nějak lidsky dohodnout. A společně se nám to také podaří.
Ing. Jaroslav Šilhavík, eDO Reality
Související články
Vystěhování neplatícího nájemníka je běh na dlouhou trať
Nájemní bydlení v Česku s sebou nicméně stále nese negativní konotaci – Češi mají touhu vlastnit, a na nájem se pohlíží jako na nestabilitu či neúspěch. Dostáváme se ale do bodu, kdy stejně jako v…
realitní zpravodaj
11. 12. 2024
Neplatiče může pronajímatel vystěhovat až po rozhodnutí soudu
Ochrana nájemníka je určitě důležitým nástrojem klidného bydlení. Naopak, nájemní bydlení je i významnou součástí státní politiky a je mu věnována dostatečná pozornost. Většina pronajímatelů si také…
realitní zpravodaj
3. 10. 2024
Mohou vlastníci domu odpojit neplatiči teplo a elektřinu?
Pro iDnes.cz před časem popsal předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jan Vysloužil případ, kdy Společenství vlastníků jednotek zjistilo, že v bytě, který je odpojený od elektrické…
realitní zpravodaj
18. 4. 2024
Pronajímáte byt? A víte, jaké dokumenty při pronajímání potřebujete?
Pronájem domu či bytu v osobním vlastnictví - Nájemní smlouvu obsahující identifikace nájemce a pronajímatele, popis nemovitosti, včetně adresy a stavu bytu a detailní ustanovení týkající se nájemní…
realitní zpravodaj
12. 3. 2024
Jak si prověřit budoucího nájemníka a ochránit svůj majetek
Proto je dobré nájemce před podpisem nájemní smlouvy také prověřit a zajistit se před případnými problémy. Jak zjistit bezdlužnost nájemníka? Pronajímatel si může z různých zdrojů zjistit sám, zda…
realitní zpravodaj
17. 3. 2023