Vystěhování neplatícího nájemníka je běh na dlouhou trať
Hlad po vlastnickém bydlení je veliký, ale ekonomická realita je taková, že je pro většinu lidí nedostupné, a tak musí dát přednost pronájmu. Jak na nájemní bydlení nazírají klíčoví hráči realitního trhu a jaké výhledy předpokládají pro rok 2025, zaznělo na konferenci remspace Real Estate Market Autumn 2024, která se uskutečnila v polovině listopadu. „Nemovitosti k vlastnění v Praze dostupné nejsou a nikdy nebudou. Naším úkolem je zajišťovat dostupnost bydlení nejen v Praze, ale i v regionech – a to především podporou nájemního bydlení,” řekl na konferenci Jan Schneider z Ministerstva pro místní rozvoj. Dodal, že většina obcí lituje, že se zbavila většiny svého bytového fondu v privatizaci, a nyní hledá cestu, jak se k fondům vrátit. To potvrdil Petr Houska, vedoucí oddělení projektového managementu ve společnosti OM Consulting s tím, že podle něj je rezidenční trh aktuálně nejaktivnějším segmentem výstavby. „Vidíme, že kdo má připravený a povolený projekt, tak s ním jde na trh, protože je o něj zájem,“ navázal.
Nájemní bydlení v Česku s sebou nicméně stále nese negativní konotaci – Češi mají touhu vlastnit, a na nájem se pohlíží jako na nestabilitu či neúspěch. Dostáváme se ale do bodu, kdy stejně jako v zahraničí i u nás bude normální, že v nájmu žijí rodiny celý život.
„Děláme signifikantní kroky k dostupnému nájemnímu bydlení na komerční bázi – čím více těchto projektů vznikne, tím větší bude tlak na samotné nájemné,” podotkl k tomu Petr Houska. Také další diskutující se vyjádřili ve prospěch nájemního bydlení, které by bylo dostupné pro všechny obyvatele.
Například Anna Ježková, jednatelka společnosti Atkins & Langford Development, uvedla, že jejich společnost reaguje na poptávku výstavbou bydlení družstevního i pro seniory, a to převážně v regionech. Její slova doplnil Igor Klajmon, ředitel developmentu Sekyra Group, který nevidí smysl pouze ve stavbě bytových domů, ale v tom, že je třeba spoluvytvářet koncepci celého města či jeho části: „Máme společenskou zodpovědnost nejen stavět domy, ale rozvíjet celé čtvrti a vytvářet městská prostředí. Spojit síly soukromého a veřejného sektoru je jediná možnost, jak to dělat – dohromady.“
Stát k tomuto spojení přispívá novým dotačním titulem, a to je Dostupné nájemní bydlení, do něhož byl spuštěn příjem žádostí 1. října letošního roku. O dotaci a výhodný úvěr od státu mohou v případě výstavby žádat právnické osoby, včetně územních samosprávných celků, a v případě nákupu pak územní samosprávné celky, právnické osoby zřízené obcí, dobrovolné svazky obcí a další dle pravidel výzvy, s tím, že dotace v kombinaci s výhodným úvěrem je poskytována především na výstavby bytových domů, stavební úpravy, nástavby a přístavby, jimiž vzniknou nové byty a na nákupy bytů či bytových domů, které budou sloužit nájemnímu bydlení.
Na konferenci vystoupil také Jakub Kořínek, zakladatel Fondu Českého Bydlení SICAV, který upozornil na klíčový problém na českém nájemním trhu: „Jedna naprosto zásadní bolest českého zákonodárství pohledem vztahů nájemce a pronajímatele je to, že nejde prakticky vystěhovat neplatiče, pokud klade aktivní odpor. Kdyby v Česku existoval vynucovací prostředek, funkčnější než vystěhovací příkaz, tak by přirozená nedůvěra pronajímatelů k nájemníkům klesla.“
Podle právníků je totiž zákonné vystěhování neplatícího nájemníka běh na dlouhou trať a s tímto problémem se potýká mnoho pronajímatelů, kteří tak nemohou svůj majetek efektivně využívat. Také proto často preferují smlouvy na dobu určitou, což však zase odrazuje zájemce o dlouhodobé nájemní bydlení, kteří se domnívají, že nemají dostatečnou jistotu trvání nájemní smlouvy.
A i když vláda již v červnu 2024 schválila změnu zákona, která by urychlila vyřešení situací, kdy bývalý nájemce neoprávněně užívá byt či dům, zatím se tento návrh nedostal na program sněmovny. Přitom by se jednalo o nemalou pomoc. Formou tzv. rozkazního řízení by soud bez jednání vydal rozkaz k vyklizení bytu či domu nájemci, kterému již skončil nájemní vztah, ale neoprávněně byt užívá dál. To by přineslo majitelům nemovitostí větší jistotu v nájemních vztazích.
Související články
Neplatiče může pronajímatel vystěhovat až po rozhodnutí soudu
Ochrana nájemníka je určitě důležitým nástrojem klidného bydlení. Naopak, nájemní bydlení je i významnou součástí státní politiky a je mu věnována dostatečná pozornost. Většina pronajímatelů si také…
realitní zpravodaj
3. 10. 2024
Vystěhování neplatícího nájemníka z bytu – často velký problém
Složení jistoty při podpisu nájemní smlouvy Kauce neboli dle stávajícího zákona jistota, bývá skládána nájemníkem při podpisu nájemní smlouvy a může být maximálně ve výši tří měsíčních nájmů (tzn.…
realitní zpravodaj
8. 7. 2024
Mohou vlastníci domu odpojit neplatiči teplo a elektřinu?
Pro iDnes.cz před časem popsal předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jan Vysloužil případ, kdy Společenství vlastníků jednotek zjistilo, že v bytě, který je odpojený od elektrické…
realitní zpravodaj
18. 4. 2024
Pronajímáte byt? A víte, jaké dokumenty při pronajímání potřebujete?
Pronájem domu či bytu v osobním vlastnictví - Nájemní smlouvu obsahující identifikace nájemce a pronajímatele, popis nemovitosti, včetně adresy a stavu bytu a detailní ustanovení týkající se nájemní…
realitní zpravodaj
12. 3. 2024
Jak si prověřit budoucího nájemníka a ochránit svůj majetek
Proto je dobré nájemce před podpisem nájemní smlouvy také prověřit a zajistit se před případnými problémy. Jak zjistit bezdlužnost nájemníka? Pronajímatel si může z různých zdrojů zjistit sám, zda…
realitní zpravodaj
17. 3. 2023