Jak se postarat o svůj investiční byt?
Investice do nemovitostí je stále oceňována jako jedna z nejstabilnějších cest zhodnocení úspor. Pronájmem bytů může člověk umořovat hypotéku, a pokud nekupoval na hypotéku, již od počátku se mu vložené finanční prostředky vracejí. Navíc, dobře spravovaná nemovitost se zhodnocuje také v čase. Ale jak pronajímat byty efektivně a bez starostí?
Právě pro investory do nemovitostí jsou určené služby některých společností nabízejících správu bytů v pronájmu. Díky těmto službám mohou investoři ušetřit spoustu času, který by jinak museli věnovat nejen hledání nájemníků a jednáním s nimi, ale i mnoha dalším na čas i odbornost náročným činnostem.
Služba správy bytů v pronájmu většinou zahrnuje komunikaci s nájemníky, dodavateli energií, úřady, údržbáři i SVJ, hlídání platnosti nájemní smlouvy, hledání nových nájemníků, prověřování jejich bezúhonnosti a bezdlužnosti, zajištění drobných i větších oprav a pravidelné údržby, předávání a přebírání nemovitosti, vybírání nájemného, kontrolu úhrad, případné zasílání upomínek a vymáhání dlužného nájemného.
Dalšími výhodami je výkon odborných činností, které s pronájmem bytu souvisejí. Jsou to například služby právníků (tvorba a kontrola smluv), realitní zprostředkování (hledání nových nájemníků), pojištění, účetnictví nebo technická podpora. Často společnosti nabízejí i další služby související se správou bytu, jako jsou montáže nábytku, výmalba, úklidové služby, rekonstrukce a podobně.
Stejné služby se nabízejí i pro vlastníky celých domů, kde se většinou podmínky nastavují individuálně dle rozsahu služeb.
Správa nemovitostí určených ke krátkodobému pronájmu
Také v případě, že chcete byt, apartmán či ubytovací jednotku pronajímat pro turistické účely, resp. krátkodobě, může být výhodné nezabývat se mnoha souvisejícími činnostmi, ale předat tuto správu smluvní firmě. Ta zajistí například inzerování ubytování na příslušných portálech, předávání bytů hostům a přebírání při skončení pobytu, úklid, praní ložního prádla, ručníků, ubrusů a závěsů, doplňování hygienických potřeb, technické opravy apartmánu, ale i vedení účetnictví, drobné opravy, komunikace s SVJ či dodavateli energií.
Nadstandardem, který mohou hosté ocenit, a tím i zaslat na ubytovací portály dobré hodnocení, může být například servis 24/7, zajištění zápůjčky automobilu, zajištění průvodce, vytvoření programu pro hosty, doprava na a z letiště, či hlídání mazlíčků.
Jak to funguje?
Některé společnosti nabízejí investorům uzavření nájemní smlouvy a garantovaný nájem, který obdrží vlastník pravidelně, ať je byt pronajat či ne. Ten je navýšen o náklady za služby společnosti, která bude byt pronajímat a starat se o něj, a za tuto částku pak společnost daný byt pronajme.
Nabízejí se i další varianty, kdy hradí vlastníkovi například polovinu nájemného a zálohy na služby i v případě, že byt není zrovna obsazen, nebo si účtuje odměnu v dohodnuté procentuální výši z celkového nájmu.
Za dohodnutou cenu pak vlastník může čekat každý měsíc nájem, či v případě krátkodobého pronájmu v dohodnuté periodě vyúčtování a příslušnou částku na svůj účet.
Pokud má vlastník pronájmu jeden či dva byty, zřejmě bude zvládat se o ně starat individuálně. I když při náročném zaměstnání to může být někdy složité. V případě více bytů nebo bytů vzdálených od vlastního bydliště, je výhodnější předat správu profesionálům. Výnos z nemovitostí pak bude nezatížen dalšími zbytečnými náklady a časovým stresem.
Související články
Kdy je třeba počítat se zvýšením záloh na služby v bytových domech
Služby, které zajišťuje společenství vlastníků jednotek jednotlivým majitelům bytů, respektive ve všech případech koncovým uživatelům, nebo družstvo svým členům, specifikuje zákon č. 67/2013 Sb.,…
realitní zpravodaj
21. 4. 2023
Vyúčtování služeb musí být doručeno do konce měsíce
Vlastník bytu hradí náklady a služby spojené s užíváním bytu. Pokud byt pronajímá, hradí část těchto poplatků nájemce. Ten hradí především: vytápění a dodávku teplé vody, pokud je dům napojen na…
realitní zpravodaj
6. 4. 2023
Jak si prověřit budoucího nájemníka a ochránit svůj majetek
Proto je dobré nájemce před podpisem nájemní smlouvy také prověřit a zajistit se před případnými problémy. Jak zjistit bezdlužnost nájemníka? Pronajímatel si může z různých zdrojů zjistit sám, zda…
realitní zpravodaj
17. 3. 2023
Kdy může pronajímatel vstoupil do pronajatého bytu
Mimo to, že nájemce má mít zajištěno nerušené bydlení, má také mimo jiné například právo chovat bez povolení pronajímatele v bytě malé zvíře, bydlet v něm s dalšími osobami, které tvoří společnou …
realitní zpravodaj
10. 3. 2023
Co vše si může pronajímatel zakotvit v nájemní smlouvě?
Zákon je nejvyšší právní normou, a tak i z našeho úvodu je zřejmé, že nad rámec zákona pronajímatel může do smlouvy zakotvit pouze to, co zákon neřeší. Smlouva nemůže tedy být v rozporu se zákonnou…
realitní zpravodaj
1. 2. 2022