Získají dřevostavby větší podporu státu?

realitní zpravodaj

21. 8. 2024

Máte-li vyhlédnutý pozemek, nebo hledáte nějaký vhodný na stavbu rodinného domu, brzy se dostanete k otázce, jaký dům vlastně postavit. Měl by být určitě ekologický, energeticky úsporný, a bylo by skvělé, kdyby byl postaven co nejrychleji. To vše splňují dřevostavby. Jejich rozšíření však ještě leccos brání.

V Česku se v současnosti staví ze dřeva méně než jinde v Evropě. V roce 2022 byl v ČR podíl dřevostaveb na výstavbě rodinných domů 14,1 procenta, v Německu to bylo 29 procent, v Rakousku 33 procent a ve Švédsku 90 procent.

Přitom dřevo je jedním z obnovitelných zdrojů, je tu miliony let a svými vlastnostmi si říká o co nejširší využití. Podívejme se na staré roubenky a máme odpověď i na trvanlivost dobrého rodinného dumu. Kvalitní dřevostavba vydrží i sto let.  Právě proto se také vláda rozhodla podpořit od ledna příštího roku dřevostavby dotacemi v rámci chystaných změn programu Nová zelená úsporám.

Výhoda dřevostaveb je navíc v rychlosti jejich výstavby – potřebujeme sousedy neotravovat pracemi příliš dlouho, potřebujeme rychle stavět školky a především tolik potřebné bydlení. Právě proto v dřevostavbách vidíme budoucnost. Rádi bychom tak zvýhodnili nové energeticky úsporné dřevostavby – rodinné a bytové domy,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík s tím, že veřejné budovy by pak mohly být podpořeny z Modernizačního fondu nebo z výnosů z emisních povolenek. „I tyto budovy ale budou muset dosáhnout stejné úrovně provozní energetické náročnosti. Zároveň však chceme usnadňovat jejich povolovací proces, který je v tuto chvíli složitý,“ dodal. 

Výstavbu dřevostaveb v Česku, šíření osvěty a vzdělávání veřejnosti v oblasti dřevostaveb bude podporovat také nová pracovní skupina s názvem Timber, která vznikla nedávno pod záštitou České rady pro šetrné budovy.  Pracovní skupina chce mimo jiné přiblížit úspěšně dokončené dřevostavby v Česku i v zahraničí, věnovat se ceně dřevostaveb, nástrojům finanční podpory nebo tématu pojištění dřevostaveb.

Jedním z cílů je i zavedení povinnosti začleňovat dřevostavby při výstavbě veřejných budov. V současné době stavbu dřevostaveb omezují například stavební normy pro dřevostavby, jejichž výška je omezena na 12 metrů nad zemí. Na změně normy nyní pracuje Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, návrh počítá se dvěma limity výšky dřevostaveb, a to 18 metrů u takzvané čisté dřevostavby a 22,5 metru u kombinované dřevostavby, tedy například s železobetonovou konstrukcí.

Vláda letos v červnu také schválila strategii, podle které by měly dřevostavby do roku 2035 tvořit až čtvrtinu nově postavených obytných budov v Česku.

Související články

V Česku vyroste první bytový dům ze dřeva

Montované dřevostavby jsou jedním z nejvíce rostoucích stavebních segmentů, který se za posledních 15 let více než zdvojnásobil. Vážou se k němu totiž hodnoty jako je udržitelnost, ekologičnost a…

realitní zpravodaj

13. 12. 2022

Ministavby se stávají hitem. Kde je můžete postavit bez stavebního povolení?

Opustit jedno místo a jít. V důchodu si koupit "dům na kolečkách" a přesouvat se za teplem, lyžováním či mezi atraktivními lokalitami, které člověk během života nestihl navštívit. Také pracovním…

realitní zpravodaj

7. 4. 2021

Nový trend - aktivní dům. Čím se liší od pasivního?

Běžná novostavba rodinného domu spotřebuje 80-140 kWh/m2. Náklady na vytápění se stále pohybují v řádech desetitisíců. A i když se stavějí stále úspornější budovy, stejně je spotřeba energie na…

realitní zpravodaj

11. 11. 2020

Dům z palet. Nový trend dostupného bydlení?

Princ Charles vybral projekt I-Beam Design V roce 2014 byl v rámci exhibice udržitelných designů na charitativní akci prince Charlese představen první koncept domu z palet. Jeho tvůrci jej navrhli na…

realitní zpravodaj

24. 9. 2020

Srub nebo roubenka? Dřevěné stavby jsou stále populárnější

3.5.2019 - Dřevo je jediný stoprocentně obnovitelný stavební materiál. Jeho zpracování navíc vyžaduje pouze zlomek energie potřebné k výrobě jiných stavebních materiálů. A tak stále více stavebníků…

realitní zpravodaj

3. 5. 2019

Nemovitosti v nabídce

ulice 8. května, Olomouc
11 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Trnava
8 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Obsahuje 3D prohlídku
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení cookies