Petr Korytar, Hanácká realitní kancelář, spol. s.r.o.
Těžko bychom v Česku hledali člověka, který pracuje v realitách 23 let. Do světa realit vstoupil Petr Korytar v roce 1989. "První dva roky jsem prováděl realitní služby na živnostenský list a k tomu jsem ještě pracoval jako barman. Měl jsem spoustu známých a většina se na mě obracela s prosbou sehnání bydlení k pronájmu i ke koupi. V únoru 1992 jsme se s kolegy rozhodli založit Hanáckou realitní kancelář," vzpomíná dnes ředitel Hanácké realitní kanceláře a prezident Evropského klubu realitních kanceláří.
Jak podnikání změnilo Váš život?
Musím říct, že reality byla relativně dobrá volba jako povolání. Baví mě to a je to můj koníček, realitám věnuji většinu svého volného času včetně sobot a nedělí.
Samozřejmě mělo podnikání vliv na můj osobní život. Dříve jsem hrával volejbal, fotbal – okresní přebor, jezdil na kole, chodil se psem na procházky. Jakmile jsem začal podnikat, skončil jsem se všemi sporty. Prvních deset let jsem si nevybral žádnou dovolenou. Když jsem si výjimečně bral volno z práce, tak jen kvůli nemoci. Dnes začínám přehodnocovat, postupně předávám pravomoci zaměstnancům a synovi jako mému nástupci a snažím se poskytovat zkušenosti a provádět dohled z povzdálí.
Můžete prozradit, v jaké nemovitosti bydlíte a co je podle Vás v rámci bydlení nejdůležitější?
Díky letitým zkušenostem, které jsem nasbíral od klientů, jsem si po 15-ti leté praxi postavil malý přízemní rodinný domek bez jediného prahu nebo schodu. Co potřebuje člověk na stáří, v tom jsem v názorech předběhl dobu minimálně o 20 let. Podle mě je nejdůležitější umístění rodinného domu nebo bytu.
Jste ředitelem realitní kanceláře. Jak moc je dnes těžké se udržet na trhu v konkurenci, získat si a udržet klienty?
Určitě bych se neobešel bez podpory svých zkušených zaměstnanců, kteří jsou dnes již naprosto samostatní.
Po celou dobu praxe se snažíme provádět povolání makléře maximálně zodpovědně a profesionálně, pravidelným školením makléřů zvyšujeme jejich úroveň práce, rozšiřujeme nabídky služeb (homestaging, odborné posouzení nemovitosti) a léta praxe nám pomáhá do jisté míry se udržet na realitním trhu a obstávat v konkurenci.
Dále k tomu patří návštěvy zahraničních veletrhů, konferencí, kde získáváme poznatky a zkušenosti. Důležitý je celkový postoj k tomuto povolání, znalost regionu, vstřícnost ke klientům a garance uskutečnění obchodů - to pomáhá udržet si klienty, kteří nás doporučí dál.
Velkým závazkem pro celou firmu, hlavně od budoucna, je také pojištění do výše 30.000.000 Kč z výkonu povolání, mezinárodní značka kvality ISO 9001:2001, kterou každoročně obnovujeme, účast v mezinárodních organizacích a asociacích.
Jste také prezidentem Evropského klubu realitních kanceláří. Vysvětlete, co je to za pozici a co je náplní Vaší práce?
Evropský klub realitních kanceláří je volné sdružení spolupracujících RK a dnes registruje stovky RK takřka z celého světa a tisíce profesionálních makléřů. Prezident Evropského klubu realitních kanceláří organizuje a koordinuje práci celého klubu a k tomu mu pomáhá Klubová rada EKRK, která zamítá nebo odsouhlasuje jednotlivé záměry, postupy, nebo přijetí nových členů. Prezident dále navštěvuje pravidelně své kolegy v jednotlivých zemích, většinou při příležitosti konferencí a veletrhů konaných v dané zemi. Vyjednává s jednotlivými dodavateli služby pro naše členy, a to jako rozsah služeb tak cenové relace, které následně dává k odsouhlasení Klubové radě. Jedná se např. o:výrobu webových stránek, propagaci, výrobu a údržbu vlastního realitního programu, výrobu a distribuci vlastního realitního magazínu, nebo jednání s telefonními operátory.
Čeho byste chtěl ve své profesi ještě dosáhnout? Máte, řekněme, nějaký "realitní sen"?
Můj realitní sen je, aby realitní makléř nebo majitel RK měl nejen zodpovědnost za makléře či firmu, ale aby měl také makléř na pracovním trhu takovou pozici, jakou mají za hranicemi směrem na západ nebo v USA, tedy jako státní úředník, finanční nebo bankovní poradce, pojišťovací agent nebo burzovní makléř. Při dosažení tohoto postavení bude probíhat většina realitních obchodů tak, jak ve většině zemí přes realitní kanceláře, kde se více jak 90% nemovitostí prodává přes RK.
Dále bych si přál, aby byla zákonem stanovená pravidla pro provozování RK a také to, jaké schopnosti a dovednosti musí splňovat realitní makléř - např. při otevření RK vysoká škola, 5-let praxe v oboru, nebo střední škola, 10-let praxe v oboru.
Závazné by mělo být také pojištění každé RK nebo makléře, písemná smlouva na každou zakázku (nejen kvůli daňovým únikům, ale také aby se nevykrádaly zakázky od konkurence), depozitní účet na uložení finančních záloh, při porušení pravidel nebo podvodu a poškození klienta přísný trest a odebrání živnostenského listu. Většina problémů se těmito 4 povinnostmi vyřeší a já mohu jít spokojeně do ústraní firmy, kde budu jen radit nebo doporučovat. Slíbil jsem všem makléřům, že když budou svědomitě a kvalitně pracovat, nemusí firmu opouštět i když dosáhnou důchodového věku. Znám několik firem v USA, kdy makléři v osmdesáti letech pracují jako poradci a to bez určení pracovní doby (až vstane). To je můj sen!