ČNB zmírnila podmínky pro získání hypotečního úvěru
Česká národní banka (ČNB) na dnešním zasedání rozhodla o deaktivaci horní hranice úvěrového ukazatele DSTI. Tento parametr určuje poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistých měsíčních příjmů. Ještě do konce června letošního roku nesmí žadatelé o úvěr překročit hranici 45 % čistých příjmů domácnosti. Od 1. 7. 2023 již ČNB nebude vyžadovat splnění této podmínky.
Což je dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení. Banky tak už nebudou muset posuzovat výši všech měsíčních splátek vůči čistému měsíčnímu příjmu žadatele. To přitom znemožnilo získat hypotéku desítkám tisíc lidí, kteří by ji dříve získali. Nyní se nemusí bát, že by o hypotéku jen kvůli tomuto jednomu kritériu přišli.
Parametry LTV a DTI ponechala ČNB beze změny. Žadatelé o hypoteční úvěr budou tedy muset splnit tyto dvě podmínky i po 1. 7. 2023. Centrální banka hájila tento krok tím, že ceny nemovitostí jsou stále nadhodnocené.
"V době, kdy bojujeme se zvýšenou inflací, je nutné dodržovat přísné podmínky pro poskytování hypoték. Při vyšších úrokových sazbách však ukazatel DSTI není zapotřebí," uvedl guvernér ČNB Aleš Michl po dnešním zasedání.
Deaktivace parametrů DSTI je sice dobrou zprávou pro žadatele o hypoteční úvěr, ale ještě to neznamená, že výrazně vzroste poptávka po vlastním bydlení. Komplikací jsou stále drahé nemovitostí a vysoké úrokové sazby, které se aktuálně pohybují v rozmezí 5,5 – 6,5 %.
Podle Evžena Korce ze společnosti Ekospol, lidé toužící po vlastním bydlení však častěji, než dříve naráželi právě na limitující opatření ČNB. „Hlavně ukazatel DSTI jim dělal tlustou čáru přes rozpočet. Od dubna 2022 nemohl poměr mezi celkovou výší všech splátek žadatele na jeho čistém měsíčním příjmu přesáhnout 45 procent. Pro nemovitost za 4,5 milionu korun to znamenalo, že žadatel musel mít čistý měsíční příjem minimálně 51,5 tisíce korun. A to pouze v případě, že už žádnou další splátku (například leasing auta či kontokorent) nesplácel. Pak se nutný čistý příjem ještě navyšoval,“ dodal Korec.
- Ukazatel DSTI (Debt Service to Income) je procentním vyjádřením podílu ročních průměrných výdajů žadatele o úvěr vyplývajících z jeho celkového zadlužení (tzv. dluhová služba) na jeho ročním čistém příjmu. Zjednodušeně řečeno jde o procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr.
- Ukazatel DTI (Debt to Income) je poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu.
- Ukazatel LTV (Loan to Value) představuje procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti.
Související články
Kolik je v Česku investičních bytů?
Studie společnosti Dataligence uvádí, že v současné době je v ČR pronajímáno 223 tisíc investičních bytů, které vlastní zhruba 71 tisíc majitelů. Podkladem pro zpracování studie byla především…
realitní zpravodaj
15. 5. 2023
Pro dostupnější bydlení je třeba vyrazit mimo Prahu a Brno
Index dostupnosti bydlení od července klesl o bezmála 10 procentních bodů. Jak pokles cen bytů, tak pokles sazeb hypoték se pozitivně promítá v míře dosažitelnosti vlastního bydlení. Index…
realitní zpravodaj
13. 4. 2023
Česká národní banka drží sazby nahoře. Jak reagují hypotéky?
Vedle průměrných nabídkových sazeb pravidelně sledujeme také vývoj úrokových sazeb reálně sjednávaných hypoték. Index GOFIREAL klesl v uplynulém měsíci z únorových 5,98 % na 5,93 %. Z aktuálně…
realitní zpravodaj
3. 4. 2023
Dostupnost vlastního bydlení se začíná mírně zlepšovat
Index dostupnosti bydlení (IDB), který vyjadřuje, jak velkou část čistého měsíčního příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku bytu, sice v prosinci klesl na 64,4 %. V meziročním srovnání je…
realitní zpravodaj
12. 1. 2023
Hypoteční trh stále hledá své dno, meziročně klesl o 84 procent
Banky v listopadu poskytly celkem jen 2697 hypoték, z čehož 2180 jsou nové hypoteční úvěry. Ještě loni se měsíční počet poskytnutých hypoték pohyboval kolem 9,5 tisíce. Objem nově poskytnutých…
realitní zpravodaj
15. 12. 2022