Kupujete nemovitost a původní vybavení se vám nehodí?

realitní zpravodaj

6. 10. 2021

Tak moc se vám líbí nemovitost, že jste ochotni ji koupit i se starým opotřebovaným zařízením. V případě menšího bytu to nebude až tak velký problém. Ovšem pokud kupujete rodinný dům, či dokonce starší nemovitost na venkově, můžete do jejího vyklizení investovat desítky tisíc.

Zásada dobrého prodeje – nemovitost se prodává čistá
Takhle zásada nemusí vždy platit. Zvláště pokud se prodává nemovitost, zděděná v místě, podstatně vzdáleném od bydliště dědice. Čas, který by dědic musel věnovat jejímu vyklizení, je neúměrný, a tak raději nechá nemovitost tak, jak je. Mohl by sice zadat její vyklizení profesionální firmě, ale pokud to neudělá, nemovitost stejně prodá. Avšak kupující by si měl předem spočítat, kolik ho vyklizení nemovitosti bude stát.

Jestliže je nejen hlavní budova, resp. část věnovaná bydlení, plná nábytku, ale nepotřebné věci jsou uložené i na ostatních místech, jako je půda, stodola a podobně, pozorně se rozhlédněte a přemýšlejte, kolik vás to bude stát.

Vyklizení není zadarmo
Myslet si, že pozvete vyklízecí firmu, která bude mít radost z různých "nálezů" a historických artefaktů, a ještě vám za ně zaplatí, je nesplnitelným přáním. Právě tak tzv. odvoz zdarma, který se nabízí na mnoha inzertních stránkách. Odvézt zdarma se vám může povést plně funkční a pěkné spotřebiče či výjimečný nábytek. Ovšem to vaši situaci nezachrání. Nakonec budete muset nemovitost vyklidit buď s pomocí odborné firmy, nebo vlastními silami. Ale ani to není zadarmo.

Vyklízíte vlastními silami
Příprava na vyklízení vychází z toho, jak se ekologicky třídí a likvidují vaše vyhozené věci na sběrném dvoře. Všechny věci se musí rozdělit na suroviny, tzn. na: čisté dřevo, železo, elektroniku, sklo, suť, čistý plast, čisté sklo a pak směs, v níž od sebe nelze jednotlivé suroviny oddělit. Na sběrném dvoře nejde vyhodit jídlo a nebezpečný stavební materiál. Jde vyhodit suť a pneumatiky, ale ty jsou za poplatek.

Většina měst sice nabízí svým občanům na základě předložení dokladu o bydlišti vyhození odpadu na sběrné dvory zdarma. Ale ne vše je zdarma. Některá města mají například limity a po dosažení objemového limitu další odpad zpoplatňují. Sběrné dvory také nepřijímají větší množství nebezpečného odpadu, stavební lepenku, eternit apod. Ty se musí vozit na specializovaná pracoviště, kde se účtuje za tunu odpadu většinou kolem 2 000 Kč.

Při vyklízení je třeba nábytek rozebrat na prkna, aby se zmenšil jeho objem. Pokud to neuděláte, budete o to požádáni na sběrném dvoře nebo vám může být účtován poplatek. Jestliže nezvládnete odvézt odpad sami, můžete požádat o přistavení kontejneru. Ten se platí podle objemu a délky přistavení. Kontejner o 15 m3 může stát od 3 000 do 7 000 Kč. Například odvoz 1 m3 objemného odpadu v Brně stojí 400 Kč, každý další 1 m3 200 Kč. Takže pouze za odvoz 15 m3, což může být objem vyklizeného bytu 2+1, dáte 3 300 Kč. Ostatní práce si ale budete muset udělat sami.

Najmete si vyklízecí firmu
Vyklízecí firma se postará kompletně o celkové vyklizení, včetně rozmlácení nábytku, roztřídění na suroviny, může strhat i staré podlahové krytiny, vyklidit půdy, sklepy i suť, stavební materiál a nebezpečný odpad. Vše odveze na příslušné skládky a sběrné dvory.

Cenu za vyklízecí práce stanovují firmy většinou individuálně. Záleží na místu vyklízení, jeho velikosti, dostupnosti, vzdálenosti od přistaveného kontejneru, kterou budou muset mnohokrát překonat pracovníci vyklízecí firmy. Jde také o váhu vyklízených předmětů. Běžné vyklízení bytu 2+1 o celkovém objemu odpadu 15 m3 v Praze tak může stát zhruba 1200 Kč za 1 m3, tedy 18 000 Kč.

Pokud budete byt vyklízet sami, ušetříte peníze. Ale budete muset do vyklizení vložit svůj čas a také nemalé pracovní úsilí. Při koupi nevyklizené nemovitosti je tedy řešením zohlednit tyto práce a požádat prodávajícího buď o vyklizení, nebo o snížení kupní ceny o částku na vyklizení.

Související články

Při koupi nemovitosti nezapomeňte zmapovat vnitřní dispozice

Když někdy člověk vidí, jak stavebníci vybourají celý vnitřek domu a nechají pouze plášť, napadá je, že veškeré příčky lze jakkoli změnit, vybourat a přizpůsobit potřebám rodiny. Ne vždy to tak je.…

realitní zpravodaj

4. 10. 2021

Je výhodnější pronajímat zařízený nebo nezařízený byt?

Základní vybavení musí být v každém bytě Nikdo nebude mít zájem o pronájem holobytu. Takže i v tak zvaně nezařízeném bytě musí být základní vybavení, jako je kuchyňská linka s varnou deskou, a dnes…

realitní zpravodaj

6. 1. 2021

Preference zájemců se mění. Roste zájem o byty s místností navíc

S tímto trendem se postupně setkávají realitní makléři nejen v České republice, ale i ve světě. Není nic neobvyklého, když například mladý pár hledá k pronájmu byt 2+KK, který by jim standardně…

realitní zpravodaj

23. 11. 2020

Uklizená nemovitost se prodává lépe a za vyšší cenu

Rodinný dům je takový trochu slepenec ve stráni. Majitel se jej kdysi snažil renovovat, avšak renovaci nedokončil. Vzhledem k tomu, že se o něj již několik let nikdo nestará, zůstal prázdný, ale ne…

realitní zpravodaj

26. 6. 2020

Co je dobré nachystat, než se rozhodnete prodat byt?

Informace pro makléře a následnou inzerci nepodceňujte. Čím více sdělíte informací realitnímu makléři, tím lépe. Zvláště v případě, že v bytě již nebydlíte, nebo se nehodláte účastnit prohlídek.…

realitní zpravodaj

15. 4. 2020

Nemovitosti v nabídce

Lipov
4 200 000 Kč
prodej
prodej
ulice Ostopovická, Střelice
10 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies