Co je to advokátní úschova a jak se realizuje

realitní zpravodaj

Včera

V praxi se s advokátní úschovou setkáváme především při nákupu a prodeji nemovitostí. Mimo advokáta mohou úschovu zajistit také notáři nebo na vyžádání prodávajícího realitní společnosti. Úschova má však svá pravidla a mimo jiné do nich patří také opatření proti praní špinavých peněz. Seznamme se, jak celý proces probíhá.

Advokát je podle zákona o advokacii osobou oprávněnou spravovat cizí majetek, včetně přijímání peněz a listin do úschovy za účelem jejich vydání dalším osobám. Svěřením peněz nebo jiného majetku klienta advokátovi vzniká tzv. advokátní úschova. Tu advokát vykonává na základě smlouvy s klientem a podle jeho pokynů. Povinnosti týkající se úschovy jsou upraveny zákonem a stavovským předpisem.

Při koupi nemovitosti má kupující právo vybrat si, který advokát bude tuto úschovu realizovat. Nikdo ho nemůže nutit, aby uzavřel smlouvu například s advokátem, s nímž spolupracuje realitní makléř. Celý proces je následující.

Klient, v tomto případě tedy kupující, uzavře s advokátem písemnou smlouvu o úschově, popř. smlouvu svěřenskou, ze které jsou kromě uschovatele oprávněny rovněž třetí osoby. Ve smlouvě jsou stanovena práva a povinnosti stran, včetně povinností advokáta, zejména pokud jde o vydání předmětu úschovy. Jde-li o úschovu peněz, ty mohou být předány advokátovi jak v české, tak i cizí měně, a to buď v hotovosti (jednorázově max. 270 tisíc Kč), nebo složením na účet úschovy či bezhotovostním převodem.

Peněžní prostředky jsou uloženy na zvláštním úschovním účtu označeném jako advokátní úschova. Účet musí být veden na jméno advokáta. Při výběru banky je advokát povinen přihlédnout k případným požadavkům klienta. Na jednom účtu může být vždy pouze jedna úschova.

Před přijetím peněžních prostředků na účet advokát písemně informuje klienty o možnosti sledování pohybu a zůstatku na účtu dle možností poskytovaných k danému účtu příslušnou bankou. Na základě pokynu klienta zajistí advokát u banky zasílání informací danému klientovi o pohybech a zůstatku na účtu. Souhlas se zasíláním informací klientům nesmí advokát během trvání úschovy zrušit.

Evidence elektronických úschov

Evidence v elektronické knize úschov

Česká advokátní komora vytvořila pro advokáty tzv. elektronickou knihu úschov, což je průběžně číslovaný registr úschov klientů konkrétního advokáta. Do této knihy jsou všichni advokáti povinni hlásit veškeré prováděné úschovy. Ohlášení podléhá jak převzetí prostředků do úschovy, tak jejich vyplacení. Je také možné, aby advokát do elektronické knihy úschov zaslal také e-mailovou adresu klienta, na kterou Česká advokátní komora zašle potvrzení o tom, že advokát předal do elektronické knihy úschov příslušné informace o jeho úschově. S prostředky uloženými na úschovním účtu nesmí advokát až na výjimky nakládat.

Při realizaci úschovy je advokát povinen řídit se mimo jiné zákonem proti praní špinavých peněz (zákon č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu). Mimo ověření identity smluvních stran, má za povinnost také zjistit, odkud peníze případně pocházejí. Pokud klient nečerpá hypotéku, bude zřejmě potřebovat informace o bankovních účtech, z nichž budou peníze poukazovány a podobně. Advokát má v rámci tohoto zákona povinnost nahlásit případný podezřelý obchod, a proto je nutno počítat s tím, že veškeré doklady, které bude vyžadovat, je nutno doložit tak, aby mohl tyto povinnosti splnit.

Advokát je pojištěná, ale...

Advokát je ze zákona pojištěný pro případ, že způsobí klientovi škodu při poskytování právních služeb. Může se například stát, že nevyplatí příslušné peněžní prostředky v dohodnutém termínu. V tomto případě je třeba jej okamžitě na tuto skutečnost upozornit a požádat jej, aby splnil své závazky. Pokud tak neučiní nebo pokud jej nelze kontaktovat, je třeba informovat Českou advokátní komoru.

Je nutné si uvědomit, že ani pojištění advokáta se nevztahuje na úmyslné protiprávní jednání, ani na hrubou nedbalost související s úschovou. Proto také od roku 2023 platí zpřísněné předpisy advokátní komory týkající se informovanosti klientů, jejichž peníze má advokát v úschově, jako právě zasílání informací bankou o jakýchkoli pohybech na účtu, možnost klienta vybrat si pro úschovní účet svou banku a podobně.

Související články

Smlouvu o úschově kupní ceny přenechte odborníkům

Kupní cena za nemovitost se ukládá do úschovy, a to většinou notářské, advokátní nebo bankovní. Na vyžádání může tutéž službu poskytnout také realitní kancelář, má-li pro tento účel zřízený zvláštní…

realitní zpravodaj

27. 6. 2024

Na co se připravit při prodeji nemovitosti bez realitní kanceláře

Příprava nemovitosti k prodeji Jestliže prodáváte pozemek, je celkem jednoduché udržet na něm pořádek. Zvláště pokud jste jej v minulé době nepoužívali jako odkladiště nepotřebných věcí. Prodáváte-li…

realitní zpravodaj

3. 8. 2021

Kupujete nebo prodáváte nemovitost? Zvolte správnou úschovu peněz

Do platnosti nového realitního zákona, resp. zákona o realitním zprostředkování, byla úschova peněz u realitních kanceláří na první pohled jednoduchou záležitostí. Kupující na základě podpisu kupní…

realitní zpravodaj

27. 7. 2020

Úschova kupní ceny nemovitosti. Možnosti, výhody, rizika

6.5.2019 - Kupujete nemovitost za hotovost a je přirozené, že chcete po vyplacení částky nemovitost opravdu získat. Prodávající si zase chce být jistý, že kupec má skutečně peníze na úhradu kupní…

realitní zpravodaj

6. 5. 2019

Advokátní úschovu, nebo úschovu u realitní kanceláře?

7.1.2019 - Při prodeji nemovité věci je vždy z důvodu bezpečnosti doporučena úschova kupní ceny, která chrání jak kupující, tak prodávající. Obecně je princip takový, že kupní cena je kupujícími…

realitní zpravodaj

7. 1. 2019

Nemovitosti v nabídce

ulice Čeplova, Čáslav
4 390 000 Kč
prodej
prodej
ulice Nad Přehradou 1427/17, Brno
14 500 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies