Jsou kontejnery vhodné k trvalému bydlení?
Na začátku letošního roku přinesla ČTK zprávu, že v Přerově v Kojetínské ulici vznikne azylový dům, který na přechodnou dobu poskytne ubytování mužům i ženám v nouzi. Bude se jednat o dvoupodlažní kontejnerovou stavbu s kapacitou 30 lůžek. Náklady stavby jsou 32,5 milionu korun a realizuje ji Charita Přerov. Se stavbou na městském pozemku začali stavbaři hned první týden v lednu stavba by měla být dokončena v dubnu. A proč právě kontejnery?
Výhodou kontejnerových domů je rychlá stavba, ale také zároveň zpětná rozebratelnost, což umožňuje v případě nutnosti snadný přesun. Výhodou také je, že se jednotlivé buňky, resp. kontejnery, dají jednoduše skládat do sebe či na sebe, čímž se volí velikost budoucího domu, která ale nemusí být konečná. Dala by se v toto ohledu přirovnat k různým modulovým domům, které mohou tzv. růst.
Nejlevnějším způsobem, který používají některé firmy nabízející kontejnerové bydlení, je využívání starších lodních kontejnerů. Ty bývají zpravidla 6 metrů dlouhé a 2,6 metru vysoké. Další možností je použití větších, 12 metrů dlouhých kontejnerů. Jejich pořízení bývá finančně dostupné, a pro ty, kteří preferují recyklaci a úsporné bydlení, je určitě předností, že tím tyto vyřazené kontejnery dostávají nový životní cyklus.
Aby se kontejnery daly použít pro bydlení, musí mít neporušený nosný skelet. Přitom po konečných úpravách mohou mít mnoho různých podob a díky tomu, že se dají skládat vedle sebe a na sebe, mohou z nich být krásné moderní prosklené domy přízemní i vícepatrové. Je běžné, že se k domům připojují rozlehlé terasy, které se zastřešením vytvářejí další obytný prostor. A v dnešní době, kdy ceny pozemků stále šplhají výš a výš, může být kontejnerové bydlení vhodné především na malé pozemky.
Jaké jsou hlavní výhody kontejnerových domů?
Pozitivem je jednak pořizovací cena základního materiálu. Podle Ing. Matěje Machače, projektanta a odborníka na pozemní stavby, se dá ušetřit zhruba 20 % z celkového obnosu za výstavbu oproti cihlovému domu. Dalším pozitivem je rychlost stavby a s ní spojená možnost provádění úprav na kontejneru v interiéru haly. Tam se může provést odrezení, veškeré úpravy, nátěry a pak se teprve upravené kontejnery převezou na pozemek, sestaví do hotové stavby a připojí k sítím. Další výhodou je, že kontejnerové domy nevyžadují základovou desku. Se zemí bývají spojeny pouze betonovými patkami, což je také úspornější varianta.
Jaké jsou největší nevýhody kontejnerových domů?
Naopak, největší nevýhodou je výrazně kratší životnost oproti stavbě z cihel. Při kvalitně provedeném domu z lodních kontejnerů může být jeho životnost zhruba 50 let. Při kvalitně provedeném domu z cihel může být životnost i několik stovek let. Kontejnery také omezují dispozice místností. I když na sebe nebo vedle sebe naskládáte více kontejnerů, stále jsou rozměry jednotlivých bloků stejné, a tomu je třeba přizpůsobit dispozice interiéru.
Podle názorů některých odborníků nejsou kontejnery pro stálé bydlení v našich klimatických podmínkách nejvhodnějším řešením, protože je třeba kvalitně vyřešit izolaci, a tak minimalizovat tepelné ztráty, ale také přehřívání v letních měsících. A taková izolace něco stojí a už se prakticky náklady blíží třeba stejně velké dřevostavbě.
Je tedy na každém, aby si zhodnotil, zda má pro něj kontejnerové bydlení smysl. Podívat se ale na tento styl bydlení, poslechnout si názory odborníků, seznámit se se zkušenostmi těch, kteří v kontejnerových domech již bydlí, má určitě smysl. Už třeba pro inspiraci, jak různé, i luxusní stavby se z obyčejných vyřazených lodních kontejnerů dají realizovat.
Související články
Bydlení na kolečkách je úsporné, ale má svá pravidla
Ne všude se však dá s domkem na kolech zastavit, natož zakotvit natrvalo. Maringotka, obytný vůz či obytný přívěs? Obytný přívěs neboli karavan, zapojíte za auto a můžete vyrazit na cesty. Obytný…
realitní zpravodaj
28. 6. 2023
Modulární domy rostou s potřebami rodiny
Stavby složené z prefabrikovaných dílců, tzv. modulární objekty, jsou celosvětovým trendem, a i když v Česku se tento směr teprve prosazuje, může do budoucna jít o jednu z cest, jak levně bydlet. Do…
realitní zpravodaj
23. 2. 2023
Bydlení v kontejnerech. Nový trend, nebo slepá ulička?
Kontejnerové bydlení se zabydluje i v Česku Ze zahraničí k nám vtrhly kontejnery, z nichž se skládají rodinné domky jak puzzle. Na začátku stačí jeden kontejner pro startovací bydlení a jak se rodina…
realitní zpravodaj
25. 3. 2022
Ministavby se stávají hitem. Kde je můžete postavit bez stavebního povolení?
Opustit jedno místo a jít. V důchodu si koupit "dům na kolečkách" a přesouvat se za teplem, lyžováním či mezi atraktivními lokalitami, které člověk během života nestihl navštívit. Také pracovním…
realitní zpravodaj
7. 4. 2021
Dům z palet. Nový trend dostupného bydlení?
Princ Charles vybral projekt I-Beam Design V roce 2014 byl v rámci exhibice udržitelných designů na charitativní akci prince Charlese představen první koncept domu z palet. Jeho tvůrci jej navrhli na…
realitní zpravodaj
24. 9. 2020