Data o bydlení přehledně na jednom místě
Ministerstvo pro místní rozvoj rozvíjí databázi o bydlení, sbírá data o cenách nemovitostí a nájmů, vydává vlastní indikátory dostupnosti bydlení, díky kterým lze prioritizovat a cílit investice státu. V minulém týdnu tak představilo veřejnosti dashboard o bydlení, který má sloužit odborné i laické veřejnosti.
Pojem dashboard je zaveden pro souhrn informací a nástrojů, který umožňuje rychle a snadno zobrazit a sledovat důležité údaje, v tomto případě o bydlení a bytové výstavbě.
„Dali jsme dohromady data z ověřených zdrojů, která ukazují problematiku dostupnosti bydlení v pěti různých indikátorech. Dva z nich, ty úplně základní, máme v členění dle obcí s rozšířenou působností. Bereme průměrné příjmy v daném území a dáváme je do poměru s průměrnou cenou nemovitosti a průměrným nájmem. Zde jsme založili časovou řadu a budeme sledovat a komentovat vývoj. Další tři indikátory jsme mohli zpětně dopočítat za dvacet let,“ uvedl vedoucí oddělení analýz a strategie bytové politiky MMR Štěpán Ripka.
Nedostupnost bydlení je problém v celé Evropě
Jak ukazují statistická data, průměrné výdaje na bydlení tvoří v ČR podle výpočtu MMR 23 % čistých příjmů domácností, napříč EU je to 20 %. Ze sousedních států vydávají na bydlení menší část svých příjmů v Polsku, Rakousku a na Slovensku (18 až 19 %). Německé domácnosti na bydlení vynakládají více (25 %), stejně jako domácnosti v Nizozemsku, Švédsku, Norsku, Dánsku nebo Lucembursku (23–28 %). Nejvíc je to v Řecku (35 %). Za domácnosti nadměrně zatížené výdaji na bydlení považujeme ty, které na bydlení vydávají více než 40 % svých čistých příjmů.
Nadměrně zatížených výdaji na bydlení je v ČR podle výpočtu MMR 13 % domácností, napříč EU to je 9 %.
Průměrná česká domácnost potřebuje na koupi bytu o velikosti 60 m2 pět svých čistých ročních příjmů. Na pronájem stejného bytu by průměrná domácnost vynaložila 26 % svých čistých příjmů. Velké rozdíly jsou mezi regiony. Podle dat ministerstva je nejméně dostupné bydlení v Praze, kde domácnosti potřebují 8 svých čistých ročních příjmů na koupi bytu a 34 % svých čistých příjmů na jeho pronájem. Následuje Brno s potřebou více než 7 ročních čistých příjmů na koupi a 31 % na pronájem. Ve městech je i přes vyšší příjmy bydlení hůře finančně dostupné. Nejnižší hodnoty, do tří průměrných čistých ročních příjmů domácnosti v dané lokalitě na koupi bytu a do 20 % na pronájem, jsou zejména v některých oblastech Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje.
Česká republika se navíc dlouhodobě potýká s nedostatečnou výstavbou nových bytů
Celkem jich stavebníci dokončili v loňském roce 38 067 a zahájili výstavbu 35 704 bytů. Více než polovina dokončených bytů (20 052) je v rodinných domech pro vlastnické bydlení. Také většina dokončených bytových domů je prodávána do soukromého vlastnictví.
Podrobné informace o bydlení, statistiky, grafy a rozbory, mohou zájemci najít na webu Ministerstva pro místní rozvoj.
„Jedním z řešení, jak zlepšit bytovou dostupnost napříč v ČR, je podpora investic do dostupného nájemního – především obecního bydlení. Právě obce díky státní podpoře mohou stavět v oblastech, kde je to potřeba, ale pro soukromé developery nejsou tyto projekty dostatečně ekonomicky zajímavé,” uvedl Jan Schneider, vrchní ředitel sekce strategií a analýz regionální politiky a politiky bydlení MMR.
Související články
Pokles cen starších bytů se zastavil
Naše očekávání na začátku roku bylo, že průměrná nabídková cena bytu bude v 1. kvartálu oscilovat okolo hodnoty 4,5 mil. Kč. Únorové navýšení na 4,58 mil. Kč může naznačit, že nabídkové ceny v…
realitní zpravodaj
19. 4. 2024
Pro dostupnější bydlení je třeba vyrazit mimo Prahu a Brno
Index dostupnosti bydlení od července klesl o bezmála 10 procentních bodů. Jak pokles cen bytů, tak pokles sazeb hypoték se pozitivně promítá v míře dosažitelnosti vlastního bydlení. Index…
realitní zpravodaj
13. 4. 2023
V okolí Prahy lze sehnat nemovitosti s výraznou slevou. Vyplatí se koupit již nyní, nebo raději ještě počkat?
Podle dat realitního serveru realitycechy.cz, který monitoruje vývoj cen bytů již od roku 2008, zlevnily v od února 2022 do března 2023 nejvíce byty velkých výměr. V Kladně se za poslední rok snížila…
realitní zpravodaj
13. 3. 2023
Dostupnost vlastního bydlení se začíná mírně zlepšovat
Index dostupnosti bydlení (IDB), který vyjadřuje, jak velkou část čistého měsíčního příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku bytu, sice v prosinci klesl na 64,4 %. V meziročním srovnání je…
realitní zpravodaj
12. 1. 2023
Dostupnost bydlení se zlepšuje. K ideálu má však ještě daleko
Stagnace úrokových sazeb hypoték a pokles cen bytů mají pozitivní vliv na dosažitelnost vlastnického bydlení. Důkazem je další pokles indexu dostupnosti bydlení, který na měsíční bázi monitoruje…
realitní zpravodaj
19. 12. 2022