Rekordně dobrá dostupnost bydlení

dostupnost bydlení

7. 5. 2013

7.5.2013 - Úrokové sazby hypoték padají a prolomení 3procentní hranice na dosah. Výsledkem je další zlepšení dostupnosti bydlení až na úroveň historického rekordu. Průměrná česká domácnost nyní vynaloží na splátku hypotéky méně než 30 % svého čistého měsíčního příjmu.

Indexy zatím naplňují naše předpoklady a ani v dalších měsících by se podle našeho názoru neměly příliš vzdálit od historických minim dosažených v loňském listopadu.

Index dostupnosti bydlení (IDB)
Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část příjmu domácnosti vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, během března klesl o 0,9 procentního bodu, čímž prolomil rekord z listopadu loňského roku (29,6 %). Příčinou poklesu indexu a tím zlepšení dostupnosti bydlení je v některých regionech mírný pokles cen bytů, ale klíčovou roli v tomto měsíci sehrál výrazný propad úrokových sazeb hypoték, které ve všech měřených kategoriích zlevnily minimálně o desetinu procentního bodu. Meziročně je nyní index dostupnosti bydlení o bezmála 3,5 procentního bodu níže. 

Ke zlepšení dostupnosti došlo v drtivé většině regionů, přičemž největší meziroční zlepšení dostupnosti bydlení vidíme v Jihomoravském kraji (r/r - 6,1 p.b.), Zlínském (r/r -3,3 p.b.) a Středočeském (r/r -3 p.b.). Jedinou výjimkou je Královehradecký kraj, kde díky výraznému nárůstu cen nemovitostí je v tuto chvíli finanční dostupnost bydlení horší, než ve stejném období loňského roku. Průměrné ceny bytů zde meziročně vzrostly z 1,56 mil. Kč na 1,68 mil. Kč a i díky tomu se Královehradecký kraj v tomto měsíci dostal dokonce před Jihomoravský kraj, který v nelichotivém žebříčku regionů s nejhorší dostupností bydlení díky brněnským cenám realit dlouhodobě obsazoval druhou pozici. Mezi regiony s dlouhodobě nejlepší dostupností bydlení i nadále patří Vysočina, Moravskoslezský kraj a především Ústecký kraj. Statisticky tamním domácnostem splátka hypotéky v tuto chvíli ukrajuje z rodinného rozpočtu necelých 13 procent.

Index dostupnosti bydlení

Index návratnosti bydlení (INB)
Meziměsíční zlepšení vykazuje i index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu. Podle těchto statistik došlo v březnu ke zkrácení návratnosti bydlení z 4,43 na 4,35 roku. ezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Na opačném konci je potom Jihomoravský kraj, Královehradecký a Praha.

Index návratnosti bydlení

Úrokové sazby hypoték
V uplynulém měsíci došlo k vyostření konkurenčního boje na trhu hypoték a úvěry dále zlevnily. Hypotéky s 5letou fixací a 70% LTV: Průměrná nabídková úroková sazba hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) oproti březnu klesla o celou desetinu a aktuálně činí 3,02 %. V porovnání s loňským dubnem jsou nyní sazby o více než půl procenta níže. Loni touto dobou index dosahoval hodnoty 3,62 %.

Fixace na 5 let, 85% LTV: Průměrná nabídková sazba hypoték do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti v dubnu klesla o 10 setin procentního bodu z 3,30 % na 3,20 %.

Fixace na 5 let, 100% LTV: Největší propad sazeb v průběhu posledních několik měsíců vykazují 100% hypotéky, tento typ úvěru v dubnu banky v průměru nabízely již se sazbou 4,29 %. Přitom ještě na začátku letošního roku hodnota příslušného indexu činila 4,74 % a vypadalo to, že banky začnou v případě tohoto typu produktu šroubovat cenu pozvolna vzhůru. Obrat nastal s rozhodnutím Hypoteční banky, která 100 % hypotéky na přelomu ledna a února výrazně zlevnila a konkurence se začala postupně přidávat.

Pro srovnání s indexem reálných cen: Vzhledem k vysoké míře korelace mezi indexem nabídkových sazeb GOFI 70 a respektovaným ukazatelem HYPOINDEX, očekáváme, že se i dubnový Hypoindex bude následovat vývoj indexu GOFI 70 a výrazně se přiblíží hranici 3 procent.

Po krátké přestávce hypotéky už dva měsíce v řadě zlevňují a vzhledem k novinkám, s kterými banky přišly na přelomu měsíce, to vypadá, že pokles fixních sazeb bude pokračovat i v nadcházejícím měsíci, takže s velkou pravděpodobnosti dojde k dalšímu pozitivnímu posunu v míře dostupnosti vlastnického bydlení.




Míra dostupnosti bydlení je základním ukazatelem pro dosažitelnost pořízení vlastního bydlení. Náš projekt přináší okamžité informace o rozdílné míře dostupnosti bydlení nejenom v jednotlivých krajích ČR, ale rovněž podle velikosti pořízeného bydlení. Projekt je unikátní rovněž tím, že vám podáváme informace o tom, jak se index meziměsíčně mění. Projekt dostupnosti bydlení je společným projektem společností EuroNet Media s.r.o. a Golem finance s.r.o.

Dosupnosti bydlení 70, 85, 100 - vyjadřuje v %, kolik činí splátka hypotéky k čistým měsíčním příjmům domácnosti v daném kraji či celorepublikově.

Index návratnosti - vyjadřuje v letech, za kolik let se mi vrátí nákup vlastnického bydlení, pokud by domácnost všechny své čisté příjmy vložila do nákupu bytu. Jde tedy o poměr ceny bytu a čistého ročního příjmu domácnosti.

LTV (loan to value ration): Ukazatel vyjadřující poměr hodnoty úvěru k hodnotě nemovitosti poskytované do zástavy.

Nemovitosti v nabídce

Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies