Může chránit země současně naše obydlí a peněženku?

realitní zpravodaj

4. 4. 2014

4.4.2014 - Teplotní rozdíl mezi dnem a nocí se v případě běžného domu pohybuje v intervalu 10-15°C. Překvapující je potom diference mezi zimou a létem, která dosahuje až 50°C. Zemina uchovává teplo, díky čemuž zabraňuje extrémním teplotním výkyvům, a to už v hloubce několika decimetrů. Jak toho využít při stavbě domu?

K odpovědi na otázku uvedenou výše jsou potřeba tři slova - domy chráněné zemí. Jedná se o pasivně-solární stavby, přičemž zemina osázená vegetací zde hraje prim. Konstrukce tohoto typu domu je velmi odolná vůči větrným smrštím, krupobití a přívalovým dešťům. Za zmínku stojí zpomalovací odtokový efekt tzv. zelené střechy, jež je schopna určité množství přívalu absorbovat s tím, že voda následně postupně odteče.

V USA, kde se s domy chráněnými zemí setkáme častěji, jsou tyto nemovitosti navíc ceněny díky ochraně před požáry, které nepoškodí stavební konstrukci objektů. Tento fakt zohledňují i zahraniční pojišťovny. Majitele a jeho peněženku potěší i nízké náklady, které jsou spojeny se samotným provozem. Podle zelenébydlení.eu je tepelná spotřeba cca 5x nižší než u běžných moderních domů. V porovnání s budovami, které se stavěly před 15 lety, je u domů chráněných zemí 10x vyšší úspora energie.

Pokud tuto variantu nemovitosti zvažujete, je potřeba upozornit na důležitost odborné projektové přípravy a samotných stavebních prací. Doporučuje se proto vybírat z firem, jež mají s tímto typem stavby patřičné zkušenosti. Za velmi důležitý a přínosný považujeme i nezávislý stavební dozor.


Zdroj foto: Zelené bydlení

Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies