Situace na trhu bydlení nahrává kupujícím

dostupnost bydlení

7. 2. 2014

7.2.2014 - Ceny nemovitostí stagnují, úrokové sazby hypoték jsou stále na dosah historických minim. Míra zatížení hypoteční splátkou českých domácností se pohybuje na úrovni 1/3 čistého měsíčního příjmu. Přitom ještě před pěti lety si hypotéky ukrajovaly každý měsíc více než polovinu.

Index dostupnosti bydlení (IDB)
Index dostupnosti bydlení (všechny byty, celá ČR, 70 % LTV) v lednu po přepočtu průměrných příjmů domácností stagnuje na prosincových 30,3 procentech. Index 85% LTV klesl z 31 % na 30,8 %. Index 100% LTV stagnuje na 34,1 %.

Průměrná cena bytů na celorepublikové úrovni v lednu ustrnula na úrovni 1,72 mil. Kč a průměrná nabídková úroková sazba klesla jen nepatrně. Index GOFI 70 z prosincových 3,09 % korigoval svou hodnotu na 3,07 %. Výsledkem je stagnace indexu dostupnosti bydlení (IDB) na úrovni 30,3 %, což znamená, že průměrná česká domácnost v tuto chvíli na splátku hypotéky ve výši vypočtené průměrné ceny (1,72 mil. Kč) vynaloží 30,3 % svého čistého měsíčního příjmu.

Dostupnost bydlení

V porovnání se stejným obdobím loňského roku je tedy dostupnost bydlení o 2 desetiny procentního bodu lepší. V lednu 2013 vykazoval Index dostupnosti bydlení hodnotu 30,5 %. Mnohem zajímavější srovnání 5 let nazpět. V lednu 2009 míra zatížení domácností měsíční splátkou při průměrné úrokové sazbě 5,61 % a ceně bytů 2,11 mil. Kč dosahovala 51 % čistého měsíčního příjmu. 
 
Dostupnost bydlení v krajích ČR
Ačkoliv celorepublikový index vykazuje stagnaci, na regionální úrovni opět došlo k výrazným meziměsíčním změnám. Zlepšení dostupnosti bydlení zaznamenal kraj Plzeňský a Liberecký, naopak ke zhoršení došlo v Praze, Královehradeckém kraji, Jihočeském kraji a na Vysočině. Tyto výsledky jsou však do jisté míry ovlivněny zpřesněním příjmových statistik ČSÚ. Bližší vývoj v regionech proto budeme detailněji komentovat v následujících měsících.

Nicméně i nadále platí, že nejhorší dostupnost ze všech krajů vykazuje, navzdory nadprůměrným příjmům tamních domácností, Praha. Při vypočtené průměrné ceně bytů 3,88 mil. Kč zde index dostupnosti bydlení dosahuje 63,3 %. Na druhém konci žebříčku je Ústecký kraj, kde tamním domácnostem statisticky stačí na splátku hypotéky 12,6 % průměrného měsíčního příjmu.

Index návratnosti bydlení (INB)
Index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu, v lednu zkorigoval svou hodnotu o jedinou setinu procentního bodu na 4,51. Jinak řečeno, průměrná česká domácnost vynaloží na pořízení bytu v ceně 1,72 mil. Kč (průměr ČR za všechny byty) zhruba čtyřapůlnásobek ročního příjmu.

Návratnost bydlení

Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Na opačném konci je potom podobně jako v případě indexu dostupnosti bydlení Královehradecký kraj a Praha.

Výhled do nadcházejících měsíců
V nadcházejících měsících očekáváme zahájení kampaní a proobchodních opatření na pobočkách bank, které budou tlačit úrokové sazby opět směrem dolů. Větší pokles očekáváme spíše u reálných, nežli nabídkových sazeb, přičemž hlavní sledované indexy budou podle našich odhadů znovu testovat 3procentní hranici a vyloučeno není ani její další prolomení. Vzhledem k minimálním změnám v cenách nemovitostí tedy očekáváme, že i dostupnost bydlení se bude pohybovat na stávajících, historicky nadprůměrně příznivých úrovních. 
 

Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies