Kolik je možné letos získat na zateplení domu či výměnu kotle?
22.3.2019 - V lednu vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí třetí vlnu kotlíkových dotací. Pokračují také úspěšné programy Dešťovka a Nová zelená úsporám. Takto velkorysé dotace se zřejmě již nebudou opakovat.
Kotlíkové dotace
Dotace jsou určeny pro kotle na biomasu s ručním i automatickým přikládáním, na plynové kondenzační kotle a na tepelná čerpadla. Letos už není možné získat dotaci na kombinovaný kotel, v kterém lze spalovat uhlí. Na nákup nového kotle mohou zájemci získat až 127 500 korun. Mezi výdaje lze zahrnout také náklady na novou otopnou soustavu nebo její rekonstrukci.
V Moravskoslezském kraji spustí ministerstvo spolu se Státním fondem životního prostředí pilotní program bezúročných půjček, aby na výměnu dosáhly i sociálně slabé rodiny. Z tohoto programu si budou moci lidé půjčit na dorovnání ceny kotle, kterou jim nepokryje kotlíková dotace.
Nová zelená úsporám pokračuje
Program loni v září zaznamenal změny. Dotace lze získat také na venkovní stínicí techniku, na stavbu nízkoenergetického domu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení. Přitom již není třeba, aby práce vykonala specializovaná firma. Počítají se i práce provedené svépomocí. Jen je třeba, aby na ně jako technický dozor dohlédl odborník. V takovém případě budou domácnosti moci mezi výdaje zahrnout faktury za materiál nebo zápůjčku nářadí i ten technický dozor.
Dotace může uhradit až 50 procent vynaložených nákladů. Novinkou je dotace 150 tisíc korun na kombinaci fotovoltaického systému s tepelným čerpadlem.
Pokud domácnosti nevyužívají kotel, ale kamna nebo krby, mohou dostat až 80 tisíc korun na výměnu, a to bez nutnosti současně zateplit dům. Týká se to výměny lokálních topidel za topidla na tuhá paliva, třeba kamen na dřevo nebo na pelety. Program je také možné propojit s kotlíkovými dotacemi.
Dešťovka
Pokračuje program Dešťovka. Můžete žádat o příspěvek na zachytávání srážkové vody a její využití v domácnosti od prostého zalévání zahrady až po využití na splachování záchodu nebo praní prádla. Z dotace je možné financovat až 50 % nákladů. Na zalévání lze dostat až 55 tisíc korun, na zachytávání vody a rozvody po domě až 105 tisíc korun.
Letošní dotační programy jsou prý mimořádně štědré. A dle sdělení ministra Brabce je například třetí vlna kotlíkových dotací také poslední. Přitom od roku 2022 bude provoz kotlů na tuhá paliva první a druhé emisní třídy zcela zakázán.