Montované domy a dřevostavby získávají na oblibě
14.2.2013 - V Česku roste obliba montovaných domů a dřevostaveb, je jich v porovnání s cihlovými domky už více než deset procent. Přesto Česko stále zaostává za západem Evropy. Například v Německu nebo Rakousku je až třetina všech nových domů montovaných.
Pod pojmem montovaný dům si řada lidí vybaví dříve masově oblíbené okály. V Česku v posledních letech přibývá firem, které staví na podobném principu, ale již mnohem kvalitněji. Jejich výhodou je, stejně jako v minulosti, výrazně nižší cena.
Na tradici německých okállů navazuje například společnost RD Rýmařov. Její historie sahá až do roku 1969. Na Rýmařovsku bylo do té doby velmi silné rudné hornictví, těžily se tam hlavně rudy barevných kovů. Ale stát tehdy usoudil, že se těžba nevyplatí, a doly se postupně zavíraly. Vznikl však problém, že v mužské populaci vzrostla nezaměstnanost. Rýmařovsko byl ovšem kraj, kde je dostatek dřeva. Vláda tedy schválila, že se odkoupí licence od německé firmy Okal, konkrétně na "výtlačně lisovanou desku", a postavil se výrobní závod.
Českou kotlinu začaly zaplavovat typické příbytky s děleným pláštěm. V dobách největší slávy postavil závod i 1 200 domků ročně. Tento model fungoval až do roku 1989. Postupně nastávaly inovace, zvyšovaly se energetické parametry a starý systém dosluhoval. V 90. letech, kdy došlo k cenovým skokům materiálu a stavby se začaly zdražovat, už v Česku nebyl takový odbyt jako dřív. Firma proto začala vyvážet do Německa a začala měnit konstrukci. Začaly se dělat termofasády a silnější konstrukce s vyšší tepelnou izolací, kvalitnější okna, dveře a vybavovací předměty.
Moderní dřevostavby
Na bázi dřeva staví i společnost Domesi. Ta však nevyrábí ve velkém, ale klade důraz spíše na architektonické kvality svých projektů. I proto je odbornou veřejností považována za špičku v oboru moderních dřevostaveb. "Úplný začátek mého podnikání byla v roce 2001 investice tří tisíc korun do mobilního telefonu a vizitek," vzpomíná Václav Zahradníček, poloviční majitel projekčněstavební firmy Domesi.
Pro Domesi je charakteristický důraz na architekturu, pro RD Rýmařov je typická masovost a praktičnost. Obě používají moderní dřevěné konstrukce a desky na bázi dřeva. Pak jsou ale v Česku firmy, které staví z masivních kmenů sruby a roubenky – tak jak to dělali naši předci. Taková je třeba firma Haniš srubové domy. Bývalý elektrikář Pavel Haniš se jejich výstavbě intenzivně věnuje už od roku 1999. Dřevo je jeho životní láska, nemohl podle svých slov jinak. V roce 2002 se společně s kamarády Petrem Grätzem a Zdeňkem Kvasničkou rozhodli, že se budou výstavbě věnovat profesionálně. Začali holýma rukama. "Jen takto ve třech jsme postavili několik prvních desítek staveb," vzpomíná Haniš.
Haniš se inspiroval u našich předků, ale technologii si doladil po svém. Roubenky se staví z hraněného masivu. Hranoly se v rozích překládají. Izolace se dává mezi jednotlivé trámy. Hanišovy domy jsou zajímavé tím, že dřevo je i v interiérech odkryté a vyniká jeho krása. "Je to bydlení pro milovníky přírody. Nejčastěji si jej kupují rodiny z velkých měst, které hledají únik před stresem civilizace," říká Haniš.
Foto: Haniš srubové domy s.r.o.