Kupujete starší byt? Vyvarujte se zbytečným chybám
2.12.2019 - Starší byty jsou pro mnohé tahákem. Jsou totiž často umístěny v činžovních domech v původních městských částech, v centrech měst. Předností těchto míst bývá kvalitní dopravní a obchodní infrastruktura. Obyvatelé mají blízko kulturu, zábavu, školy, dobré restaurace. Ovšem starší byt má také svá negativa. Dejte si na ně pozor.
Nižší pořizovací cena obvykle znamená nutnost rekonstrukce
Byty ve starší zástavbě jsou často mnohem levnější než srovnatelně velké byty v novostavbách. A to, i když jde o stejnou lokalitu. Pokud je byt, který jste si vybrali v původním stavu, dobře si jej prohlédněte. Výjimkou nejsou špatné elektroinstalace, rozvody vody, nevyhovující omítky, stará okna, obklady i podlahy.
Odborníci doporučují přizvat si k prohlídce vybrané reality stavaře, který dokáže odhadnout náklady na rekonstrukci. Ke kupní ceně připočítejte klidně i 30 % kalkulované ceny navíc. Při provádění rekonstrukce se totiž mohou vyskytnout problémy, které neodhadne předem ani odborník. Skryté vady, které nebudete moci uplatit v rámci reklamace, nebo potřeba změnit dispozice a funkce jednotlivých místností, mohou opravy značně navýšit. Na druhou stranu, u starších bytů se dá o konečné kupní ceně jednat, a často dosáhnout jejího snížení.
Vypočítejte si náklady na provoz
Energetické průkězy budovy nejsou bezdůvodné. Pokud není dům zateplený, určitě budou vyšší náklady na vytápění. Také údržba společných prostor bývá u staršího domu náročnější než u nových projektů. Takže je třeba počítat s vyššími náklady na příspěvky do fondu oprav. Jestliže je celý dům rekonstruován, nezapomeňte se zeptat, zda společenství vlastníků splácí úvěr a jakým způsobem.
Jsou na domě reklamy komerčních firem? Informujte se, co se děje s jejich výnosy. Některá SVJ příjmy z reklamy či z pronájmu společných nebytových prostor nerozdělují mezi členy, ale používají je ke schváleným úpravám či opravám. To naopak může snížit váš příspěvek do fondu oprav. Ale váš podíl z příjmů z reklam a pronájmů budete muset uvést v daňovém přiznání a eventuálně podle výše z nich uhradit daň.
Zajímejte se o dům i jeho okolí
I když vám bude byt vyhovovat, zjistěte si také, zda se vám bude dobře bydlet v prostředí, v němž dům stojí. Rozhlédněte se kolem domu. Kupujete byt a v přízemí je restaurace? Až do třetího patra (a to i z vedlejšího domu) může celé léto otevřenými okny pronikat dým z cigaret kuřáků před provozovnou. Třeba zjistíte, že máte u domu stanici tramvaje nebo autobusu. Možná skvělé pro dopravní dostupnost. Ale bude se vám dobře spát, když bude do ložnice celou noc pronikat hluk z dopravy?
Zeptejte se také na pravidla v domě. Nejedno SVJ má již například ustanoveno, že v domě nesmí bydlet domácí zvířata. V poslední době se velmi rozmáhají krátkodobé pronájmy bytů turistům. Ty podstatně zvětšují frekvenci cizích lidí v domě a často jsou spojeny s nepořádkem a hlukem. Pokud je v domě takových bytů víc, zvažte, zda vás to nebude obtěžovat.
Koupí bytu a investicí do něj vlastně změníte svůj životní prostor, a částečně i životní styl. Nejste-li nomádi, kteří se rádi často stěhují, zamyslete se, zda se vám v bytě, který jste si vybrali za svůj nový domov, bude dobře žít desítky dalších let.