Právní a administrativní náležitosti při pronájmu bytu: na co si dát opravdu pozor?

realitní zpravodaj

Tisková zpráva
2. 12. 2024

Pronajímání bytu není jen o nalezení nájemce a placení měsíčního nájemného, ale také o dodržení právních a administrativních povinností. Chyby v těchto oblastech mohou vést k problémům s nájemníky nebo dokonce k právním sporům. Pojďme se podívat na klíčové body, které by měl každý pronajímatel znát.

Nájemní smlouva: základ každého pronájmu

Nájemní smlouva je dokument, který chrání jak pronajímatele, tak nájemce. Každý určitě ví, že je potřeba podepsat smlouvu. Ale ne všichni vědí, na jaké body by se nemělo zapomínat. Podle občanského zákoníku musí být smlouva uzavřena písemně a měla by obsahovat:

•    Identifikaci pronajímatele a nájemce.
•    Přesný popis bytu a příslušenství (např. sklep, garáž).
•    Výši nájemného, splatnost a způsob platby.
•    Zálohy na energie a služby a způsob jejich vyúčtování.
•    Práva a povinnosti obou stran (např. opravy drobných závad nájemcem).
•    Doba trvání nájmu – určitou dobu nebo na dobu neurčitou.

Co vás čeká, při nedostatečně připravené smlouvě? V horších případech řešení sporů soudně, nezaplacení nájmu, problémy s kaucí nebo spory ohledně poškození nemovitosti. Pro výběr správného nájemníka jsme sepsali 7 tipů, které naleznete zde. 

Energetický štítek: to jste možná ani nevěděli.

Pronajímatel je povinen při uzavření nájemní smlouvy předložit nájemci průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), pokud jde o rodinný dům nebo byt. Pokud jej nemáte, vystavujete se riziku pokuty. Alternativou je doložení průměrné spotřeby energií za poslední tři roky. Toto nařízení platí od roku 2016. Jaká jsou přesná pravidla pro energetické štítky? To se dozvíte v mém dalším blogovém článku tady.

Kauce jako ochrana pro pronajímatele

Před podpisem smlouvy je dobré vyžádat si kauci, která kryje případné škody na majetku nebo dluhy na nájmu. Obvykle se jedná o částku odpovídající jednomu až třem měsíčním nájmům. Výše kauce musí být uvedena ve smlouvě a při ukončení nájmu se nevyčerpaná částka vrací nájemci. Ve smlouvě můžete stanovit, že půlku kauce vrátit nájemci po skončení nájmu a druhou půlku po termínu vyúčtování energií.

Nezapomeňte na daně

Příjmy z nájmu spadají do kategorie ostatních příjmů podle § 9 zákona o daních z příjmů. Při jejich zdanění máte dvě možnosti:

1.    Skutečné výdaje: můžete odečíst všechny prokazatelné náklady související s nemovitostí (např. opravy, energie, fond oprav, pojištění).
2.    Paušální výdaje: odečtete paušál ve výši 30 % z celkových příjmů, maximálně však 600 000 Kč ročně.

Daň z příjmů činí 15 % z rozdílu mezi příjmy a náklady (nebo paušálními výdaji). Výhodou je, že příjem z pronájmu nepodléhá povinnosti platit sociální a zdravotní pojištění. Daňové přiznání se podává do konce března následujícího roku.

Neplacení nájmu a výpověď

V případě, že nájemce neplatí, je nutné jednat v souladu se zákonem. Pronajímatel může dát nájemci výpověď bez výpovědní lhůty, pokud neplatí nájemné za dobu delší než tři měsíce, ale vždy musí být výzva k nápravě písemná. Neoprávněné vystěhování je nezákonné a může vést k soudnímu sporu. Celá tato problematika “neplacení” nájmu je složitější, a proto opravdu doporučuji si dát práci s výběrem nájemce. 

Ing. Michal Kučera, eDO Reality 

Tisková zpráva

Související články

Za jakých podmínek je možné v bytě podnikat

Sídlo nebo provozovna? Je tu rozdíl. Pronájem bytu k jinému účelu, než je bydlení je v podstatě možný. Jestliže si pronajmete byt a následně začnete podnikat, nemělo by nic bránit tomu, abyste…

realitní zpravodaj

13. 6. 2024

Za jakých podmínek může pronajímatel rekonstruovat nájemní byt

Rekonstrukce prázdného bytu je jednoduchá V prvé řadě bude záležet na stavu konkrétního bytu. Jestliže jde o byt v domě, v němž se v posledních několika desítkách let neprováděly žádné větší úpravy,…

realitní zpravodaj

2. 5. 2024

Pronajímáte byt? A víte, jaké dokumenty při pronajímání potřebujete?

Pronájem domu či bytu v osobním vlastnictví - Nájemní smlouvu obsahující identifikace nájemce a pronajímatele, popis nemovitosti, včetně adresy a stavu bytu a detailní ustanovení týkající se nájemní…

realitní zpravodaj

12. 3. 2024

Komu a do kdy je potřeba nahlásit změnu trvalého pobytu?

Zákon neukládá občanovi povinnost zdržovat se v místě svého trvalého pobytu, ani přihlásit se k trvalému pobytu v místě, ve kterém fakticky bydlí, ani do objektu, ke kterému nabyl vlastnická práva.…

realitní zpravodaj

6. 3. 2024

Máte spolubydlícího? Musíte podat daňové přiznání

Když kamarád ubytuje kamaráda Pokud je to ubytování na přechodnou dobu několika týdnů či měsíců s tím, že kamarád nebude platit nájemné, ale bude se podílet na nákladech za energie, žádné povinnosti…

realitní zpravodaj

7. 1. 2022

Nemovitosti v nabídce

ulice B. Němcové 1214, Otrokovice
11 990 000 Kč
prodej
prodej
Šestajovice
15 997 000 Kč
prodej
prodej
Obsahuje videoprohlídku
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies