Na hypotéce se nyní dá výrazně ušetřit.
23.2.2009 - Zprávy o negativním vývoji hypoték, které jsou v poslední době v přesile, nejsou mnohdy prezentovány z objektivního úhlu pohledu. Jako odborníci na hypoteční financování, považujeme za vhodné přinést fakta, která jednoznačně dokazují, že podmínky pro hypotéky jsou dobré a klient, který si koupí nemovitost v současné době, může dokonce ušetřit značné finanční prostředky oproti tomu, kdyby si tu samou nemovitost koupil před půl rokem.
Naše analýza je založena na vývoji cen bytů za posledního půl roku. Vycházíme z dat realitních odborníků, tak, jak byly minulý týden publikovány v tisku. Tedy kolik je průměrná cena bytu v dané lokalitě nyní a kolik byla v září loňského roku. Dále vycházíme z reálných úrokových sazeb hypotečních úvěrů, které jsme schopni našim klientům garantovat. Financování bytů jsme propočítali na výši úvěru do 70% hodnoty a do 100% hodnoty. K jakému výsledku jsme došli?
Výsledek je pro klienty velmi potěšující. Proč? Především, ceny nemovitostí za posledního půl roku poklesly, v některých regionech o desítky procent. Výše poklesu ceny nemovitosti má na splátku hypotéky zásadní vliv. V tabulce uvádíme vybrané lokality s průměrnými cenami bytů a jejich vývoj za posledního půl roku. Dále pak uvádíme minimální úrokovou sazbu hypotéky na 70% s fixací na 5 let, kterou jsme schopni klientovi garantovat. Prakticky ve všech lokalitách klient ušetří, pokud nyní koupí byt v porovnání se situací v září 2008. Úspora na splátce hypotéky je dost značná a za dobu fixace (v našem příkladu 5 let) dosahuje běžně desítek tisíc korun. V případě koupě bytu v Praze 1 či v Karlových Varech je úspora dokonce v řádech statisíců: 314.420,- Kč při koupi bytu v Praze 1. Vliv na úsporu má také pokles úrokové sazby, ten byl v tomto případě 0,03%. Je to sice minimální pokles, ale v případě vyšší hypotéky není na její splátku zanedbatelný.
I přes fakt, že úroková sazba na 100% hypotéku se od září 2008 zvýšila o 0,65% je situace opět překvapivě pozitivní. V žádné lokalitě nebude klient platit při koupi bytu více na splátce hypotéky než když by tento byt koupil v září 2008. Úspora je stejně jako v případě hypotéky do 70% i zde značná.
Z výše uvedené analýzy můžeme shrnout následující:
• Klíčovým faktorem pro výši splátky hypotéky je cena nemovitosti. Tím, že ceny klesají, zlepšuje se i dostupnost hypotečního financování neboť klesá výše měsíční splátky hypotéky. V některých případech je pokles velmi znatelný;
• V případě hypotečního financování na méně než 70% hodnoty nemovitosti jsou podmínky pro hypotéku dokonce příznivější než v roce 2008, viz tabulka propočtů hypotéky na 70%;
• I když úroková sazba vzroste, může být i přesto splátka hypotéky nižší než před půl rokem, kdy byl úrok nižší o 0,65%. Je to dáno faktem poklesu cen bytů, viz tabulka propočtů hypotéky na 100%.
Závěrem chceme zvýraznit čitelnou strategii bank omezit úvěrování na vysoké LTV (85% až 100% hodnoty nemovitosti). Prakticky si můžeme už dnes také představit, že kdo koupil v září byt v Praze 1 za např. 9.134.202,- Kč, na tento byt si vzal 100% hypotéku, tak je v situaci, kdy do dnešního dne splatil zlomek hodnoty této hypotéky. Vzhledem k poklesu ceny tohoto bytu o 16,3% na cenu 7.854.000,- Kč je banka i klient v situaci tzv. negative equity, negativní hodnoty. Pokud by klient přestal splácet je zůstatek hypotéky v tuto chvíli vyšší o cca 1,2 mil. Kč než reálná hodnota bytu! A těmto situacím se banky právě chtějí vyhnout. Problém tzv. negative equity je právě noční můrou situace v USA a částečně i ve Velké Británii, kde tento problém z ekonomické roviny přerostl již do roviny sociální. A tomu je dobré se preventivně vyhnout.
Nicméně podmínky u nás pro zodpovědné financování na nižší hodnotu LTV (do 85%) jsou příznivější než v roce 2008. Pokud využijeme akčních nabídek, které banky začínají nabízet, může být financování pro klienty velmi zajímavé, a to právě nyní.