10 nejčtenějších článků roku 2024. Která témata vás letos zajímala nejvíce?
Před koncem roku mnoho z nás bilancuje. Co se nám podařilo, co jsme nestihli, na co se musíme zaměřit v roce příštím. I my v naší redakci se vždy ohlédneme zpět. Největší radost nám dělají zpětně vazby vás, našich čtenářů. Jsou pro nás důkazem, že vás naše texty zajímají, že je rádi čtete. Jako každý rok, i letos vám přinášíme seznam 10 článků, které vás v letošním roce zaujaly nejvíce. A které se dostaly do TOP 10?
Jednotlivé články jsme seřadili podle počtu zobrazení. A stejně jako vloni, i letos jde o texty napříč všemi kategoriemi.
1. Kolaudace podle nového stavebního zákona. Co se mění?
Starý stavební zákon vyžadoval pro běžné rodinné domy ohlášení stavebnímu úřadu. Jednalo se o „stavby pro bydlení a pro rodinnou rekreaci s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a nejvýše s dvěma nadzemními podlažími a podkrovím“. Stavby pak bylo možné začít užívat na základě tzv. kolaudačního souhlasu. To již nyní neplatí. Nový stavební zákon vrátil „klasickou“ kolaudaci (resp. vydání kolaudačního rozhodnutí) i rodinným domům.
2. Výstavba obchodů, logistických areálů a solárních elektráren se od nového roku začne zřejmě ubírat jiným směrem
Stane se tak především na základě novely o ochraně zemědělského půdního fondu, jejíž část nabyla účinnosti již 1. července 2024, a další část nabude účinnosti 1. ledna 2025. Cílem je především zvýšení ochrany zemědělské půdy. Podle statistik jsme totiž přišli za posledních sto let o téměř 1 000 000 hektarů zemědělské půdy a novela zákona by měla zabránit jejímu dalšímu výraznému úbytku.
3. Jak a kdy podat daňové přiznání z pronájmu nemovitosti
Příjmy z pronájmu nemovitosti jsou součástí daně z příjmů fyzických osob. V tomto případě jde o pronájem, který není předmětem podnikání – nejedná se tedy o krátkodobé ubytování, ale o dlouhodobé pronájmy. Tyto příjmy se zdaňují podle § 9 zákona o daních z příjmů.
4. Komu a do kdy je potřeba nahlásit změnu trvalého pobytu?
S pronájmem nového bytu se pojí také administrativní úkony. V mnoha případech je jím změna trvalého bydliště. Zákon o evidenci obyvatel stanoví, že občan České republiky může mít jen jedno místo trvalého pobytu na našem území, a to v objektu, který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci a označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním.
5. Jaké poplatky hradí vlastník bytu a jaké nájemce
Když kupujete nový byt, měli byste mít ujasněno, jaké platby vás budou čekat, až se stanete vlastníky bytu. Jestliže si na byt berete hypotéku, je nutné k tomu připočíst nejen energie, ale i další služby související s provozem bytu a bytového domu jako takového.
6. Jaké jsou možnosti pronájmu služebního bytu
Služební byt je určen pro ubytování osob, které potřebují toto bydlení v určitém místě (městě, obci) z pracovních důvodů. Podmínkou pro uzavření nájemní smlouvy je tedy výkon určité práce. Závazek vykonávat tuto práci musí být uveden v nájemní smlouvě.
7. Jak probíhá zastavení nemovitosti při čerpání hypotéky
Již jsme v minulých článcích probírali, jakou nemovitostí lze ručit za hypotéku, tedy ji „zastavit bance“. Většinou je to nemovitost, kterou kupujeme, a pokud nestačí, ručí se ještě nemovitostí další osoby. Tento proces má však také jasný průběh, a to od jednání v bance po zapsání zástavy do katastru nemovitostí.
8. Pronájem bytu cizinci má svá specifika. Co je dobré nepodcenit?
Zdálo by se, že je pronájem jako pronájem, ale pronajímat byt cizímu státnímu příslušníkovi v rámci dlouhodobého pronájmu má přece jen několik specifik, která je třeba mít na paměti. Pojmem cizinec se rozumí každý, kdo nemá české státní občanství a jejich pobyt se řídí zákonem č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky.
9. Co je třeba připravit k odhadu ceny nemovitosti
Odhad nemovitosti je nutný v několika případech. Především je to při koupi nemovitosti na hypotéku, dále pro dědické řízení a rozdělení společného jmění manželů. V dalších případech sice není odhad právně nutný, ale je také vhodné jej mít. Je to například při prodeji nemovitosti či darování.
10. Bez povolení a kolaudace dnes postavíte větší domek, než loni
V novém stavebním zákoně, který kompletně platí od 1. července letošního roku, mimo jiné došlo k rozšíření okruhu staveb, které nepotřebují stavební povolení, a tím ani kolaudaci. Týká se to staveb drobných.
Související články
Které články vás letos zajímaly nejvíce? Přinášíme TOP 10 roku 2023
Realitních témat věnovaných českému realitnímu trhu rozhodně nebylo málo. Čtyři z deseti nejčtenějších článků se zabývaly problematikou pronájmů. Zajímali jste se ale také o nový stavební zákon a…
realitní zpravodaj
29. 12. 2023
10 nejčtenějších článků roku 2022. Aneb, co vás letos zajímalo nejvíce?
Novinek na českém realitním trhu rozhodně nebylo málo: pokračování zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů, rostoucí inflace, propad prodejů nových bytů, zlevňování nemovitostí či zvýšená…
realitní zpravodaj
29. 12. 2022
10 nejčtenějších článků roku 2021
Novinek na českém realitním trhu rozhodně nebylo málo: Razantní zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů, zvyšování cen energií, rostoucí inflace, oznámení o změnách v nahlížení do katastru…
realitní zpravodaj
30. 12. 2021
10 nejčtenějších článků roku 2020
1. Nové povinnosti pro vlastníky i nájemníky Novely občanského zákoníku, zákona o obchodních korporacích a některých dalších souvisejících zákonů, které se týkají zejména problematiky bytového…
realitní zpravodaj
30. 12. 2020
Nejčtenější články roku 2019. Co vás zajímalo nejvíce?
30.12.2019 - Jako každý rok, i letos přinášíme seznam článků, která vás nejvíce zaujaly. Seřadily jsme je podle počtu zobrazení a na rozdíl od let minulých, tentokrát jsme se zaměřili na texty napříč…
realitní zpravodaj
30. 12. 2019