Jak postupovat, když koupíte menší byt

realitní zpravodaj

6. 9. 2022

Ceny nemovitostí vyletěly vzhůru, ale nejen ty. Stoupají také ceny energií a inflace nutí lidi přemýšlet, na čem uspořit. Prodej velkého bytu a koupě menšího je jednou z možností, jak získat rezervu na horší časy. Před stěhováním do menšího bytu je však často třeba zvážit, co stěhovat a čeho se zbavit.

Prodej a koupě s časovou rezervou je nejvýhodnější

Před pár desetiletími tak časté výměny bytů již dnes nejsou běžné. Přesto však je často třeba co nejdříve uvolnit byt novým majitelům a přestěhovat se do druhého bytu. Pokud i tam jsou původní majitelé, jde o docela logisticky náročnou záležitost. Ostatně, jedna z klasik české filmografie to dosvědčuje.

Nejjednodušší je, když nově koupený byt je prázdný a na stěhování do původního majitelé také nespěchají. V takovém případě je možné byt s klidem vymalovat, uskutečnit menší či větší renovaci, vše dobře změřit a podle toho se rozhodnout, které věci a který nábytek se bude stěhovat a který ne. Pokud však je třeba přestěhovat se do koupeného bytu rychle, třeba do měsíce, musí být rozhodování co nejefektivnější a nejrychlejší.

Rozměry místností jsou prioritou

Pokud nový majitel získá od makléře plánek bytu, měl by se ptát, zda je vše dokonale přeměřeno či zda jde jen o hrubý nákres. Pro jistotu se doporučuje celý byt pečlivě přeměřit, neboť každý výklenek, každá nerovnost je důležitá. Podle toho pak lze naplánovat úložné prostory.

Nejprve je dobré najít místo pro větší kusy nábytku a pak hledat prostory pro menší nábytek, který bude využit na osobní předměty. Jen tak budete vědět, kolik si toho můžete vzít s sebou a co vše se musí vytřídit. Nejvíce problémů je často s knihovnou či sbírkami rozměrných předmětů, ale i hračkami, nepoužívanými spotřebiči či nádobím.

Ano nebo ne? Třiďte na hromádky

Doporučuje se třídit věci na tři hromádky: „stěhuje se“, „prodá se“, „rozdá se“. Jinak se třídí oblečení, jinak knihy, potřeby pro domácnost, a jinak věci, v nichž jsou osobní vzpomínky. Každopádně pro první tři kategorie platí: používáte tu věc vůbec? A jak často?

Oblečení, které čeká, až se do něj vejdete, zestará, než – a jestli vůbec – ho začnete nosit. Nevaříte-li často nebo k vám nechodí hodně hostů, nemá cenu nechávat si zásoby sklenic, hrnků a porcelánu, které jste dostali před lety svatebním darem. Nestačí od všeho šest a deset kusů? U knih se zamyslete, zda se k nim vrátíte. Jsou takové, které jednou přečtete a víckrát je nikdo v domácnosti neotevře. Ty patří do skupiny „prodá se“ nebo „rozdá se“, většinou podle tématiky nebo stavu. Ostatně, až zjistíte, ke kolika knihám se už nikdy nevrátíte, ale mohou udělat radost druhým, bude vaše knihovna třeba poloprázdná. A víte, kolik nových knih budete moci nakoupit?

U osobních vzpomínek a dárků je to složitější. Přemýšlíte často, kdo vám danou věc daroval, kde na dovolené jste ji koupili a jaké jsou s ní spojené zážitky a vzpomínky. Ne vše se musí vyhazovat. Můžete se rozloučit například s dopisy vašich dětí z letních táborů, nebo se svatebními blahopřáními? Často stačí složit je do takové vzpomínkové krabice, ke které se časem budete vracet.

Kam s nimi

Věci sbírkové hodnoty, obrazy, starožitnosti nabídněte buď na aukčních portálech nebo zašlete nabídku aukčním síním a galeriím. Ostatní můžete prodávat prostřednictvím internetových bazarů, stránek na sociálních sítích nebo v tištěných inzertních novinách. Ne vždy musíte stanovit cenu, některé menší a levnější předměty nabídněte za symbolický dárek, například sladkosti, láhev vína, bedničku zeleniny.

Hromádku "rozdá se" věnujte vybrané charitativní organizaci, knihy nabídněte knihovně nebo je věnujte domovu seniorů či blízké nemocnici.

Menší prostor znamená menší náklady, méně úklidu, ale také nutnost zbavit se spousty věcí, které se do nového bytu nevejdou. Možná ale po přestěhování zjistíte, že vám ty věci vůbec nechybí. A že je to šance pro novou etapu života pořídit si něco nového.

Související články

5 tipů co udělat před nastěhováním do prvního bytu

Před nastěhováním vymalujte. Mnohem lépe se maluje, dokud ještě nemusíte stěhovat nábytek. Pomocí barev můžete snadno vyjádřit svou kreativitu a přizpůsobit bydlení svému vkusu. Hraním s kontrastem…

realitní zpravodaj

29. 10. 2021

5 tipů jak zvětšit malý byt

Kouzlete s barvami Pro zvětšení prostoru se hodí světlé barvy, například bílá, krémová nebo vanilková. Pokud je místnost nízká a potřebujete opticky zvýšit strop, musí být barva na stropě světlejší…

realitní zpravodaj

17. 9. 2021

Psychologie barev. Jaký odstín interiéru je ideální právě pro vás?

Psychologie barev je disciplína, která se věnuje působení barev na naši náladu, aktivitu a kreativitu. Každá barva působí z vědeckého pohledu jinou odezvu v našem mozku a tím ovlivňuje náladu a…

realitní zpravodaj

28. 5. 2021

Preference zájemců se mění. Roste zájem o byty s místností navíc

S tímto trendem se postupně setkávají realitní makléři nejen v České republice, ale i ve světě. Není nic neobvyklého, když například mladý pár hledá k pronájmu byt 2+KK, který by jim standardně…

realitní zpravodaj

23. 11. 2020

Jak si najít ideální pronájem

Zopakujme si základní pojmy Vlastník nemovitosti, kterou pronajímá za úplatu jiné osobě, se podle zákona nazývá pronajímatel. Ten, kdo si nemovitost pronajme a bydlí v ní, se nazývá nájemcem (dříve…

realitní zpravodaj

19. 5. 2020

Nemovitosti v nabídce

ulice 8. května, Olomouc
11 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Trnava
8 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Obsahuje 3D prohlídku
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení cookies