Energetické štítky budou. Co na to realitní kanceláře?
22.9.2012 - O zavedení energetických štítků na budovy definitivně rozhodli navzdory prezidentskému vetu tento týden poslanci. Platit bude od příštího roku. Jak na změnu reagují a jak se na ni připravují realitní kanceláře? Odpovědi přinášíme v anketě, kterou jsme mezi nimi provedli.
1) Jak zavedení energetických štítků hodnotíte?
2) Co to bude pro vaši společnost znamenat a jak se na změny připravujete?
Petr Michálek – Michálek & Partners
1) Jedná se o další plošný úřednický nesmysl a nedivím se panu prezidentovi, že tento zákon vetoval. Lidé, kteří se o problematiku zajímají, ji již dávno řeší.
2) Pro naši společnost to zásadní změnu znamenat nebude. Problematika je nám jasná a odpovídajícím způsobem budeme naplňovat zákon. Problém vidím na straně majitelů, zejména u budov s jednotkami, kde má společenství vlastníků jednotek třeba i 100 členů a jeden (první) z nich se rozhodne prodat svůj byt. Nedovedu si představit diskuze na domovních schůzích na téma proč a kdo to bude platit. Pokud bude energetický audit třeba i u nájmů, pak už nevím, kde zůstal zdravý rozum. K „rozhýbání“ trhu to určitě nepomůže. Z dlouhodobého hlediska se jedná u státních budov o dobrý počin, ale u budov privátních - s prominutím - nesmysl. Stát by se měl starat o svůj majetek a hospodaření s privátním nechat na dobrých nebo i špatných hospodářích.
Dušan Přikryl – GAUTE, a.s.
1) Na certifikaci se můžeme dívat dvěma pohledy. Na jednu stranu se certifikace jeví ekologicky a smyslně, na druhou je to další administrativa, další posudek, tedy poplatek pro prodávající a při realizacích prodejů to bude nástroj na snižování cen. Pokud bude mít budova "horší" posudek, bude to signál pro kupující k tlaku na cenu nemovitosti.
2) Samozřejmě jsme tuto novinku zaznamenali a již zajistili školení od znalce. Víme, že se celá situace stále řeší a zatím není nic jasné. Poroto čekáme až budou pravidla jasně nastavena a zákon bude platný.
Chodurová Milena - Efekt Reality
1) Nařízení Evropské unie nezměním, je to sice "blbost", ale takových už tu je.
2) Máme člověka, který nám bude štítky pro klienty dělat.
Michal Kresta – RK STING
1) Povinné průkazy energetické náročnosti budov mohou pomoci kupujícím při rozhodování o koupi nemovitosti. Při současném stavu mohli tito zájemci o koupi skutečné náklady na provoz nemovitosti pouze odhadovat nebo důvěřovat informacím od prodávajícího. Ne vždy doloží prodávající doklad o výši záloh na energie případně roční vyúčtování nákladů na bydlení.
2) Náklady na pořízení průkazu by se neměly nějak zásadně projevit v ceně nemovitosti, stát povinnost ukládá prodávajícímu, a tedy ukrojí další část (od r. 2013 navýšení daně z převodu nemovitosti na 4 %) z jeho financí za prodej nemovitosti. Vliv na cenu štítky budou mít a to díky rozlišení nemovitostí dle nákladů na provoz a případných nutných investic. Takže prodávající bude mít lepší možnost srovnání a tam vidím i nejpodstatnější přínos. U starších domů před rekonstrukcí či bytů v nerevitalizovaných domech může dojít ke snížení ceny a naopak u nemovitostí, kde jsou již rekonstrukce provedeny, je pravděpodobné ustálení prodejní ceny a v případě vyššího zájmu kupujících i růst.
Energetickým štítkům jsme se věnovali také v těchto článcích:
Energetické průkazy budov: mýty vs. fakta
Prezident nepodepsal novelu o energetických štítcích
Průkazy energetické náročnosti budov: schválení je za dveřmi