Úpravy družstevního bytu konzultujte ještě před jeho koupí
Plánujete-li nákup družstevního bytu, prostudujte si důkladně stanovy bytového družstva. Později byste mohli být překvapeni, ke kterým všem záležitostem budete potřebovat souhlas družstva. Jednou z nejdůležitějších je rekonstrukce bytu
Při koupi staršího bytu je málokdo spokojen se stávajícím stavem. Může být i po rekonstrukci, ale přece jen má každý jiné představy o dispozicích, jiné potřeby, odlišné zájmy a koníčky. A tak s novým majitelem – resp. družstevníkem – přicházejí většinou do domu řemeslníci, bourá se, staví a upravuje. U bytů v osobním vlastnictví je situace jednodušší, než u vlastnictví družstevního. Vlastník bytu má mnohem větší volnost v tom, jak si byt upraví. U družstevního bytu je situace jiná.
Nepodepisujte smlouvu bez konzultací se stavaři
Pokud plánujete, že vybraný byt budete rekonstruovat, poraďte se s odborníky. A to ještě před tím, než podepíšete smlouvu o převodu družstevního podílu. Odborník by se měl podívat, jaké konstrukce a stavební materiál byly použity při stavbě domu a co budou stavební úpravy vyžadovat. Zásahy do konstrukcí musí posoudit statik. Pokud chcete bourat příčky, je třeba zjistit, zda jsou či nejsou nosné. Nové příčky, které plánujete pro rozdělení prostoru, musí také respektovat nosnost stavby.
O konzultacích s odborníky informujte prostřednictvím stávajícího družstevníka vedení družstva. Může pomoci například s vyhledáním informací o stavební konstrukci domu, proběhlých rekonstrukcích a dalších technických detailech. Zároveň se seznámíte s vedením družstva a můžete zjistit, jak se k vašemu záměru postaví. Protože pro větší úpravy budete potřebovat jeho souhlas.
Co je třeba k souhlasu s rekonstrukcí bytu
Byt v družstevním vlastnictví patří bytovému družstvu. Proto úřady chápou jako stavebníka družstvo. To v případě potřeby také žádá o stavební povolení, nebo rekonstrukci, resp. stavební úpravu, ohlašuje. Pokud se nepočítá se zásahem do nosných konstrukcí domu, stačí ohlášení stavební úpravy. Jestliže by došlo k zásahu do nosné konstrukce, je třeba stavební povolení. A může to být i zdánlivě "obyčejná" panelová příčka v bytě, která je však konstrukčně označena jako nosná.
Nejprve tedy družstevník musí předložit vedení družstva projektovou dokumentaci se specifikací všech plánovaných změn. To pak udělí souhlas s rekonstrukcí a podle projektu stavbu buď ohlásí, nebo požádá o stavební povolení. Teprve potom lze rekonstrukci provést. Nelze také počítat s tím, že souhlas družstva získá družstevník během několika dnů. Způsob jeho udělení upravují stanovy družstva a tam může být stanoveno, že o souhlasu rozhoduje členská schůze. Ta se nesvolává každý měsíc, a tak se úprava bytu může oddálit i o několik měsíců.
Dodržet schválený projekt se vyplatí
Při rekonstrukci je třeba dodržet družstvem schválený projekt. Pokud by například družstevník udělal nějaké úpravy navíc, mohl by být družstvem sankcionován, či požádán o uvedení bytu do původního stavu. Jsou i případy, i když výjimečné, že družstevník tento pokyn odmítl a byl z družstva vyloučen.
Vyloučení člena družstva je krajním řešením, kdy družstevník hrubým způsobem poruší své povinnosti vyplývající z nájmu. Avšak i takové případy se stávají. Družstevník pak přijde o právo nájmu k bytu a podle zákona má nárok pouze na vrácení tzv. vypořádacího podílu, který se rovná výši splněného členského vkladu.
Související články
Převody družstevních bytů do osobního vlastnictví již nejsou povinností družstva
Podmínkou k tomu, aby členové získali družstevní byt do vlastnictví osobního, bylo, že museli splnit včas veškeré své závazky vůči družstvu, především splatit příslušnou část nesplacených úvěrů,…
realitní zpravodaj
29. 1. 2021
Na co si dát pozor při prodeji nebo koupi družstevního bytu
Bytové družstvo Bytové družstvo je specifický typ obchodní korporace. Jeho účelem není podnikání, ale zajišťování bytových potřeb svých členů. Kromě toho může vykonávat i správu nemovitostí, které…
realitní zpravodaj
19. 11. 2020
Vyloučením z bytového družstva zaniká právo nájmu k bytu
Co se považuje za důvod k vyloučení z družstva Jak uvádí zákon, důvodem je hrubé porušení povinnosti vyplývající z nájmu, dále pravomocné odsouzení pro úmyslný trestný čin spáchaný na družstvu nebo…
realitní zpravodaj
29. 10. 2020
Jaké výhody a nevýhody přináší bydlení v družstevním bytě?
Družstevník není majitelem bytu v pravém slova smyslu. Je pouze podílníkem v bytovém družstvu a dům patří jako celek družstvu, které investovalo do jeho výstavby a stará se o jeho správu. Družstevní…
realitní zpravodaj
7. 7. 2020
Je možné získat hypotéku na družstevní byt?
20.5.2019 - U každé hypotéky je zapotřebí ručit nemovitostí. Ale družstevní byt se nestává majetkem kupujícího. Dochází jen k převodu členských práv a povinností člena družstva. Vlastníkem bytu je a…
realitní zpravodaj
20. 5. 2019