Jak vybavit startovací byt?

realitní zpravodaj

Tisková zpráva
26. 2. 2024

Vlastní bydlení je touha nejednoho mladého dospělého. Někdo řeší osamostatnění pronájmem, jiný koupí malého bytu. Protože pořizovací náklady na koupi, ale i náklady na pronájem bývají nemalým zářezem do rozpočtu, jsou finanční možnosti ohledně vybavení značně omezené. Přesto lze s málem udělat hodně. Stačí trocha plánování.

Základem je funkčnost

Prvním krokem při zařizování startovacího bytu je připustit si, že k finální podobě bytu bude třeba trochu času a proces bude skutečně postupný. Zapomeňte na unáhlené nákupy a podlehnutí touze zakoupit věci, které v danou chvíli skutečně nejsou nutné. Opusťte očekávání a upřímně se zamyslete, co opravdu potřebujete k tomu, aby se vám ve startovacím bytě dobře žilo a cítili jste se zde příjemně a jako doma. 

Vězte nebo ne, tím prvním, co je třeba řešit, je funkční koupelna, následuje dobrá matrace (postel může počkat) a částečně vybavená kuchyň, resp. dřez s dřezovou baterií, lednička, sporák nebo set s troubou, příp. mikrovlnná trouba, varná konvice a základní nádobí. Zbytek je v kategorii „později“. Vhodným a spolehlivým partnerem na nákupy koupelnového a kuchyňského vybavení je Sanitino.

Jak_vybavit_startovaci_byt?

Myslete multifunkčně

Úskalím startovacích bytů bývá jejich prostorová dispozice. Obvykle se jedná o řešení 1+kk, v luxusnějším provedení 2+kk. Nezoufejte, a hlavně nepodlehněte touze sem vše vtěsnat za každou cenu. Plánujte. Důležitá je organizace prostoru a také sázka na multifunkční vybavení. I v malém bytě můžete chytrým vybavením vytvořit obývák, ložnici, pracovnu, kuchyň…

Vhodným řešením je například modulový nábytek (zjednodušeně řečeno, jednotlivé prvky můžete dle potřeb přesouvat), rozkládací či sklopný stůl, rozkládací sedačka s úložným prostorem, různé solitéry (slouží i jako skvělý designový prvek), jež lze místností přesouvat… 

Oblíbeným řešením je také spací patro, přičemž schody lze využít jako úložné prostory a místo pod patrem pak jako unikátní „obývací“ pokoj či pracovnu. Neotřelým řešením osvětlení mohou být světla na motiv vánočních světýlek, různé lampičky a lampy, které nejsou finančně náročné a prostoru dodají potřebnou atmosféru.

Pokud máte prostoru opravdu málo, vsaďte i na sklopné barové stoličky a kuchyň oddělte od zbytku místnosti barovým pultem, který může sloužit i jako jídelní stůl. Investice by měla putovat do kvalitní digestoře, ale také multifunkčního dřezu – mohou být vybaveny odkapávacím sítkem, miskou, krájecí deskou na dřez... Ušetříte místo, peníze, a vše potřebné máte k dispozici. Inspiraci můžete nalézt na stránkách Sanitino.

Jak_vybavit_startovaci_byt?

Promyslete úložné prostory

Dalším důležitým tématem jsou úložné prostory. Využijte doslova každé možnosti. Tento krok však bývá až na druhém či třetím místě, ale při plánování je s ním třeba počítat od začátku… V první fázi se nebojte pojízdných věšáků, policového systému nebo klasických háčků. 

Do malých startovacích bytů jsou nejvhodnější skříně vestavěné, ideálně s posuvnými dveřmi. Dopřejte si dostatek zásuvek s organizéry. Pamatujte, že budete potřebovat umístit i těžko skladné předměty jako sušák na prádlo, kyblík, smeták, vysavač, drobné nářadí… Do místnosti lze vetknout i knihovna, obvykle formou otevřených polic.

Ušetřit místo můžete i jinak. Například místo klasických otevíracích dveří vsaďte na posuvné. V předsíni nebo koupelně můžete také vytvořit podhled, kam umístíte věci, které nepoužíváte tak často (jen je třeba zajistit jeho dostatečnou nosnost).

K uložení věcí můžete využít i koupelnový nábytek. Abyste prostoru vizuálně odlehčili, vsaďte na závěsné varianty. Samozřejmostí by měla být zrcadlová skříňka a umyvadlová skříňka. Nabídku můžete prozkoumat na webu Sanitino. 

Tisková zpráva
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení cookies