Podnikové byty se pomalu vracejí do hry
Poskytnutí firemního nájemního bytu může být atraktivním benefitem pro mnoho zaměstnanců. Podnikové nájemní byty byly před rokem 1989 velmi rozšířenou formou, jak získat kvalifikované nedostatkové profese. Nyní se začíná tato forma firemního benefitu vracet.
Během socialismu státní firmy postavily bezmála 100 tisíc takových bytů. Po sametové revoluci se většina těchto bytů zprivatizovala právě tak, jako podniky, které je stavěly. Ovšem ve své době to byl významný benefit, jak získat do podniku specialisty v určitých oborech. Tak se do Prahy i jiných větších měst stěhovali do podnikových bytů ti, jejichž profese byly ceněné a žádoucí.
Právě tak se v dnešní době pracuje se zaměstnaneckými benefity, které mají sloužit zaměstnancům jako nadstandardní odměna za kvalitní práci, nebo vůbec jako pobídka k nástupu do nového zaměstnání. Jako benefity se dnes nabízejí především stravenky, příspěvky na dovolenou, dopravu, firemní automobil, příspěvky na životní a penzijní pojištění, příspěvky na vzdělávání, kulturu či sport. Nyní se některé firmy vracejí právě k benefitu podnikových nájemních bytů, a není divu. Dobré bydlení v blízkosti pracoviště může zaměstnanci ušetřit čas a ovlivnit jeho volbu.
Pokud firma sídlí v obci či městě, které samo moc nestaví a nedisponuje potřebným bytovým fondem, je třeba kvalifikovaným zaměstnancům nabídnout něco víc, než představují běžné benefity. Jestliže bude zaměstnanec volit mezi více nabídkami zaměstnání, lze předpokládat, že firemní nájemní byt může zvážit pomyslné misky vah na tu stranu, která jej nabídne.
Takovou vizi měla před pár lety firma Agrostroj v Pelhřimově, kde se město léta potýkalo s nedostatkem bytů.
Agrostroj koupil od města pozemky, na kterých vyrostlo v osmi viladomech 96 bytů o 95 m2 se dvěma terasami a garážovým stáním v nadstandardním provedení. Místo je vzdálené zhruba čtvrt hodiny chůze od podniku, a tak budou mít zaměstnanci blízko do práce, a k tomu nadstandardní bydlení. Podobný počet bytů pro zaměstnance soukromé nemocnice postavil v Hořovicích holding AKESO, který jejich pronájem nabízí na svých náborových stránkách jako jeden z benefitů.
Letošní analýza společnosti Home Portal, která se specializuje na rezidenční trh novostaveb, ukázala, že přibližně polovinu nájemců v nových nájemních projektech začínají tvořit firmy, které si tím zvyšují svou atraktivitu na trhu práce. A vzhledem k poklesu prodeje bytů do osobního vlastnictví, vítají pronájem bytů firmami i developeři. Samozřejmě tento postup, kdy firma sama byty nestaví, ale najde si developerský projekt poblíž sídla své firmy, je ještě mnohem jednodušší.
"Řada developerů a nemovitostních fondů si již delší dobu hraje s myšlenkou nájemního bydlení. Ze všech projektů, které jsme na Home Portal řešili pro nájemní bydlení, se ukázalo, že se zde začíná objevovat zajímavý fenomén, a to ten, že developeři mají zájem o firemní klientelu a firmy mají rostoucí zájem platit svým zaměstnancům za bydlení," řekl k této problematice Jan Vitvera, obchodní ředitel společnosti Home Portal.
Pro developery navíc představuje firemní klientela nižší riziko z pohledu neplacení nájmů, nebo řešení reklamací. Na druhou stranu firmám dokáže developer poskytnout i další doplňkové služby, jako je komplexní vybavení bytů, případně úklid a další servis.
A pokud se byty nacházejí v blízkosti sídla firmy tak, jak to například provedli ve zmíněném Agrostroji v Pelhřimově, je to další bonus pro zaměstnance i zaměstnavatele. Eliminují se tak zbytečné přejezdy, a tím časové ztráty pro zaměstnance, kteří jsou navíc v případě potřeby lépe dosažitelní.
Ovšem firemní nájemní bydlení může obsahovat i další benefity, především finanční. Nájemné může být stanoveno nižší než tržní, nebo může zaměstnavatel hradit některé náklady, jako jsou odvoz odpadu, úklid společných prostor a podobně.
Firem, které potřebují získat specializované profese, je mnoho. A není to snadné zvláště v lokalitách, kde neprobíhá intenzivní bytová výstavba a není tam ani nadbytek stávajícího bytového fondu. V takovém případě může být firemní nájemní byt jedním z významných benefitů, který podnikatele výrazně odliší od konkurence.
Související články
Program Nájemní bydlení odstartoval
Předmětem podpory je vznik nájemních bytů, které mohou vzniknout výstavbou. Tou se přitom rozumí novostavba nájemního bytu v bytovém domě, stavební úprava prostor určených dosud k jiným účelům, v…
realitní zpravodaj
20. 7. 2023
Rozvoj institucionálního bydlení v Česku nabírá na obrátkách
To vše jim nabízí institucionální bydlení, k němuž se začínají přiklánět i v Česku první velcí developeři. Institucionální bydlení, anglicky build to rent (BTR), je opakem běžné výstavby na prodej,…
realitní zpravodaj
17. 7. 2023
Projekty sdíleného bydlení získávají podporu i v ČR
Kolektivní bydlení není žádnou novinkou. Tato myšlenka přišla do Česka z USA již v 19. století. Sdílení mělo usnadnit ženám práci v domácnosti, proto byly v podobných domech k dispozici společné…
realitní zpravodaj
26. 6. 2023
Je výhodnější při pronájmu bytu hradit energie sám, nebo je raději přepsat na nájemce?
Obě varianty jsou poměrně standardní. Každá má své výhody a nevýhody. Přepis na nájemníka Pro majitele je tato varianta pohodlnější, ale vyplatí se spíše při dlouhodobém pronájmu. Pokud se…
realitní zpravodaj
17. 5. 2023
Housing First – cesta k normálnímu bydlení
Mezi cílové skupiny, kterým Bydlení především pomáhá, patří lidé bez domova. Často mají velmi komplexní problémy: závažná duševní onemocnění, vážné zdravotní diagnózy nebo trpí závislostmi.…
realitní zpravodaj
16. 5. 2023