Prosinec přinesl zlepšení dostupnosti bydlení
7.1.2014 - Úrokové sazby a ceny bytů v závěru roku klesly a s nimi i indexy dostupnosti bydlení vyjadřující míru zatížení domácnosti hypotečních splátkou. K nejvýraznějšímu meziměsíčnímu zlepšení došlo v Jihomoravském kraji.
Index dostupnosti bydlení
Celorepublikový index dostupnosti bydlení (IDB), který vyjadřuje, jak velkou část příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, v důsledku poklesu úrokových sazeb a průměrných cen bytů klesl o 3 setiny procentního bodu na 30 %. Průměrná cena bytů na celorepublikové úrovni meziměsíčně klesla z 1,74 na 1,72 mil. Kč a průměrná nabídková úroková sazba spadla 3,12 % na 3,09 %.
Z regionálního pohledu přinesl prosinec zajímavý vývoj. Ačkoliv celorepublikový index vykazuje zlepšení dostupnosti bydlení, v řadě regionů prosinec znamenal nárůst indexů a tedy statistické zhoršení dostupnosti bydlení. Nejvíce hodnota indexu, který vyjadřuje zatížení rozpočtů domácností hypoteční splátkou, vzrostla v Praze (+1,2 %) a Libereckém kraji (+0,8 %). Z druhé strany však tlačil Jihomoravský kraj, kde index ubral 2,8 procentního bodu (p.b.) a k výrazné korekci došlo také v Královehradeckém kraji (- 0,9 %) a sousedním Pardubickém kraji.
Stále nejhůře dostupné vlastnické bydlení je v Praze, což je dáno relativně vysokými cenami bytů, a to i v poměru k relativně vysokým průměrným příjmům tamních domácností (data ČSÚ). Index dostupnosti bydlení se zde dlouhodobě pohybuje nad 50 procenty. Naopak mezi regiony s dlouhodobě nejlepší dostupností bydlení naopak patří Vysočina (20,3 %), Moravskoslezský kraj (18,6 %) a především Ústecký kraj, kde tamním domácnostem statisticky stačí na splátku hypotéky, jejíž výše se rovná průměrné ceně bytů v tamním regionu, 12,2 % průměrného měsíčního příjmu.
Index návratnosti bydlení
Index návratnosti bydlení (INB), který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu, v prosinci klesl o tři setiny procentního bodu na 4,49. Jinak řečeno, průměrná česká domácnost vynaloží na pořízení bytu v ceně 1,72 mil. Kč (průměr ČR za všechny byty) zhruba čtyřapůlnásobek ročního příjmu.
Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj (1,81), Moravskoslezský kraj (2,77) a Vysočina (3,03). Na opačném konci je potom podobně jako v případě indexu dostupnosti bydlení Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj a Praha.
______________________________________________________________________________________________
Míra dostupnosti bydlení je základním ukazatelem pro dosažitelnost pořízení vlastního bydlení. Náš projekt přináší okamžité informace o rozdílné míře dostupnosti bydlení nejenom v jednotlivých krajích ČR, ale rovněž podle velikosti pořízeného bydlení. Projekt je unikátní rovněž tím, že vám podáváme informace o tom, jak se index meziměsíčně mění. Projekt dostupnosti bydlení je společným projektem společností EuroNet Media s.r.o. a Golem finance s.r.o.
Index dostupnosti bydlení 70, 85, 100 - vyjadřuje v %, kolik činí splátka hypotéky k čistým měsíčním příjmům domácnosti v daném kraji či celorepublikově.
Index návratnosti - vyjadřuje v letech, za kolik let se mi vrátí nákup vlastnického bydlení, pokud by domácnost všechny své čisté příjmy vložila do nákupu bytu. Jde tedy o poměr ceny bytu a čistého ročního příjmu domácnosti.
LTV (loan to value ration): Ukazatel vyjadřující poměr hodnoty úvěru k hodnotě nemovitosti poskytované do zástavy