Nová zelená úsporám mění od září podmínky

realitní zpravodaj

4. 7. 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, kotlíkové dotace skončí 31. srpna. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti zůstane zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční příspěvek požádat i ti, kteří chtějí vyměnit kotel na uhlí 3., 4., či 5. třídy za ekologičtější zdroje vytápění.

Touto dotační podporou chceme motivovat domácnosti k tomu, aby si postupně vyměnily všechny uhelné kotle. To, čím doma topíme, má zásadní vliv na kvalitu ovzduší i na naše zdraví. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pochází z lokálního vytápění domácností více než 75 % všech emisí jemných prachových částic a více než 95 % emisí bezo[a]pyrenu produkovaných v ČR. Analýza ČHMÚ na příkladu modelové obce ukázala, že při výměně jednoho tisíce starých uhelných kotlů na uhlí či dřevo za ekologičtější zdroj se sníží emise prachu o 88–91 % a u benzo[a]pyrenu o 88–90 %,” říká ministr životního prostředí Petr Hladík.

Na zákaz provozu nejstarších kotlů se Češi připravují již od roku 2012. Proto dochází i k zásadní změně dotačních programů. Kotlíkové dotace, které rozdělovaly kraje, úplně skončí a místo nich nabídne podporu program Nová zelená úsporám. Zájemci o příspěvek tak budou od září žádat pouze u Státního fondu životního prostředí ČR, a to ve dvou dotačních programech – Nová zelená úsporám Light a Nová zelená úsporám.

Pro domácnosti s nižšími příjmy bude k dispozici Nová zelená úsporám Light. Tu budou moci využít rodiny, které doposud nezvládly vyměnit zastaralé kotle a od následující topné sezóny je tak nemohou legálně provozovat bez rizika pokuty. Zvýhodněnou podporu na výměnu kotle budou moci využít starobní důchodci, příjemci invalidního důchodu 3. stupně a domácnosti pobírající příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě.

 „Výše podpory na výměnu kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy a nově i uhelných kotlů vyšších emisních tříd například za moderní kotel na biomasu (pelety nebo kusové dřevo) bude 110 tisíc korun nebo za tepelné čerpadlo až 150 tisíc korun. Nově se nízkopříjmovým domácnostem otevře možnost výhodněji vyměnit i další neekologické zdroje vytápění, jako jsou kotle na topné oleje, elektrické vytápění, stará lokální topidla nebo plynové kotle,” vyjmenovává ministr Hladík.

V průběhu léta se do pomoci se zpracováním žádostí o dotace ještě více zapojí poradci Místních akčních skupin (MAS), EKIS a M-EKIS (Energetické poradenství zřízené Ministerstvem průmyslu a obchodu).

Po celé ČR je více než 700 poradců, kteří jsou vyškoleni, aby domácnostem seniorů a lidem s příspěvkem na bydlení či invalidním důchodem pomáhali zdarma s kompletním zajištěním žádostí v programu Nová zelená úsporám Light. Zejména seniorům, kteří si například neví rady, jak a kde podat žádost, jsou k dispozici a žádost s nimi zpracují,” říká Tomáš Novák z MAS Třeboňsko.

Pro ostatní domácnosti zůstává standardní program Nová zelená úsporám. Ten nabízí široké možnosti podpory při výměně kotlů 1. a 2. emisní třídy, ale také nově od září dotace na výměnu všech druhů kotlů na uhlí nebo koks a dalších neekologických zdrojů tepla. I tady dochází ke změně. U tepelných čerpadel bude nově výše dotace 130 tisíc korun, na pořízení kotle na biomasu bude dotace až 90 tisíc a na topidla 35 tisíc.

Cílem programů pod hlavičkou NZÚ je pomoci co největšímu počtu lidí, kteří to potřebují. To je i důvod, proč se programy NZÚ od září otevřou novým žadatelům i v oblasti výměn dalších zdrojů vytápění, jako jsou kotle na topné oleje či lokální topidla na pevná paliva. Dotaci je možné získat i na výměnu elektrického vytápění nebo plynového kotle za tepelné čerpadlo.

Další informace lze získat na webových stránkách: Nová zelená úsporám, EKIS, MAS

Související články

Kotle I. a II. emisní třídy letos definitivně končí

Kotle se rozdělují podle toho, jak jsou ekologické, tedy kolik škodlivin jejich emise obsahují. Čím vyšší má kotel emisní třídu, tím méně kouří. Výměnou se nejen šetří životní prostředí, ale také to…

realitní zpravodaj

3. 6. 2024

Dotační program Oprav dům po babičce nyní ještě výhodněji

To umožnila rámcová dohoda mezi Státním fondem životního prostředí ČR a bankovními institucemi s licencí ČNB. Spolupráci podepsaly stavební spořitelny sdružené v Asociaci českých stavebních…

realitní zpravodaj

17. 5. 2024

Stavební spořitelny začaly s podporou energetické transformace domácností v Česku

Profesionální dotační poradenství ohledně úsporného bydlení v rámci programu Nová zelená úsporám se nabízí na pobočkách stavebních spořitelen či jejich mateřských bank po celé zemi. Jde přibližně o 1…

realitní zpravodaj

2. 2. 2024

Dotaci Oprav dům po babičce na komplexní renovaci rodinného domu doplní výhodný úvěr

Podle statistických dat je v Česku zhruba každý šestý dům neobydlený. Přitom po důkladné rekonstrukci by tyto domy mohly i nadále sloužit k bydlení.  Úvěry, které budou poskytovány k této dotaci,…

realitní zpravodaj

2. 1. 2024

Oprav dům po babičce. A získáš dotaci?

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR spustí v září nový dotační program pro české domácnosti. Cílem je urychlit tempo renovací starších domů,…

realitní zpravodaj

23. 8. 2023

Nemovitosti v nabídce

Žďár nad Sázavou
4 200 000 Kč
prodej
prodej
Červená Voda
6 750 000 Kč
prodej
prodej
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies